ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2023 року
м. Київ
справа № 676/1672/20
провадження № 51-2956км22
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
захисника ОСОБА_6,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 на вирок Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 червня 2022 року та ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 12 вересня 2022 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020240000000003, за обвинуваченням
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Кам`янця-Подільського Хмельницької області, жителя АДРЕСА_1,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, п.п. 1, 7 ч. 2 ст. 115 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 червня 2022 року неповнолітнього ОСОБА_7 засуджено за ч. 2 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 115 КК України та призначено покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 років. Крім цього, вказаним вироком ОСОБА_7 визнано невинуватим у пред`явленому обвинуваченні за ч. 2 ст. 15, п. 7 ч. 2 ст. 115 КК України та виправдано на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України.
До набрання вироком законної сили запобіжний захід щодо ОСОБА_7 залишено у вигляді тримання під вартою.
Прийнято рішення щодо розподілу процесуальних витрат та долі речових доказів.
ОСОБА_7 засуджено за вчинення закінченого замаху на умисне вбивство двох або більше осіб за обставин, що детально наведені у вироку.
Так, ОСОБА_7, близько 12:00 09 січня 2020 року, перебуваючи на території домоволодіння АДРЕСА_2, діючи умисно, на ґрунті неприязних відносин, з метою протиправного позбавлення життя двох або більше осіб завдав ОСОБА_8 дев`ять ударів ножем в область голови, один удар в область черевної порожнини, а також п`ять ударів кулаком правої руки в область обличчя потерпілої, спричинивши останній тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя в момент заподіяння.
В подальшому, ОСОБА_7, продовжуючи реалізацію свого злочинного наміру, наніс ОСОБА_9 удари ногою в область спини та ножем в потиличну ділянку голови, спричинивши таким чином тілесні ушкодження, які за ступенем тяжкості відносяться до тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя в момент заподіяння.
Після цього, ОСОБА_7 з метою протиправного позбавлення життя, ударив ножем ОСОБА_10 в область лівого вуха, спричинивши таким чином потерпілому тілесне ушкодження, яке за ступенем тяжкості відноситься до тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили розлад здоров`я більше 21 доби.
Свої протиправні дії ОСОБА_7 не довів до кінця з причин, що не залежали від його волі, оскільки потерпілих ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 було госпіталізовано до лікарні та надано своєчасну кваліфіковану медичну допомогу.
Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 12 вересня 2022 року вирок місцевого суду залишено без зміни.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_6 просить скасувати судові рішення та призначити новий судовий розгляд у суді першої інстанції.
Аргументуючи свою позицію, зазначає, що при призначенні ОСОБА_7 покарання суди не повною мірою врахували обставини, що пом`якшують покарання та дані про особу винного. Вважає, що її підзахисному можливо призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років із застосуванням інституту звільнення від відбування покарання.
Позиції учасників судового провадження
Захисник ОСОБА_6 підтримала доводи, наведені в касаційній скарзі, та просила її задовольнити на викладених підставах.
Прокурор ОСОБА_5 просила залишити оскаржувані судові рішення без зміни як законні, а касаційну скаргу захисника - без задоволення як необґрунтовану.
Мотиви Суду
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до приписів ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: 1) істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; 2) неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; 3) невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених підстав суд касаційної інстанції керується статтями 412 - 414 КПК України.
Доведеність винуватості ОСОБА_7 у вчиненні злочину, за який його засуджено, та кваліфікація дій останнього у касаційній скарзі не оспорюються, тому колегія суддів у цій частині судових рішень не перевіряє.
Доводи касаційної скарги захисника про фактичну невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого і незастосування до останнього положень ст. 75 КК України є безпідставними з огляду на таке.
Згідно із ст. 414 КПК України, невідповідним ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого визнається таке покарання, яке хоч і не виходить за межі, встановлені відповідною статтею (частиною статті) закону України про кримінальну відповідальність, але за своїм видом чи розміром є явно несправедливим через м`якість або через суворість.