1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 369/11708/19

провадження № 51-5156км23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08 лютого 2023 року та ухвалу Київського апеляційного суду від 28 червня 2023 року в кримінальному провадженні № 12019110200000836 за обвинуваченням

ОСОБА_6, громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Києві, проживає за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимий,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 185, ч. 5 ст. 185 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08 лютого 2023 року зазначене кримінальне провадження відносно ОСОБА_6 закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку з закінченням строків досудового розслідування.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 28 червня 2023 року зазначена ухвала місцевого суду залишена без змін.

Вимоги касаційної скарги і доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор порушує питання про скасування зазначених судових рішень та про призначення нового розгляду в суді першої інстанції.

В обґрунтування прокурор посилається на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону. Зазначає, що твердження суду першої інстанції про те, що ухвала районного суду не була отримана ні прокурором, ні слідчим, не відповідає дійсності, оскільки вказана ухвала була і отримана, і виконана. Також зазначає, що після скасування судом апеляційної інстанції ухвали районного суду ОСОБА_6 31 серпня 2019 року було повідомлено про підозру, в цей же день складено та вручено обвинувальний акт і направлено обвинувальний акт до суду, а тому висновок судів про порушення строку досудового розслідування не відповідає вимогам КПК, оскільки період з 10 травня 2019 року (коли була винесена ухвала про скасування підозри) по 31 серпня 2019 року не включається в строки досудового розслідування.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор підтримала касаційну скаргу, навівши при цьому доводи, аналогічні доводам касаційної скарги.

Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, заперечень або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.

Мотиви Суду

Відповідно до приписів ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. При цьому наділений повноваження лише щодо перевірки правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до вимог ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Перевіривши доводи касаційної скарги прокурора і матеріали кримінального провадження, Верховний Суд встановив наступне.

Відомості щодо вчинених кримінальних правопорушень як за ч. 3 ст. 185, так і за ч. 5 ст. 185 КК України до ЄРДР були внесені 20 лютого 2019 року. Наступного дня, 21 лютого 2019 року, ОСОБА_6 було повідомлено про підозру одразу у двох кримінальних провадженнях (за ч. 3 ст. 185 КК України та за ч. 5 ст. 185 КК України) і в цей же день ці кримінальні провадження були об`єднані. 19 квітня 2019 року строк досудового розслідування в об`єднаному провадженні було продовжено до 21 травня 2019 року.

Ухвалою слідчого судді Києво-Святошинського районного суду від 10 травня 2019 року було скасовано повідомлення про підозру.


................
Перейти до повного тексту