ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року
м. Київ
cправа № 905/168/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г. М. - головуючого, Краснова Є.В., Рогач Л. І.,
секретар судового засідання Лихошерст І. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорський металопрокатний завод"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 06.09.2023 (колегія суддів: Терещенко О. І. - головуючий, Тихий П. В., Гребенюк Н. В.)
за позовом Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорський металопрокатний завод"
про стягнення заборгованості
за участю:
позивача: Шипенко М. С. (адвокат)
відповідача: Піщенков К. К. (адвокат)
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорський металопрокатний завод", у якому просило стягнути 1 148 392,39 грн основного боргу, 200 161,18 грн пені, 19 251,47 грн три відсотки річних, 113 704,80 грн інфляційних втрат.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив умови договору розподілу природного газу в частині оплати вартості наданих послуг у повному обсязі, у зв`язку з чим виникла заборгованість на яку було нараховані пеня, три відсотки річних, інфляційні втрати, тому позов підлягає задоволенню.
2. Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Донецької області від 15.06.2023 (суддя Демідова П. В.), у задоволенні позовних вимог відмовлено.
2.2. Рішення суду мотивовано тим, що відповідач знаходиться в зоні проведення воєнних дій та позивач обізнаний з фактом невикористання відповідачем природного газу і не споживання його послуг, що виключає підстави для задоволення позову, оскільки задоволення позовних вимог лише на підставі підзаконних норм, які фактично заформалізовані та мають сенс для договірної дисципліни сторін у мирний час, суперечить суті правовідносин сторін.
2.3. Оскарженою постановою Східного апеляційного господарського суду від 06.09.2023, з урахуванням ухвали цього ж суду від 12.09.2023 про виправлення описки, вище вказане рішення суду скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено повністю.
2.4. Постанова суду мотивована тим, що відповідач споживав природний газ за 2021 рік, самостійно визначив величини замовленої потужності на 2022 - 2023 роки, фізично підключений до газорозподільної мережі у спірному періоді, наявність договору, який не розірвано, а також те, те, що відповідачем не подана заява про остаточне припинення користування природним газом, у відповідача існує обов`язок сплачувати послуги з розподілу природного газу.
3. Короткий зміст касаційної скарги та позиція інших учасників справи
3.1. У касаційній скарзі заявник просить скасувати вище вказану постанову суду, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
3.2. На обґрунтування касаційної скарги заявник посилався на те, що оскаржувана постанова суду прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального права. Заявник касаційної скарги посилається на необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 18.05.2021 у справі № 922/1703/20, який застосовано судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні.
3.3. Позивач у відзиві на касаційну скаргу просить залишити без змін постанову суду апеляційної інстанції, посилаючись на те, що судом апеляційної інстанції у відповідності до норм матеріального та процесуального права надано належну правову оцінку поданим сторонами доказам, а доводи, викладені у касаційній скарзі, висновків суду не спростовують.
4. Мотивувальна частина
4.1. Апеляційний суд встановив, що 01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством з газопостачання та газифікації "Донецькоблгаз" в особі Краматорського управління по газопостачанню та газифікації та відповідачем укладено договір розподілу природного газу № 35-П шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 06-35П, яка є додатком № 2 до договору.
4.2. Відповідно до пункту 1.1 договору, типовий договір розподілу природного газу (далі - договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
4.3. Згідно з пунктом 1.3 договору, договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
4.4. Пунктами 2.1, 2.2 договору Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором. Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
4.5. Санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником (п.3.1 договору). За наявності підтвердженого обсягу природного газу споживача та відсутності простроченої заборгованості за договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об`єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу. Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності об`єкта споживача (п.3.2 договору).
4.6. Відповідно до пунктів 5.1, 5.2 договору, облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором.
4.7. Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, а саме складає 352,80 грн та ПДВ 70,56 грн. Разом до сплати 423,36 грн за 1000 м куб, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.1 договору). Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 розділу, є обов`язковим для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення (п. 6.2 договору). Розрахунковим періодом за договором є календарний місяць (п. 6.3 договору). Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ (п. 6.4 договору). Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.6 договору).
