ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року
м. Київ
cправа № 902/567/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Кібенко О.Р.,
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.,
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Петухов М.Г., судді: Мельник О.В., Розізнана І.В.)
від 26.05.2023
у справі № 902/567/21
за позовом ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 )
до:
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ),
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, скаржник),
Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" (далі - СТОВ "Нива"),
Державного реєстратора Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області Цимбал Олени Василівни (далі - державний реєстратор Цимбал О.В.),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу Скутельник Інна Анатоліївна (далі - приватний нотаріус Скутельник І.А.),
про визнання недійсними договору міни, акта приймання-передачі частки у статутному капіталі, скасування реєстраційної дії/запису та визначення розміру статутного капіталу і розміру частки його учасника,
за участю представників учасників справи:
позивача - Іллюшко О.В., Хілінський А.О.,
відповідача 1 - не з`явився,
відповідача 2 - Черненко С.М.,
відповідача 3 - Радзієвський А.М.,
відповідача 4 - не з`явився,
третьої особи - не з`явився.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_1, СТОВ "Нива", державного реєстратора Цимбал О.В. про:
- визнання недійним договору міни, укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, що посвідчений приватним нотаріусом Скутельник І.А.,
- визнання недійсним акта приймання-передачі частки у статутному капіталі СТОВ "Нива",
- скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) та
- визначення розміру статутного капіталу СТОВ "Нива" та розміру частки його учасника.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 є учасником СТОВ "Нива" та на момент його державної реєстрації володів часткою, що становить 30% від статутного капіталу, доказом чого є свідоцтво про повну сплату внеску до статутного фонду СТОВ "Нива". На даний час позивач являється власником 90 % статутного капіталу СТОВ "Нива", доказом чого є витяг з ЄДР та довідка СТОВ "Нива".
Із витягу з ЄДР позивачу стало відомо, що державним реєстратором Цимбал О.В. проведено реєстраційну дію (запис), відповідно до якої учасником СТОВ "Нива" став ОСОБА_1 із часткою в статутному капіталі 10 %. Позивач вказує, що відчуження ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 частки в статутному капіталі СТОВ "Нива" відбулось з прямим порушенням як Статуту, Установчого договору, так і Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", оскільки на момент укладення вказаного договору він, по-перше, не вніс частку в статутний фонд СТОВ "Нива" у строк встановлений установчими документами; по-друге, не був учасником СТОВ "Нива", адже згідно з рішенням зборів учасників СТОВ "Нива", оформленого протоколом, його було виключено з числа учасників; по-третє, відчуження відповідачем 1 частки в статутному капіталі відбулось без згоди загальних зборів, тобто з порушенням норм Статуту.
На думку позивача, договір міни, а також акт приймання-передачі укладенні з грубим порушенням його корпоративних прав, а відтак підлягають визнанню недійсними, а реєстраційна дія, вчинена на підставі вказаних правочинів, підлягає скасуванню.
Крім того, позивач зазначає, що, беручи до уваги значну особливість частки в статутному капіталі товариства, з огляду на спеціальні приписи як Закону України "Про господарські товариства", що діяли станом на час набуття товариством частки учасника, так і Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", що наділяють частку, яка придбана самим товариством ознаками майна та оборотоздатності лише тимчасово, а саме протягом року від моменту її придбання, установивши, що набуття права на таку частку відбулося більше ніж рік тому, та застосувавши положення статті 53 Закону України "Про господарські товариства" чи статті 25 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", позивач дійшов висновку, що до цієї частки може бути застосована лише одна процедура, визначена законом - зменшення за її рахунок розміру статутного капіталу, де частка позивача становить 100 відсотків статутного капіталу.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням Господарського суду Вінницької області від 16.02.2023 у справі №902/567/21 у позові відмовлено в повному обсязі.
2.2. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.05.2023 у справі №902/567/21 рішення Господарського суду Вінницької області від 16.02.2023 скасовано. Ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано недійсним договір міни, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, що посвідчений приватним нотаріусом Скутельник І.А., за реєстровим №2579 від 23.04.2021. Визнано недійсним акт приймання-передачі частки у статутному капіталі СТОВ "Нива" від 23.04.2021, складений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 про передачу прав на частку в статутному капіталі СТОВ "Нива" в розмірі 10%, на підставі якого проведено реєстраційну дію (запис) від 29.04.2021 № 1001471070011000603 державним реєстратором Цимбал О.В . Скасовано в ЄДР від 29.04.2021 № 1001471070011000603: зміни складу засновників (учасників) або зміна відомостей про засновників ( учасників) юридичної особи або інформації про засновників, здійснену державним реєстратором Цимбал О.В . В решті позову відмовлено.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись із судовим рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просив скасувати постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.05.2023 у справі №902/567/21, а рішення суду першої інстанції залишити в силі, як таке, що ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
На обґрунтування своєї правової позиції у поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 із посиланням на пункти 3, 4 частини другої статті 287, пункт 1 частини третьої статті 310 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) вказує, що постанова суду апеляційної інстанції є незаконною та необґрунтованою. При цьому, на думку позивача:
- відсутній висновок Верховного Суду у подібних правовідносинах щодо питання застосування статті 15, частини першої статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та частини третьої статті 21 Закону України "Про товариства з обмеженою да додатковою відповідальністю" у взаємозв`язку з частинами першою та другою статті 203 ЦК України.
