ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2023 року
м. Київ
cправа № 914/3385/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н.М. - головуючий, Вронська Г.О., Кондратова І.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Долгополової Ю.А.,
представників учасників справи:
прокуратури - Кузнєцова Ю.В.,
позивача - не з`явився,
відповідача - Думич А.М., Безвенюк В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Заступника керівника Львівської обласної прокуратури та Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради
на рішення Господарського суду Львівської області
у складі судді Манюка П.Т.
від 22.05.2023 та
на постанову Західного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б., Якімець Г.Г.
від 23.08.2023
за позовом Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла"
про стягнення пайового внеску у розмірі 6 216 939,30 грн.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
Керівник Галицької окружної прокуратури міста Львова, виступаючи в інтересах держави в особі Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла" про стягнення пайового внеску у розмірі 6 216 939,30 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані несплатою узгодженої сторонами суми пайової участі в розмірі 6 216 939,30 грн, визначеної договором про пайову участь № 16 від 23.01.2017.
2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
26 жовтня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Карелла" отримало містобудівні умови та обмеження № 192 забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові.
Відповідно до містобудівних умов та обмежень від 26.10.2015 № 192, експертного звіту щодо розгляду проектної документації за проектом від 15.03.2016 № 14-0281-16, замовник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Карелла", планував збудувати торгово-офісний центр (1-а черга) та житлові будинки (2-а черга) загальною площею 56 076,50 кв. м, поділивши об`єм 2-ої черги будівництва на 3 пускові комплекси.
23 січня 2017 року між Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради (надалі - Департамент) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Карелла" (надалі - Замовник) укладено договір про пайову участь № 16 у зв`язку із здійсненням будівництва торгово-житлового комплексу за адресою: м. Львів, вул. Героїв УПА, 73 (надалі - Договір), за змістом якого Замовник зобов`язався здійснити відрахування у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста шляхом сплати пайового внеску на умовах і у порядку, передбаченому цим Договором.
Згідно з пунктом 2.2 Договору Замовник зобов`язався сплатити пайовий внесок на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова в сумі 16 841 658, 53 грн, з яких: 6 841 658,53 грн по 31.12.2018, 10 000 000,00 грн по 31.12.2019 (але не пізніше дати прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію).
У розділі 3 Договору сторони погодили, що у випадку зміни техніко-економічних показників об`єкта розмір пайового внеску буде відкоригований за фактичними техніко-економічними показниками та діючим показником опосередкованої вартості на час проведення розрахунку. Аналогічне положення міститься у наданому Департаментом Попередньому розрахунку пайового внеску у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова для Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла" при будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові (додаток до Договору).
Попередній розрахунок пайового внеску у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова для Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла" при будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у місті Львові здійснено на підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 від 26.10.2015 № 192 та експертного звіту від 15.03.2016 № 14-0281-16.
Додатковою угодою від 28.12.2018 № 268 було внесено зміни до пункту 2.2 Договору, згідно з якими Замовник зобов`язався сплатити пайовий внесок на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова в сумі 16 841 658, 53 грн, з яких: 300 000,00 грн по 20.03.2018; 3 315 000,00 грн по 10.07.2018; 1 570 000,00 грн по 03.08.2018; 1 656 658,53 грн по 30.11.2019; 10 000 000,00 по 31.12.2019 (але не пізніше дати введення об`єкта в експлуатацію).
На підставі Експертного звіту щодо розгляду проектної документації за проектом від 20.04.2018 № 14-0675-18 було здійснено коригування проекту - 2-га черга будівництва об`єкта була поділена на 4 пускові комплекси.
Сертифікатом від 30.03.2018 серія ІУ № 163180891083 засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта: " 1-го пускового комплексу (9 та 15-пов. 1-3 секції житлового будинку № № 3, 4, 5 на генплані) загальною площею квартир 9 461,6 кв. м, площа вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень 1 144,1 кв. м, кількість поверхів 9; 15 поверхів".
Сертифікатом від 23.08.2018 серії ІУ № 163182351690 засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта: " 4-го пускового комплексу (9 секція житлового будинку з комерційним приміщенням № 11 на генплані) загальною площею квартир 3 935,6 кв. м, площа вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень 518,8 кв. м, кількість поверхів 15 поверхів".
Замовником здійснено сплату пайових внесків у загальному розмірі 10 624 719,23 грн, а саме: 20.03.2018 в сумі 300 000,00 грн; 10.07.2018 в сумі 3 315 000,00 грн; 03.08.2018 в сумі 1 570 000,00 грн; 04.07.2019 в сумі 1 000 000,00 грн; 19.12.2019 в сумі 840 000,00 грн; 20.12.2019 в сумі 250 000,00 грн; 20.12.2019 в сумі 840 000,00 грн; 20.12.2019 в сумі 1 480 000,00 грн; 24.12.2019 в сумі 300 000,00 грн; 26.12.2019 в сумі 729 719,23 грн.
Листами від 11.07.2018 № 2301-1901 та від 08.08.2018 № 2301-2236 Департамент підтвердив виконання зобов`язання Замовника по сплаті пайового внеску при будівництві багатоквартирного житлового будинку на вул. Героїв УПА, 73 (1-ий пусковий комплекс, секція № 1-3 та 4-ий пусковий комплекс, секція № 9).
Будівництво 2-го та 3-го пускових комплексів та торгового центру Замовником так і не було здійснено в запланованому об`ємі. У зв`язку з чим, Товариство з обмеженою відповідальністю "Карелла" звернулось до Львівської міської ради щодо затвердження нових містобудівних умов та обмежень.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 08.05.2020 № 404 було затверджено нові містобудівні умови та обмеження за адресою: вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові.
