1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 672/878/22

провадження № 51-3377км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду (далі - Суд) у складі:

головуючогоОСОБА_1,суддівОСОБА_2, ОСОБА_3,за участю: секретаря судового засідання прокурора ОСОБА_4, ОСОБА_5,розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_6 на ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 28 лютого 2023 року, якою скасовано ухвалу Городоцького районного суду Хмельницької області від 28 листопада 2022 року та задоволено клопотання прокурора про закриття кримінального провадження.

Обставини справи

1. Ухвалою Городоцького районного суду Хмельницької області від 28 листопада 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання прокурора Кам`янець-Подільської окружної прокуратури про закриття на підставі пункту 31 частини 1 статті 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) кримінального провадження, відомості про яке 17 січня 2013 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013240260000026 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 140, частиною 1 статті 367, частиною 1 статті 385 Кримінального кодексу України (далі - КК).

2. Оскарженою ухвалою Хмельницький апеляційний суд скасував ухвалу районного суду та задовольнив клопотання прокурора у зв`язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Вимоги і доводи касаційної скарги

3. Потерпілий, посилаючись на пункт 1 частини 1 статті 438 КПК, просить скасувати оскаржену ухвалу та призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

4. Доводи касаційної скарги зводяться до такого:

при ухваленні рішення судом апеляційної інстанції не взято до уваги факт неповноти досудового розслідування;

органами досудового розслідування, незважаючи на наявність достатніх доказів, тривалий час не приймалось жодного рішення по справі, що свідчить про очікування спливу строків притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності;

органом досудового розслідування належним чином не виконано ухвали слідчого судді Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 23 квітня і 18 вересня 2019 року щодо зобов`язання допитати свідків та експертів;

апеляційний суд належним чином не перевірив доводи потерпілого та не надав на них вичерпних відповідей;

ухвала суду про відмову у задоволенні клопотання про закриття кримінального провадження не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Позиції учасників судового провадження

5. Прокурор заперечив проти задоволення касаційної скарги і просив залишити оскаржуване рішення без зміни.

6. Потерпілий надіслав до суду клопотання про розгляд касаційної скарги без його участі.

Оцінка Суду

7. Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження, обговоривши наведені в скарзі доводи, Суд дійшов висновку, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення.

8. Закон про кримінальну відповідальність обмежує строками давності повноваження держави щодо кримінального переслідування осіб, які вчинили кримінальні правопорушення.

9. Підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності визначені в статті 49 КК.

10. Пунктом 31 частини 1 та частиною 4 статті 284 КПКпередбачено, що закриття кримінального провадження здійснюється судом за клопотанням прокурора, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

11. Таким чином, обов`язковими умовами для закриття кримінального провадження за вказаною підставою є невстановлення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності (крім випадків, коли давність не застосовується) та наявність відповідного клопотання прокурора.

12. При цьому, за наявності визначених законом вимог закриття кримінального провадження є обов`язком суду.

13. Кримінальні правопорушення та кримінальний проступок, передбачені частиною 2 статті 140, частиною 1 статті 367, частиною 1 статті 385 КК, законом України про кримінальну відповідальність до тяжких чи особливо тяжких злочинів проти життя чи здоров`я особи або злочинів, за які згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі,не віднесені.


................
Перейти до повного тексту