- суд апеляційної інстанції не дослідив повно та всебічно зібрані у справі докази, що унеможливило встановлення фактичних обставин щодо сплати відповідачем 1 свого внеску до статутного капіталу СТОВ Нива".
Скаржник відзначає, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, а саме частину третю статті 21 Закону України "Про товариства з обмеженою да додатковою відповідальністю", адже дана норма не є підставою для визнання договору міни частки в статутному капіталі товариства недійсним.
Крім того, ОСОБА_1 вказує і те, що суд апеляційної інстанції не дослідив дослідницьку частину висновку експертів, а також безпідставно оцінив висновок експертів як доказ відсутності підтвердження сплати, зокрема ОСОБА_3 частки в статутному капіталі СТОВ "Нива", чим порушив норми процесуального права.
Скаржник вважає, що Установчим договором підтверджено факт сплати ним частки в статутному капіталі, водночас суд апеляційної інстанції належно не дослідив та не надав оцінку правомірності цього доказу, чим допустив прийняття незаконного та необґрунтованого судового рішення.
3.2. ОСОБА_2 08.09.2023 (згідно з поштовими відмітками на конверті) подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просив Суд касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
Позивач відзначив, що фактичні обставини даної справи свідчать про виникнення між ним та відповідачами 1, 2 приватноправового спору у сфері корпоративних відносин. Метою цього позову є захист прав та інтересів позивача як повноправного власника 100% статутного капіталу СТОВ "Нива" та єдиного його учасника, порушення яких зумовлене неправомірними діями відповідачів та полягає у створенні перешкод в користуванні та розпорядженні належною часткою, що не пов`язані із позбавленням володіння нею, шляхом внесення до ЄДР недостовірних відомостей та без достатніх на те правових підстав. Набуття у власність частки статутного капіталу товариства є підставою для виникнення у її власника статусу учасника та відповідних корпоративних прав відносно такої юридичної особи (як майнових, так і особистих немайнових), зокрема - приймати участь в управлінні товариством, отримувати дивіденди чи вартість частини належного майна при виході, відчужувати частку, тощо. Такі правомочності (корпоративні права) та можливість їх реалізації і становлять суть права користування та розпорядження часткою у статутному капіталі товариства та безпосередньо зачіпають права та інтереси позивача як єдиного учасника СТОВ "Нива".
ОСОБА_2 також вказує, що скаржником не спростовано доводів апеляційного суду щодо невнесення ОСОБА_3 протягом усього періоду діяльності СТОВ "Нива" частки в статутному капіталі. Відтак договір міни частки у статутному капіталі, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1, порушує вимоги, дотримання яких є необхідним для чинності правочину, що є підставою для визнання вказаного договору недійсним у силу того, що ОСОБА_3 не набув права власності на частку, а відтак не мав права нею розпоряджатись.
При цьому позивач посилається на постанову Верховного Суду від 29.06.2022 у справі №902/882/21 та вважає, що наявні підстави для закриття касаційного провадження у справі на підставі пункту 4 частини першої статті 296 ГПК України.
Окрім іншого, ОСОБА_2 у поданому відзиві на касаційну скаргу відзначає і те, що суд апеляційної інстанції передчасно дійшов до висновку, що положення установчого договору не можуть застосовуватись разом з положенням статуту товариства, адже станом на дату укладення спірного правочину положення статуту та установчого договору у розумінні пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" були чинними та узгоджувались між собою.
У контексті дотримання судом норм процесуального права позивач посилається на висновки Верховного Суду, викладені у справах №826/7423/16, №340/422/19, №925/1147/18.
При цьому ОСОБА_2 вважає, що ОСОБА_3 зловживає своїми правами та вводить суди в оману.
Разом з тим, позивач вказує, що суд апеляційної інстанції ухвалив постанову з дотримання норм процесуального та матеріального права, а відтак підстав для її скасування нема.
3.3. Відзиви від інших учасників справи до Суду не надходили.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій, та мотиви, з яких виходили суди при ухваленні оскаржуваних судових рішень
4.1. В матеріалах справи наявні декілька ідентичних ксерокопій установчого договору про створення та діяльність СТОВ "Нива", затверджених установчими зборами засновників СТОВ (Протокол №1 від 23.02.2000), із різними датами від 24.02.2000 та від 29.02.2000, а саме: установчий договір від 24.02.2000 про створення та діяльність СТОВ "НИВА", затверджений установчими зборами засновників СТОВ (Протокол №1 від 23.02.2000); установчий договір від 29.02.2000 про створення та діяльність СТОВ "НИВА", затверджений установчими зборами засновників СТОВ (Протокол №1 від 23.02.2000).