У пункті 3 додатку до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 08.05.2020 № 404 зазначено: "Вважати такими, що втратили чинність містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові від 26.10.2015 № 192 " (Додаток 8).
3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням Господарського суду Львівської області від 22.05.2023 у справі № 914/3385/22, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 23.08.2023, у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції мотивовані тим, що:
- замовником (відповідачем) фактично збудовано та здано в експлуатацію 30.03.2018 лише 1-ий пусковий комплекс (1-3 секції) та 23.08.2018 4-ий пусковий комплекс (9 секція), а саме із передбачених попереднім розрахунком пайового внеску, 60 726 кв. м (площі об`єкту будівництва, які відповідач мав намір здати в експлуатацію), збудовано та здано в експлуатацію лише 18 586 кв. м;
- листи позивача від 11.07.2018 № 2301-1901 та від 08.08.2018 №2301-2236 свідчать про факт перерахунку розміру пайового внеску за введені в експлуатацію об`єкти власне з фактичних даних, які містяться в сертифікаті від 30.03.2018 № 163180891083 (першому сертифікаті) та сертифікаті від 23.08.2018 № 163182351690 (другому сертифікаті);
- будівництво 2-го та 3-го пускових комплексів та торгового центру відповідачем так і не було здійснено в запланованому об`ємі. У зв`язку із цим, відповідач звернувся до Львівської міської ради щодо затвердження нових містобудівних умов та обмежень;
- рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 404 від 08.05.2020 було затверджено нові містобудівні умови та обмеження за адресою вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові. Відповідно до пункту 3 додатку до зазначеного рішення: "Вважати такими, що втратили чинність містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові № 192 від 26.10.2015 року" (додаток 8);
- відповідач, з моменту втрати чинності попередніх містобудівних умов та обмежень не вводив в експлуатацію 2-ий та 3-ій пускові комплекси та торговий центр, які передбачались первинним проектом;
- прокурором та позивачем не надано доказів завершення будівництва об`єкта відповідачем відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові від 26.10.2015 № 192;
- судами встановлено та не заперечується учасниками справи, що відповідачем здійснено сплату пайових внесків на загальну суму в розмірі 10 624 719,23 грн;
- зважаючи на те, що пайові внески у частині зданих об`єктів будівництва виконані відповідачем у повному обсязі, зобов`язання відповідача за договором № 16 від 23.01.2017 на підставі статті 599 Цивільного кодексу України, є такими що виконані в цій частині належним чином, що також підтверджується листами Департаменту економічного розвитку № 2301-1901 від 11.07.2018 та № 2301-2236 від 08.08.2018.
Суд апеляційної інстанції також зазначив, що доводи прокурора про те, що незважаючи на зміну показників будівництва, відповідач зобов`язаний сплатити пайовий внесок у первинно визначеному розмірі не відповідають приписам статті 3 Цивільного кодексу України, якою до основних засад цивільного законодавства віднесено принципи справедливості, добросовісності та розумності, оскільки покладення на відповідача обов`язку зі сплати пайового внеску щодо обсягів будівництва, яке не було ним здане в експлуатацію та ним не здійснювалося, не відповідає засадам справедливості та розумності та вимогам норм спеціального закону.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи
У касаційних скаргах скаржники просять скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 22.05.2023 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 23.08.2023 у даній справі та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Підставою касаційного оскарження Заступником керівника Львівської обласної прокуратури зазначено пункт 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме, суди першої та апеляційної інстанцій неправильно застосували статті 525, 629, 641, 651 Цивільного кодексу України, статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинної на час виникнення спірних правовідносин) та не врахували правових висновків щодо їх застосування, викладених у постановах Верховного Суду від 23.01.2019 у справі № 355/385/17, від 18.04.2019 у справі № 910/22752/17 та від 21.01.2021 у справі № 755/6962/19.
Підставою касаційного оскарження Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради зазначено пункт 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме, при ухваленні оскаржуваних судових рішень у справі № 914/3385/22 суди застосували:
- статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пункт 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" без урахування правових висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.12.2021 у справі № 643/21744/19;
- статті 6 та 627 Цивільного кодексу України без урахування правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду України від 28.01.2015 у справі № 6-230цс14;
- статтю 525 Цивільного кодексу України, частину 7 статті 193 Господарського кодексу України без урахування правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 21.01.2021 у справі № 755/6962/19;
- статті 16, 651 Цивільного кодексу України, статтю 188 Господарського кодексу України без урахування правових висновків, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 914/2649/17, від 26.05.2020 у справі № 908/299/18;
- частину 1 статті 530 Цивільного кодексу України без урахування правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 28.04.2021 у справі № 755/19205/17;
- статтю 629 Цивільного кодексу України без урахування правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 10.05.2018 у справі № 910/14259/17, від 23.01.2019 у справі № 355/385/17, від 18.04.2019 у справі № 910/22752/17.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просив залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
5. Позиція Верховного Суду
Імперативними приписами частини 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України чітко встановлено межі перегляду справи судом касаційної інстанції, а саме: суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Здійснюючи касаційне провадження у даній справі, Суд зазначає таке.
Спірні правовідносини у даній справі пов`язані зі сплатою відповідачем пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, порядок якої визначено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) правовідносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити кошти, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Стаття 174 Господарського кодексу України встановлює, що господарські зобов`язання можуть, зокрема, виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод не передбачених законом, але таких які йому не суперечать.
Вимогами частин 2, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено наступне зобов`язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті: такий замовник зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід`ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.