4.8. Пунктами 8.1, 8.2 договору сторони погодили, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з договором та чинним законодавством України. У разі порушення споживачем строків оплати за договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
4.9. Згідно з пунктами 12.1, 12.2, 12.3 договору, він укладений на невизначений строк. Сторони встановили, що якщо в установленому порядку Регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін. Договір може бути розірваний за згодою сторін або за ініціативою споживача у порядку, визначеному законодавством України.
4.10. У жовтні 2019 року до типового договору розподілу природного газу були внесені зміни в розділ "порядок розрахунків". За змістом внесених змін місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта споживача на тариф, встановлений регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
4.11. Судом апеляційної інстанції встановлено, що заява-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 06-35П підписана уповноваженою особою відповідача містить дані щодо персонального EIC-коду споживача, назви та опису об`єкта, його адресу, величину приєднаної потужності об`єкта, параметрів та приладів обліку газу.
4.12. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2746 від 22.12.2021 "Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ "Донецькоблгаз" установлено Приватному акціонерному товариству з газопостачання та газифікації "Донецькоблгаз" тариф на послуги розподілу природного газу - у розмірі 1,18 грн. за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ).
4.13. Згідно заяви на самостійне визначення річної замовленої потужності сумарно по всіх об`єктах з розбивкою по кожному об`єкту на розрахунковий 2022 рік від 13.10.2021 відповідач самостійно визначив величину річної замовленої потужності на 2022 рік сумарно по всіх об`єктах на рівні 2 200 000,000 куб м.
4.14. Також встановлено, що позивач нарахував відповідачу плату за надані ним послуги з розподілу природного газу на загальну суму 778 800,00 грн за періоди березень-травень 2022 року, в підтвердження чого ним долучив до матеріалів справи акт № 652/4 від 31.03.2022 на суму 259 600,00 грн та рахунок № 652/7 від 31.03.2022 на вказану суму; акт № 652/5 від 30.04.2022 на суму 259 600,00 грн та рахунок № 652/8 від 30.04.2022 на вказану суму; акт № 652/6 від 31.05.2022 на суму 259 600,00 грн та рахунок № 652/9 від 31.05.2022 на вказану суму та на суму 259 600,00 грн за грудень 2022 (акт № 652/7 за грудень 2022 року, на суму 259 600,00грн та рахунок № 652/10 за грудень 2022 року).
4.15. Крім того позивач подав суду лист Краматорського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ТОВ "Оператор газотранспортної системи": № 7106ВИХ-22-257 від 23.05.2022, в якому повідомлено, що станом на 23.05.2022 газопостачання споживачів неможливе, внаслідок численних пошкоджень магістральних газопроводів, спричинених військовою агресією Російською Федерацією. Додатками до вказаної вимоги визначено рахунки за період з лютого по грудень 2022 року на суму 778 779,98 грн та акт прийому-передачі послуги розподілу природного газу за вказаний період.
4.16. Відповідач повідомив позивача листом № 10-01/01 від 10.01.2023 про відсутність заборгованості за період з березня 2022 року про січень 2023 року, оскільки відповідач не споживав природний газ за вказаний період, з 25.02.2022 він не міг фізично проводити виробничу діяльність та з 01.03.2022 за його адресою перебувають треті особи, до того ж листом № 0107/22 від 01.07.2022 позивача повідомлено про розірвання договору про постачання та припинення газопостачання.
4.17. Краматорське УТГ АТ "Донецькоблгаз" проінформувало відповідача про фактичний обсяг споживання природного газу всіма об`єктами за попередній газовий рік в обсязі 936 715,29 грн за період з 01.10.2021 по 30.09.2022, який буде визначено як розмір річної замовленої потужності на наступний (2023) календарний рік.
4.18. Відповідно до акту № 652/1 від 31.01.2023 та рахунку № 652/1 від 31.01.2023 сума послуги розподілу за січень 2023 року склала 110 532,41грн.
4.19. Згідно з актом звірки взаємних розрахунків №1 від 09.01.2023, між сторонами за період 01.01.2022 по 09.01.2023 на суму боргу становить 0,02 грн, який складено та підписано відповідачем, а також відповідно до акту звірки № 148 між сторонами за період з 01.01.2022 по 03.02.2023 сума заборгованості відповідача перед позивачем складає 1 148 932,39 грн.
4.20. Відповідно до частини першої статті 300 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
4.21. Статтею 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
4.22. Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
4.23. Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
4.24. Відповідно до частини першої статті 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).