Відповідно до установчого договору про створення та діяльність СТОВ "НИВА" (далі - Установчий договір) його засновниками (учасниками) є:
1) ОСОБА_2 ;
2) ОСОБА_9 ;
3) ОСОБА_10 ;
4) ОСОБА_11 ;
5) ОСОБА_12 ;
6) ОСОБА_13 ;
7) ОСОБА_3 ;
8) ОСОБА_14 .
Згідно з пунктом 3.1 статті 3 Установчого договору для забезпечення фінансово-господарської діяльності, а також для гарантії майнових зобов`язань товариства, за рахунок грошових внесків, майнових та земельних паїв учасників формується статутний фонд, який не може бути менший 100 розмірів мінімальних зарплат на час реєстрації статуту 7 400 гривень.
Кожен учасник вносить у статутний фонд товариства пай в грошовому виразі в сумі 740 гривень, як обов`язковий членський внесок, що дає право на один голос. Збільшення кратної суми внеску, збільшує відповідну кількість голосів учасника. Внесення майнового паю посвідчується пайовою книжкою або свідоцтвом про право на майновий пай, а коштів - квитанцією про оплату суми внеску на рахунок товариства в банку. Внески учасників можуть проводитись цінними паперами, будівлями, спорудами, виробничими площами, обладнанням та запасними частинами до нього, комплектуючими виробами, технологіями, наданням рекламно інформаційних послуг, правами користування землею, водою та іншими природними ресурсами, а також іншими майновими правами (в т.ч. інтелектуальною власністю). Оцінка товарно - матеріальних цінностей, які вносять учасники в рахунок своїх майнових внесків проводиться згідно з існуючими нормативними цінами. При їх відсутності - на договірних засадах (пункт 3.2 Установчого договору).
На час державної реєстрації учасники зобов`язані внести не менше 30 відсотків свого внеску в статутний фонд товариства (пункт 3.3 Установчого договору).
Кожен учасник зобов`язаний не пізніше одного року з часу державної реєстрації, повністю сплатити свій внесок у статутний фонд товариства (пункт 3.4 Установчого договору).
В разі невиконання вимог пункту 3.4 даного договору учасник сплачує 10 відсотків річних від недонесеної суми за кожен місяць прострочення.
Якщо учасник не сплатив повністю свій внесок протягом 3-х місяців до спливу річного терміну, товариство може реалізувати частку такого учасника виплативши йому лише кошти, оплачені ним в якості внеску в статутний фонд товариства (пункт 3.5 Установчого договору).
Учаснику, який повністю сплатив свій внесок в статутний фонд, товариство видає свідоцтво, яке не є цінним папером (пункту 3.6 Установчого договору).
Зміни вартості майна, внесеного як вклад та додаткові внески учасників не впливають на розмір їх частки в статутному фонді товариства (пункт 3.7 Установчого договору).
Товариство має право змінювати розмір статутного фонду. Збільшення статутного фонду може бути здійснене тільки після внесення повністю всіма учасниками своїх вкладів. Зменшення не допускається при наявності заперечень кредиторів товариства (пункт 3.9 Установчого договору).
Відповідно до пункту 3.10 Установчого договору склад, персональні внески учасників в статутний фонд товариства і кількість їх голосів становлять:
- ОСОБА_2 вніс пай в грошовому розмірі 2 220 грн, що становить 3 голоси або 30% статутного фонду;
- ОСОБА_9 вніс пай в грошовому розмірі 740 гривень, що становить 1 голос або 10% статутного фонду;
- ОСОБА_10 вніс пай в грошовому розмірі 740 гривень, що становить 1 голос або 10% статутного фонду;
- ОСОБА_11 вніс пай в грошовому розмірі 740 гривень, що становить 1 голос або 10% статутного фонду;
- ОСОБА_12 вніс пай в грошовому розмірі 740 гривень, що становить 1 голос або 10% статутного фонду;
- ОСОБА_13 вніс пай в грошовому розмірі 740 гривень, що становить 1 голос або 10% статутного фонду;
- ОСОБА_3 вніс пай в грошовому розмірі 740 гривень, що становить 1 голос або 10% статутного фонду;
- ОСОБА_14 вніс пай в грошовому розмірі 740 гривень, що становить 1 голос або 10% статутного фонду.
Відповідно до пункту 5.1 Установчого договору органами управління є збори учасників товариства; дирекція товариства; директор, (генеральний директор) товариства; ревізійна комісія товариства.
Вищим органом управління товариством є збори учасників товариства. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників (пункт 5.2 Установчого договору).
