ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року
м. Київ
cправа № 925/253/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В.А. - головуючого, Берднік І.С., Міщенка І.С.
за участю секретаря судового засідання - Дерлі І.І.,
за участю представників сторін:
позивача - не з`явився,
відповідача - Шевченко Р.В., Довбій Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасигазінвест"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.09.2023 (у складі колегії суддів: Андрієнко В.В. (головуючий), Буравльов С.І., Шапран В.В.)
та рішення Господарського суду Черкаської області від 19.05.2023 (суддя Чевгуз О.В.)
за позовом Житлово-будівельного кооперативу "Хімік - 27"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасигазінвест"
про виселення з нежитлового приміщення,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Житлово-будівельний кооператив "Хімік - 27" (далі - Позивач, ЖБК "Хімік - 27") звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасигазінвест" (далі - Відповідач, ТОВ "Черкасигазінвест") про виселення із нежитлового приміщення, площею 178 кв.м, яке знаходиться за адресою: вул. Максима Залізняка, 91/1, м. Черкаси та зобов`язання передати приміщення по акту здачі-приймання власнику.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідачем невиконані умови договору оренди нежитлових приміщень №05/01/16 від 30.12.2016 щодо звільнення нежитлових приміщень після закінчення дії договору оренди.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Черкаської області від 19.05.2023, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.09.2023 у справі №925/253/23, позов задоволено у повному обсязі. Вирішено виселити ТОВ "Черкасигазінвест" із нежитлового приміщення, площею 178 кв.м, яке знаходиться за адресою: вул. Максима Залізняка, 91/1, м. Черкаси та передати його по акту здачі-приймання власнику - ЖБК "Хімік - 27".
2.2. Судові рішення мотивовані тим, що укладений договір оренди нежитлових приміщень №05/01/16 від 30.12.2016, фактично виконувався сторонами, але припинив свою дію 31.12.2022 за ініціативою Позивача, тому Відповідач зобов`язаний був негайно повернути Позивачу орендоване приміщення відповідно до умов договору та приписів частини першої статті 785 Цивільного кодексу України.
3. Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи
3.1. У касаційній скарзі ТОВ "Черкасигазінвест" просить скасувати судові рішення попередніх судових інстанцій і закрити провадження у справі.
3.2. Обґрунтовуючи підстави для подання касаційної скарги, заявник доводить, що дана справа не підсудна господарським судам, оскільки за офіційним тлумаченням Закону України "Про кооперацію" від 10.08.2003 №1087 зробленим в рішенні Конституційного Суду України №16-рп/2004 від 11.11.2004, а саме про те, що вирішення спорів, що виникають між організаціями споживчої кооперації та іншими підприємствами, установами та організаціями чи фізичними особами стосовно конкретних об`єктів власності, в тому числі майнових ринкових компексів споживчої кооперації, є компетенцією судів загальної юрисдикції, а висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах - відсутній.
3.3. ЖБК "Хімік - 27" у відзиві на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення попередніх інстанцій - без змін.
4. Обставини встановлені судами
4.1. 30.12.2016 між ЖБК "Хімік - 27" та ТОВ "Черкасигазінвест" укладений договір оренди нерухомого майна №05/01/16, відповідно до умов якого Позивач передав, а Відповідач прийняв у строкове платне користування нерухоме майно нежитлового приміщення загальною площею 178 кв.м, яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, 91/1 та належить Позивачу на праві власності, що зареєстроване Черкаським обласним об`єднанням бюро технічної інвентаризації.
4.2. Відповідно до пункту 2.1. договору передача в оренду і повернення майна проводиться сторонами за його місцезнаходженням. Передача в оренду і повернення майна здійснюється за Актами прийому-передачі, які підписуються уповноваженими представниками сторін га скріплюються печатками сторін. В актах прийому-передачі сторони фіксують стан майна та зазначають інші необхідні відомості про майно;
4.3. Датами фактичного прийняття майна в оренду орендарем і повернення його орендодавцю вважаються дати підписання сторонами відповідних Актів прийому-передачі (пункт 2.2. договору).
4.4. Пунктом 4.4. договору визначено, що орендар зобов`язується, зокрема, у разі розірвання або припинення договору повернути майно орендодавцю.
4.5. Відповідно до пункту 8.2. договору строк оренди майна становить 12 (дванадцять місяців) і набуває чинності з моменту підписання Договору та акту приймання-передачі майна. У разі відсутності взаємних претензій Договір вважається пролонгований на наступний термін і вважається, як переукладений з дати наступної пролонгації, без обмеження кількості пролонгацій, якщо жодна із сторін не заявить про своє бажання розірвати договір не пізніше 30 днів до закінчення строку його дії.
4.6. ЖБК "Хімік - 27" передав, а ТОВ "Черкасигазінвест" прийняв у строкове платне користування вищезазначене майно, що підтверджується відповідним актом прийому-передачі, який підписаний та скріплено печатками сторін.
4.7. Листом від 14.11.2022 Позивач повідомив Відповідача про бажання не продовжувати оренду майна та розірвати договір починаючи з 01.01.2023, на що отримав відповідь (лист 29.11.2022), у якій посилаючись на воєнний стан просив не вимагати безпідставно звільняти приміщення, оскільки Відповідач вчасно сплачує орендну плату та комунальні платежі.
4.8. 14.02.2023 Позивач направив Відповідачу вимогу про виселення від 10.01.2023 та акт здачі-приймання власнику до договору №05/01/16 від 30.12.2016 оренди майнового нежитлового приміщення площею 178 кв.м в будинку розташованого за адресою: 18028, м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, 91/1.
4.9. Відповідачем невиконані умови договору оренди нежитлових приміщень №05/01/16 від 30.12.2016 щодо звільнення нежитлових приміщень після закінчення дії договору оренди, що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
5. Позиція Верховного Суду
5.1. Заслухавши суддю-доповідача, присутніх у судовому засіданні представників Відповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі та відзиві на неї доводи, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
5.2. Перед Верховним Судом у цій справі постало питання чи підлягає даний спір вирішенню у порядку господарського судочинства.
5.3. Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
5.4. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття "суд, встановлений законом" включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
5.5. Згідно зі статтею 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
5.6. Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
5.7. Згідно з частинами першою, другою статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
5.8. Частинами першою, другою статті 5 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
5.9. Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 Господарського процесуального кодексу України.
5.10. Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
5.11. При вирішенні питання про те, чи можна вважати правовідносини і відповідний спір господарськими, потрібно керуватися ознаками, наведеними у статті 3 Господарського кодексу України. Господарський спір належить до юрисдикції господарського суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
5.12. Відповідно до частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України диспозитивність господарського судочинства полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
5.13. Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд керується статтями 171-176 Господарського процесуального кодексу України. А тому разом із оцінкою виконання формальних вимог до позовної заяви, суд має оцінити, чи належить розглядати заяву за правилами господарського судочинства.
5.14. На переконання скаржника, розгляд цієї справи не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. Свою позицію заявник обґрунтовує рішенням Конституційного Суду №16-рп/2004 від 11.11.2004.
5.15. Так, Конституційний Суд України у рішенні №16-рп/2004 від 11.11.2004 за конституційним зверненням Центральної спілки споживчих товариств України про офіційне тлумачення положень пункту 1 статті 9, пункту 1 статті 10 Закону України "Про споживчу кооперацію", частини четвертої статті 37 Закону України "Про кооперацію", виснував, що вирішення спорів, що виникають між організаціями споживчої кооперації та іншими підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами стосовно конкретних об`єктів власності, в тому числі майнових ринкових комплексів споживчої кооперації, є компетенцією судів загальної юрисдикції.