1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 569/302/21

провадження № 51-4305км23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

представника ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_8 на ухвалу Рівненського апеляційного суду від 11 липня 2023 року про повернення апеляційної скарги.

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ухвалою від 08 червня 2021 року задовольнив клопотання цивільного позивача ОСОБА_9 про арешт майна та наклав арешт на нерухоме майно, а саме житловий будинок, який належить ОСОБА_8 .

Не погоджуючись з цим рішенням слідчого судді, представник ОСОБА_8 адвокат ОСОБА_7 21 червня 2023 року подав апеляційну скаргу, в якій зазначав, що копія ухвали слідчого судді ОСОБА_8 не надсилалась, з її змістом ОСОБА_8 та її представник ОСОБА_7 ознайомились лише 16 червня 2023 року під час ознайомлення з матеріалами справи у Рівненському міському суді Рівненської області.

Суддя Рівненського апеляційного суду Рівненської області ухвалою від 11 липня 2023 року апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_7 повернув на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України у зв`язку з тим, що її подано після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі представник ОСОБА_7 просить скасувати ухвалу Рівненського апеляційного суду від 11 липня 2023 року та призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

На обґрунтування своїх доводів зазначає, що строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді ним пропущений не був, оскільки за правилами ч. 3 ст. 395 КПК України, якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, або якщо вирок було ухвалено без виклику особи, яка його оскаржує, в порядку, передбаченому статтею 382 цього Кодексу, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

ОСОБА_8 до суду першої інстанції не викликалась, копія ухвали їй не надсилалась, з її змістом вони ознайомились лише 16 червня 2023 року і протягом встановленого п`ятиденного строку представник в інтересах ОСОБА_8 подав апеляційну скаргу.

Позиції учасників судового провадження

Представник підтримала подану касаційну скаргу.

Прокурор також підтримав подану касаційну скаргу.

Інші учасники судового провадження були повідомлені про дату, час та місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про його відкладення не надходило.

Мотиви Суду

Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК України підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК України).

Відповідно до положень ст. 370, ч. 2 ст. 418 КПК України ухвала суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги повинна бути законною, обґрунтованою та вмотивованою. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави для його ухвалення.

Доступ до правосуддя є одним із основоположних принципів верховенства права, гарантованим Конституцією та законами України (ч. 2 ст.55, п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 7, ч. 6 ст. 9, ст. 24 КПК України).

Крім того, забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад судочинства (п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 14 Закону України від 02 червня 2016 року "Про судоустрій і статус суддів").

Згадані правові норми конкретизовано в пунктах 1, 2 та 17статті 7 КПК України, де вказано, що зміст і форма кримінального провадження повинні узгоджуватися із загальними засадами кримінального провадження і, зокрема, із забезпеченням права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.

Відповідно до ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому зазначеним Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.


................
Перейти до повного тексту