До виключної компетенції зборів належить, зокрема затвердження статуту товариства та внесення змін до установчих документів (пункт 5.5 Установчого договору).
Збори учасників товариства вважаються правочинними, якщо на них присутні засновники (їх представники), що мають більше як 60 відсотків голосів, а з питань, які потребують одностайності - всі учасники (пункт 5.6 Установчого договору).
Збори учасників товариства скликаються не рідше одного разу на рік. Позачергові збори скликаються за ініціативою учасників, які мають 20 відсотків майна у статутному фонді, у випадках, коли цього вимагають інтереси товариства. Збори учасників скликаються також на вимогу дирекції, директора (генерального директора) або ревізійної комісії (пункт 5.11 Установчого договору).
Учасник товариства вправі вийти зі складу товариства, повідомивши про це решту учасників не пізніше ніж за 30 днів до виходу. При виході учасника Товариства йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його паю у статутному фонді. Виплату проводять після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, протягом 12 місяців від дня виходу. На вимогу учасника і за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Вибулому учаснику виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством у році вибуття його з товариства (до моменту виходу). Розрахунок з учасником проводиться з часу вступу його в товариство. Майно, передане учасником товариству в користування, повертається йому в натуральній формі без винагороди. Учасник може за одностайною згодою решти учасників відпустити свою частку (II частину) одному або кільком учасникам цього товариства або третім особам. Передача частки третім особам можлива лише після повного внесення учасником в статутний фонд, частки (II частини), що передається. Учасник, який систематично не виконує, або неналежним чином виконує обов`язки або перешкоджає своїми діями досягненню мети діяльності товариства, може бути виключений з його складу. При цьому згаданий учасник (його представник) у голосуванні участі не бере. Виключення учасника супроводжується наслідками, передбаченими пунктом 7.1 цієї статті (стаття 7 Установчого договору).
4.2. Відповідно до Статуту СТОВ "НИВА", затвердженого установчими зборами від 23.02.2000 та зареєстрованого районною державною адміністрацією Барського району Вінницької області від 29.02.2000, реєстраційний №43 (далі - Статут), статутний фонд товариства створено шляхом внесків від кожного з учасників СТОВ "НИВА". Розмір статутного фонду порядок здійснення внесків учасників до статутного фонду визначаються в статті З договору (пункт 4.3.1 Статуту).
Розмір статутного Фонду може бути збільшено або зменшено рішенням зборів учасників (пункт 4.4.1 Статуту).
Учасники СТОВ "НИВА" мають право, зокрема вийти з товариства з правом одержання своїх часток землі в натурі пропорційно до розміру належних їм земельних часток у земельній ділянці СТОВ "НИВА", розпоряджатися своїми земельними частками та/або отримати частину майна СТОВ "НИВА" пропорційно розміру частки такого учасника у статутному фонді. Реалізація всіх вищенаведених прав здійснюється у порядку, що встановлюється статтею 4 та статтею 5 договору та положеннями цього Статуту (пункт 7.1.4 Статуту).
Згідно з пунктом 8.1 Статуту вищим органом управління СТОВ "НИВА" є збори учасників. Учасники несуть остаточну відповідальність за прийняті рішення щодо діяльності товариства.
До виключної компетенції зборів учасників належать, зокрема затвердження та ухвалення будь-яких змін до цього Статуту; затвердження будь-яких змін у статутному фонді і в розмірах часток учасників СТОВ "НИВА" у статутному фонді, як і стосовно додаткових внесків учасників товариства до статутного фонду; прийняття до СТОВ "НИВА" нових учасників; виключення учасників із СТОВ "НИВА"; визначення інших питань, що періодично можуть погоджуватися між учасниками СТОВ "НИВА" як такі, що потребують ухвалення зборами учасників, або які відносяться до компетенції зборів учасників за чинним законодавством (пункт 8.3 Статуту).
Чергові засідання зборів учасників проводяться не менше одного разу на фінансовий рік. Засідання зборів учасників скликаються головою зборів учасників. Повідомлення про такі збори, дату та місце їхнього проведення, порядок денний повинні бути вивішені не менше як за тридцять днів до дня проведення засідання в людних місцях всіх населених пунктів, де мешкає та працює більшість учасників СТОВ "НИВА". Якщо окремі учасники СТОВ "НИВА" мають інше місце проживання, їм у той же термін направляються письмові повідомлення (пункт 9.2 Статуту).
Участь у СТОВ "НИВА" може припинятися шляхом:
а) виходу учасника СТОВ "НИВА" із СТОВ "НИВА";
б) виключення учасника СТОВ "НИВА" із СТОВ "НИВА";
в) ліквідації або реорганізації юридичної особи - учасника СТОВ "НИВА", або смерті фізичної особи учасника СТОВ "НИВА" (пункт 14.1 Статуту).
