ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року
м. Київ
справа №120/6735/23
адміністративне провадження № К/990/34051/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Бучик А.Ю., Коваленко Н.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу №120/6735/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05.07.2023 (головуючий суддя: Дмитришена Р.М.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 (колегія у складі: головуючого судді: Капустинського М.М., суддів: Сапальової Т.В. Ватаманюка Р.В.), -
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач, ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо виплати нарахованої ОСОБА_1 з 01.12.2022 пенсії з обмеженням її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, на підставі приписів статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011;
- зобов`язати ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснювати щомісячно виплату, нараховану ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без обмеження її максимального розміру приписами статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011, починаючи з 01.12.2022 по день втрати права, з урахуванням виплачених сум.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував на протиправні дії відповідача щодо виплати нарахованої пенсії з обмеженням її максимальним розміром. Тому, з метою зобов`язання відповідача здійснювати виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 05.07.2023 задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо виплати нарахованої ОСОБА_1 з 01.12.2022 пенсії з обмеженням її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, на підставі приписів статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011.
Зобов`язано ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснювати щомісячно виплату, нараховану ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без обмеження її максимального розміру приписами статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011, починаючи з 01.12.2022 по день втрати права, з урахуванням виплачених сум.
4. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05.07.2023 залишено без змін.
5. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначена з 11.06.2011. Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI набрав чинності 01.10.2011, що вказує, що фактично пенсія позивачу була призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Таким чином, оскільки пенсія позивачу виплачується з 11.06.2011, що не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи, то підстави для застосування максимального розміру пенсії при виплаті позивачу відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI відсутні.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погодившись із вказаними судовими рішеннями, відповідач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій скаржник просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
7. В обґрунтування касаційної скарги зазначено, що суди першої та апеляційної інстанції дійшли хибних висновків про те, що обмеження розміру пенсії позивача є неправомірним. Скаржник зазначає, що судами було неправильно застосовано положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", у зв`язку із чим протиправно вказано, що оскільки пенсія позивачу призначена до набрання чинності цим Законом, то підстави для застосування максимального розміру пенсії при її виплаті позивачу відповідно до положень статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" відсутні.
Як на підставу касаційного оскарження судових рішень у цій справі скаржник посилається на підпункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України та зазначає, що суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях застосували норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 05.09.2023 у справі № 120/1602/23. Також скаржник посилається на те, що рішеннями, які оскаржуються, порушено висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 360/1428/17, від 10.12.2020 у справі № 580/492/19, від 21.12.2021 у справі № 580/5962/20, від 01.09.2022 у справі №380/10419/21.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. Вказану касаційну скаргу зареєстровано в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду 10.10.2023.
9. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями у цій справі визначено такий склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя-доповідач) Стеценко С.Г., Бучик А.Ю., Коваленко Н.В.
10. Ухвалою Верховного Суду від 24.10.2023 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05.07.2023 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 у справі №120/6735/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
11. Ухвалою Верховного Суду від 14.11.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 15.11.2023.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12. Як встановлено судами попередніх інстанції, ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 16 зворотній бік).
13. Позивач до 01.06.2011 отримував пенсію по лінії Міністерства оборони України.
14. З 01.06.2011 позивач перебував на обліку в Управлінні ПФУ у Гайсинському районі Вінницької області та отримує з 30.09.2011 пенсію відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" по інвалідності як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії.
15. Наразі позивач перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області та продовжує отримувати пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії.
16. Постановою Гайсинського районного суду Вінницької області від 28.02.2014 зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Гайсинському районі перерахувати, нарахувати та виплачувати щомісячно ОСОБА_1, призначену йому на підставі ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державну пенсію по ІІІ-й групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, із обчисленням розміру цієї пенсії в порядку, визначеному підпунктом 4) пункту 3, пунктами 6, 7, 8, 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, виходячи із заробітку у розмірі 1134 крб. 65 коп., нарахованого йому за роботу у зоні відчуження за весь фактично відпрацьований ним час з 09.05.1986 по 14.05.1986 згідно із довідкою про заробіток від 05.02.2013 №16, виданої В/ЧА-3769 на підставі ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період часу, починаючи з дня звернення до суду 17.12.2013 та по день припинення такого права, - з урахуванням проведених виплат за період з 17.12.2013 по 28.02.2014.
17. З урахуванням застосованих з 01.12.2013 положень ч. 2 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії позивача станом на 01.12.2022 становить 51 840 грн., що підтверджується розрахунком пенсії (а.с. 55 зворотній бік, а.с.56). Проте розмір пенсії до виплати становить 20 930 грн, що підтверджується розрахунками пенсії.
18. Позивач заперечує правомірність обмеження пенсії максимальним розміром, тобто розміром десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, оскільки вважає, що положення ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не поширюються на пенсіонерів, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
21. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
22. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до вимог статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII.
23. З огляду на положення статті 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", останній спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
24. Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
25. Частиною першою статті 54 Закону № України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
26. Порядок призначення та перерахунку пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
27. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з урахуванням застосованих з 01.12.2013 положень ч. 2 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії позивача станом на 01.12.2022 становить 51 840 грн., що підтверджується розрахунком пенсії (а.с. 55 зворотній бік, а.с.56). Проте розмір пенсії до виплати становить 20 930 грн, що підтверджується розрахунками пенсії.
28. Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 щодо протиправності вчиненого пенсійним органом обмеження пенсії позивача максимальним розміром, суди попередніх інстанцій виходили з того, що пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
29. З огляду на це, враховуючи, що пенсія позивачу виплачується з 11.06.2011, тобто до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", суд першої та апеляційної інстанції виснували про протиправність дій Управління, які полягають у застосуванні максимального розміру пенсії відповідно до положень статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" при здійсненні її виплати позивачу.
30. Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів Верховного Суду не погоджується, з огляду на таке.
31. Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VІ.
32. За положеннями статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності 01.10.2011, (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.