Учасника СТОВ "НИВА" може бути виключено із складу СТОВ "НИВА" на підставах, передбачених чинним законодавством України, шляхом одностайного рішення зборів учасників. При цьому такий учасник СТОВ "НИВА" (або його представник) участі в голосуванні не бере. При виключенні учасника СТОВ "НИВА" із СТОВ "НИВА" йому виплачується вартість частини майна СТОВ "НИВА", що пропорційна частці такого учасника СТОВ "НИВА" у майні СТОВ "НИВА", а також належна йому частка прибутку, одержана СТОВ "НИВА" у рік виключення учасника СТОВ "НИВА" із СТОВ "НИВА" до моменту виключення учасника СТОВ "НИВА" із СТОВ "НИВА". Виплата проводиться після затвердження звіту СТОВ "НИВА" за фінансовий рік, в якому учасника СТОВ "НИВА" було виключено з товариства (пункт 14.3 Статуту).
4.3. З моменту створення товариства та на день розгляду справи Статут товариства не змінювався і використовується у вище зазначеній редакції, що учасниками справи не заперечується.
4.4. Відповідно до протоколу зборів учасників СТОВ "НИВА" від 26.03.2014 №1-2001 на зборах зареєструвались наступні учасники товариства:
- ОСОБА_2 володіє кількістю голосів - 3 або 30 % відсотків статутного фонду;
- ОСОБА_9, володіє кількістю голосів - 1 або 10 % відсотків статутного фонду;
- ОСОБА_10, володіє кількістю голосів - 1 або 10 % відсотків статутного фонду;
- ОСОБА_11, володіє кількістю голосів - 1 або 10 % відсотків статутного фонду;
- ОСОБА_12, володіє кількістю голосів - 1 або 10 % відсотків статутного фонду;
- ОСОБА_13, володіє кількістю голосів - 1 або 10 % відсотків статутного фонду;
- ОСОБА_14, володіє кількістю голосів - 1 або 10 % відсотків статутного фонду.
За наслідками зборів, зокрема, вирішили: "За невиконання (неналежне виконання) обов`язку щодо внесення грошових вкладів до статутного капіталу сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "НИВА" у розмірі 740 грн, що є прямим порушенням як вимог Статуту так і Установчого договору, за вчинення дій спрямованих проти самого товариства - ОСОБА_3 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; паспорт: серія НОМЕР_2, виданий Барським РВ УМВС України в Вінницькій області 26 березня 1997 року) з 26 березня 2014 року виключити з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "НИВА" код ЄДРПОУ 30804475. Членство ОСОБА_3 у Товаристві припинити.
Неоплачену частку в статутному капіталі СТОВ "НИВА": ОСОБА_3 - в розмірі 740 грн, тимчасово розділити на користь товариства. Бухгалтерії товариства обліковувати дану частку, як неоплачену…
... Внести зміни у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відомостей про СТОВ "НИВА" та його учасників, зокрема щодо, зміни складу учасників: звернутись до державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію відповідних змін до відомостей про СТОВ "НИВА", що містяться в ЄДР, відповідно до рішень цих зборів та на підставі документів, що додаються....".
4.5. В подальшому позивач, будучи власником 30% статутного капіталу, 02.04.2021 набув прав ще на 60% статутного капіталу, які належали: ОСОБА_9 - 10 % відсотків статутного фонду; ОСОБА_10 - 10% відсотків статутного фонду, ОСОБА_11 - 10 % відсотків статутного фонду, ОСОБА_12 - 10% відсотків статутного фонду, ОСОБА_13 - 10% відсотків статутного фонду та ОСОБА_14 - 10% відсотків статутного фонду, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі до договорів дарування від 04.04.2021 №1, 2, 3, 4, 5 та 6.
4.6. Відповідно до витягу з ЄДР станом на 22.04.2021, 04.04.2021 здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміна складу засновників (учасників), проведена приватним нотаріусом Лукашенко В.Б.; і станом на 22.04.2021 перелік засновників (учасників) СТОВ "НИВА" були:
- ОСОБА_2 з розміром внеску до статутного фонду 6 660,00 грн;
- ОСОБА_3 з розміром внеску до статутного фонду 740,00 грн.
Розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) становить 7 400,00 грн.
4.7. Між ОСОБА_3 (в договорі - сторона один) та ОСОБА_1 (в договорі - сторона два) 23.04.2021 укладено нотаріально посвідчений договір міни (далі - Договір міни), відповідно до умов якого сторона один передає стороні два у власність належну їй частку в статутному капіталі СТОВ "НИВА", дата державної реєстрації: 29.02.2000 року, номер запису: 1 174 120 0000 000603, код ЄДРПОУ 30804475, місцезнаходження: Україна, 23060, Вінницька обл., Барський р-н, с. Мар`янівка, в розмірі 10 (десяти) % (відсотків) статутного капіталу товариства за номінальною вартістю 740 (сімсот сорок) гривень, а сторона два передає стороні один у власність належний їй на праві приватної власності цілий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами під номером АДРЕСА_1, та земельну ділянку під номером АДРЕСА_1 (третім) загальною площею 0,2500 га, кадастровий номер якої 0520280800:04:027:0036, яка розташована в АДРЕСА_1 (пункт 1.1 Договору міни).
Експертно-грошова оцінка цілого житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами складає 56 440,00 грн згідно із звітами про експертну грошову оцінку частки виробничих будівель та споруд, складеним суб`єктом оціночної діяльності - ФОП Вакалюк Л.М., 20 квітня 2021 року. Експертно-грошова оцінка земельної ділянки складає 38 790,00 грн згідно із звітами про експертну грошову оцінку, складеним суб`єктом оціночної діяльності - ФОП Вакалюк Л.М., 20 квітня 2021 року.
У власність сторони два надходить частка у статутному капіталі СТОВ "Нива", дата державної реєстрації: 29.02.2000 року, номер запису: 1 47 120 0000 000603, код ЄДРПОУ 30804475, місцезнаходження: Україна, 23060, Вінницька обл., Барський р-н, с. Мар`янівка, в розмірі 10 (десяти) % (відсотків) статутного капіталу товариства за номінальною вартістю 740 (сімсот сорок) гривень (пункт 1.7 Договору Міни з урахуванням внесених виправлень).
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру сторона один є учасником (засновником) товариства і володіє статутним капіталом в розмірі 10 (десять) %, що складає 740 (сімсот сорок) гривень 00 копійок. Договір укладається за згодою дружини сторони один - ОСОБА_15, справжність підпису якої на заяві засвідчено Скутельник І.А., приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу 23 квітня 2021 року за реєстровим №2577. Нерухоме майно набувається стороною один в спільну сумісну власність подружжя. Договір укладається за згодою дружини сторони два - ОСОБА_16, справжність підпису якої на заяві засвідчено ОСОБА_17, приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу 23 квітня 2021 року за реєстровим № 2578 (пункти 1.8, 1.9 Договору Міни з урахуванням внесених виправлень).
Сторони стверджують, що: об`єкти обміну, які є предметом цього договору, на момент його укладання нікому іншому не продані, не подаровані, як внесок до статутного капіталу юридичної особи не передані, не відчужені іншим способом, не заставлені, під податковою заставою, в спорі і під забороною (арештом) не перебувають; за договором управління вище вказане майно не передавалося; прав довічного користування у третіх осіб немає; прав щодо відчужуваних об`єктів даного договору у третіх осіб, а також юридично закріплених прав за договорами найму (оренди, позички тощо) немає; будь-які інші обтяження стосовно цієї нерухомості відсутні; прихованих недоліків, які відомі "Сторонам" та про які вони свідомо не попередили один одного, об`єкти обміну даного договору не мають; обставини, які б перешкоджали вчиненню правочинну та які б замовчувалися ними, не існують; сторона один довела до відома сторону два, що частка, яка є предметом обміну, в розмірі 10 (десяти) % (відсотків) статутного капіталу товариства за номінальною вартістю 740 (сімсот сорок) гривень, на момент укладання даного договору внесена стороною один в повному обсязі; об`єкти обміну, що є предметом даного договору, візуально оглянуті стороною один та стороною два до моменту посвідчення цього договору; недоліків, які перешкоджають використанню вказаних об`єктів обміну за цільовим призначеннями на момент огляду не виявлено та претензій один до одного щодо якісних характеристик вказаного об`єкту сторони не мають і приймають їх у стані, придатному для використання за їх цільовим призначенням; відсутність податкової застави підтверджується витягами з Державного реєстру обтяжень рухомого майна про податкові застави, сформованими Скутельник І.А., приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу 23 квітня 2021 року; відсутність іпотеки, заборон, арештів, відчуження об`єкту нерухомого майна підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності па нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, відповідно до витягів сформованих Скутельник І.А., приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу 23 квітня 2021 року; відомості про реєстрацію інших речових прав, крім прав сторін на зазначене майно, що є предметом цього договору, та зареєстровані обтяження речових прав, відсутні (пункт 2.1 Договору Міни з урахуванням внесених виправлень).
Фактичний обмін вказаним в цьому договорі майном проведено сторонами до підписання цього договору (пункт 4.1 Договору Міни).
Договір підписано сторонами та посвідчено приватним нотаріусом Скутельник І.А., а також зареєстровано в реєстрі за №2579.
4.8. Між сторонами Договору міни 23.04.2021 підписано нотаріально посвідчений акт приймання-передачі у статутному капіталі СТОВ "НИВА" (далі - Акт приймання-передачі), відповідно до умов якого ОСОБА_3 передав, а ОСОБА_1 прийняв частку у статутному капіталі СТОВ "НИВА" у розмірі 10% (десять відсотків). Сторони не мають один до одного матеріальних претензій у зв`язку з передачею зазначеної у Акті частки у статутному капіталі СТОВ "НИВА".
Акт підписано сторонами та посвідчено приватним нотаріусом Скутельник І.А., а також зареєстровано в реєстрі за №2584, №2585.
4.9. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру станом на 07.06.2021, 29.04.2021 проведена державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, а саме: зміна складу засновників (учасників) або зміна відомостей про засновників (учасників) юридичної особи, проведена державним реєстратором Цимбал О.В.; та 04.06.2021 проведено виправлення помилок державним реєстратором Цимбал О.В.
4.10. В матеріалах справи наявні:
- довідка Акціонерного Комерційного Агропромислового Банку "Україна" від 24.03.2000 №03001/127, відповідно до якої СТОВ "Нива" відкрито рахунок № НОМЕР_3 і на нього зараховано 2 274 грн 60 коп.;
- прибуткові касові ордера від 25.02.2000 № 98, від 15.06.2000 №136, від 20.07.2000 №143, від 16.08.2000 №156, від 20.09.2000 №169, від 19.10.2000 №178, від 22.11.2000 №192 видані на імена ОСОБА_2, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_12 .
4.11. Відповідно до наявного в матеріалах справи експертного висновку від 15.09.2022 №7731/7732/21-21 за результатом проведення судово-технічної експертизи по питанню поставленому на розгляд судово-економічної експертизи експерти зазначили, що в матеріалах справи відсутній та на дослідження не надано фінансової звітності, зокрема баланс СТОВ "Нива" (вул.Інтернаціональна, 23, с.Мар`янівка, Жмеринський р-н, Вінницька обл., 23060, код 30804475) станом на 23.04.2021, тому надати відповідь на питання щодо повноти формування статутного капіталу товариства на зазначену дату експерту не вбачається за можливе. За відсутності повного об`єму документів, зокрема квитанцій про внесення готівки на рахунок у банк або банківських виписок за 2000-2001 роки та касових книг із звітами касира експерту не вбачається за можливе документально підтвердити внесення коштів до статутного фонду наступними учасниками: ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_12 та ОСОБА_3 . Обґрунтування наведено в дослідницькій частині.
По питанню поставленому на розгляд судово-технічної експертизи - "Чи виготовлені підписи у протоколі Зборів учасників СТОВ "Нива" (код 30804475) від 26.03.2014 №1-2001 в той час, яким датований?", експерти зазначили, що дане питання вирішити не вбачається можливим з причин відсутності фахівців та обладнання в ВВ КНДІСЕ.
Із дослідницької частини висновку вбачається, що за результатами дослідження документів документально підтверджується внесення коштів на рахунок у банку СТОВ "Нива" від імені ОСОБА_2 у вигляді внеску до статутного фонду в розмірі 2 220 грн, відповідно до пункту 3.1 статті 3 Установчого договору.
Також, із дослідницької частини вбачається, що за результатами дослідження фінансової звітності СТОВ "Нива" (форми №1 Баланс") станом на 31.12.2007, 31.12.2008, 31.12.2009, 31.12.2010 31.12.2011, 31.12.20.12 31.12.20,13 31.12.2014, 31.12.2015, 31.12.2016, 31.12.2017, 31.12.2018, 31.12.2019, 31.12.2020, 31.03.2021,та 31.12.2021 розділу "Власний капітал" рядків "Статутний (пайовий) капітал" та "Неоплачений капітал" рахується сума 0,7 тис грн.
4.12. Ухвалюючи рішення про відмову у позові, суд першої інстанції виходив з такого:
- суд критично відноситься до твердження позивача щодо виключення ОСОБА_3 зі складу учасників товариства відповідно до рішення про виключення, оформленого протоколом загальних зборів учасників від 26.03.2014 №1-2001, оскільки реєстраційні дії щодо виключення ОСОБА_3 не вносилися;
- відтак станом на день укладення Договору міни ОСОБА_3 був учасником СТОВ "Нива";
- твердження позивача щодо несплати ОСОБА_3 своєї частки спростовується висновком судової експертизи, відповідно до якої експертом не вдалося встановити факт сплати не лише ОСОБА_3, але й всіма учасниками товариства своїх часток, окрім позивача ( ОСОБА_2 );
- застосовування до Договору міни загальних положень договору купівлі-продажу буде суперечити суті зобов`язання, оскільки відчуження частки є більш широким поняттям, ніж купівля-продаж. При цьому порядок відчуження частки саме за договором купівлі-продажу врегульовано окремо Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю";
- учасники товариства з обмеженою відповідальністю користуються переважним правом купівлі частки у іншого учасника товариства за наявності у нього наміру здійснити відчуження такої частки саме шляхом укладення договору купівлі - продажу. У разі відступлення учасником товариства своєї частки іншим чином, відмінним від її продажу, зокрема шляхом міни, переважне право на її придбання у інших учасників товариства не виникає;
- Статут містить загальні обов`язки щодо внесення змін до Статуту, разом з тим застережень щодо відчуження учасниками своїх часток норми Статуту не містять;
- підстави для визнання недійсним Договору міни та Акта приймання-передачі відсутні;
- скасування записів в Єдиному державному реєстрі відомостей щодо зміни складу засновників (учасників), як похідна вимога від попередніх, задоволенню не підлягає;
- вимога про визнання розміру статутного капіталу та розміру часток учасників суперечить нормам законів, які встановлюють порядок внесення відповідних змін до відомостей про юридичну особу щодо зміни розміру статутного капіталу;
- відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу захисту, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
4.13. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про часткове задоволення позовних вимог, зокрема відзначив таке:
- вирішуючи спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов. Проаналізувавши обставини справи, предмет та підстави позову, суд вбачає, що позивач вказує на порушення своїх корпоративних прав, зокрема, права на управління та отримання прибутку, оскільки позивач вважає, що після відчуження 02.04.2021 на його користь часток іншими учасниками в загальному розмірі 60 % СТОВ "Нива" та з врахуванням невнесення ОСОБА_3 його частки, ОСОБА_2 є таким, що володіє 100% статутного капіталу, а правочини, направлені на передачу неоплаченої частки, є такими, що порушують вказані вище його права;
- місцевий господарський суд вірно вказав, що Статут СТОВ "Нива" містить загальні обов`язки щодо внесення змін до Статуту, разом з тим застережень щодо відчуження учасниками своїх часток норми Статуту не містять;
- посилання скаржника на те, що положення Статуту слід застосовувати разом з положеннями Установчого договору не беруться судом до уваги, оскільки договір про створення (заснування), зокрема, СТОВ "Нива" не регулює відносин між учасниками (акціонерами) товариства під час здійснення його діяльності і припиняє свою дію після досягнення мети - створення та державної реєстрації товариства;
- щодо такої підстави позову, як виключення ОСОБА_3 26.03.2014 на підставі рішення зборів учасників СТОВ "Нива", оформленого протоколом №1-2001, то суд її оцінює критично, з таких підстав:
1) позивачем не подано жодного доказу на підтвердження вчинення дій щодо формування порядку денного зальних зборів 26.03.2014, їх скликання та проведення;
2) протягом семи років (з моменту таких зборів до звернення із цим позовом), уповноваженими особами товариства не вчинено дій щодо державної реєстрації відповідних змін;
3) на противагу вказаному, після набуття позивачем 60% частки в статутному капіталі на підставі правочинів 02.04.2021 та 04.04.2021, вже станом на 22.04.2021 у ЄДР внесені зміни щодо переліку засновників (учасників) СТОВ "Нива";
4) заяви свідків не є допустимими доказами на підтвердження такої обставини у відповідності до приписів статей 77 та 87 ГПК України, оскільки обставина виключення учасника товариства не може доказуватися повідомленням особи відомі йому обставини.
- в матеріалах справи відсутній прибутковий касовий ордер на ім`я ОСОБА_3 або інший документ, який би підтвердив сплату частки в статутному капіталі СТОВ "Нива".
- судом враховується, що ОСОБА_3, як фізична особа, котра мала намір на рівні з іншими учасниками створити юридичну особу, основою ціллю якої є отримання прибутку (стаття 3 Статуту), та, відповідно, отримувати частки від такого прибутку, мав вжити всіх доступних йому заходів щодо отримання та збереження первинних документів, які підтверджують набуття ним корпоративних прав, зокрема документа, який підтверджує внесення (оплату) частки в статному капіталі;
- з огляду на докази, наявні в матеріалах господарської справи, відсутність в них будь-яких, в тому числі первинних документів щодо сплати ОСОБА_3 частки в статутному капіталі СТОВ "Нива", на переконання суду апеляційної інстанції, висновок експерта слід оцінювати, як доказ відсутності підтвердження сплати, зокрема ОСОБА_3 частки в статутному капіталі СТОВ "Нива";
- при цьому, суд першої інстанції, всупереч обставин справи, за відсутності належного обґрунтування, протилежно потрактував такий висновок;
- принцип змагальності полягає в обов`язку кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається на підтвердження або заперечення власних вимог у спорі. Мається на увазі, що позивач, стверджуючи про існування певної обставини, має подати відповідні докази, а відповідач може спростувати цю обставину, подавши власні докази, які вважає більш переконливими. В свою чергу, суд, дослідивши надані сторонами докази, та з урахуванням переваги однієї позиції над іншою, виносить власне рішення. При цьому сторони не можуть будувати власну позицію на тому, що їх позиція є доведеною, доки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу втрачає сенс уся концепція принципу змагальності;