ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2023 року
м. Київ
cправа № 910/175/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Баранця О. М. (головуючий), Кібенко О. Р., Кролевець О. А.,
за участю секретаря судового засідання Крапивна А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу заступника керівника Київської міської прокуратури
на ухвалу Господарського суду міста Києва
у складі судді Босого В. П.
від 06 березня 2023 року
та постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Алданової С. О., Демидової А. М., Владимиренко С. В.
від 04 вересня 2023 року (повний текст складено 06 вересня 2023 року)
у справі за позовом керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі:
1) Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації
2) Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації
3) Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Манго-Груп"
про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 190 525,80 грн,
за участю представників:
від прокуратури: Кузнецова Ю. В.
від позивача-1: Гриник М. С.
від позивача-2: Сидорчук А. Ю.
від позивача-3: не з`явилися
від відповідача: не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог.
У січні 2023 року керівник Подільської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі позивачів: Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Манго-Груп" про визнання недійсними додаткових угод № 1 від 12 травня 2021 року, № 2 від 23 липня 2021 року, № 3 від 28 вересня 2021 року, № 4 від 12 листопада 2021 року та № 6 від 09 грудня 2021 року до договору про закупівлю № 54/2021 від 24 лютого 2021 року, укладеного між Комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва та Товариством з обмеженою відповідальністю "Манго-Груп", та про стягнення 190 525,80 грн.
В обґрунтування вимог позивач послався на те, що спірні додаткові угоди укладені всупереч пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки за цими додатковими угодами була збільшена така істотна умова договору як його ціна і таке збільшення було здійснене більше, ніж на 10 % від ціни, погодженої при укладенні договору, без документального підтвердження для такого збільшення, внаслідок чого з місцевого бюджету були надмірно сплачені кошти в розмірі 190 525,80 грн, з огляду на що додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, а надмірно сплачені кошти - поверненню до бюджету.
В обґрунтування наявності порушених інтересів держави та наявності підстав для представництва інтересів держави в суді прокурор послався на те, що внаслідок безпідставної зміни істотних умов договору відбулося збільшення ціни товару зі зменшенням його кількості, були надмірно витрачені бюджетні кошти з порушенням вимог законодавства, що не відповідає меті Закону України "Про публічні закупівлі", принципам максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів, підриває матеріальну і фінансову основу системи бюджетного фінансування, завдає шкоду інтересам держави.
За твердженням прокурора саме Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація, як компетентний орган, та Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, як структурний підрозділ адміністрації та головний розпорядник бюджетних коштів, не забезпечили ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, контроль за законністю виконання закупівлі за бюджетні кошти, не вжили заходів, направлених на попередження та усунення допущених порушень у сфері публічних закупівель, зокрема не звернулася до суду з відповідним позовом та є особами, до повноважень яких належить здійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах. Також прокурор визначив позивачем у справі Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва як особу, що є стороною спірних додаткових угод, на користь якої заявлена позовна вимога про стягнення надмірно сплачених за спірними додатковими угодами грошових коштів.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 09 січня 2023 року прийняв зазначену позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 910/175/23.
2. Короткий зміст оскаржуваних ухвали місцевого господарського суду та постанови апеляційного господарського суду і мотиви їх прийняття.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 06 березня 2023 року у справі № 910/175/23, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 04 вересня 2023 року, позов керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва в інтересах держави в особі позивачів: Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю "Манго-Груп" залишив без розгляду на підставі пунктів 2 та 5 частини першої статті 226 Господарського процесуального кодексу України.
Суди попередніх інстанцій виходили з того, що:
- підстави для представництва прокурором інтересів держави в особі позивача-3 відсутні, оскільки Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва не суб`єктом владних повноважень, є комерційним підприємством, представництво інтересів якого прокурором в суді статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" не передбачене;
- прокурор не довів суду, що саме позивачі-1 та -2 (Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація та Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації) є органами, до компетенції яких віднесені повноваження щодо захисту інтересів держави у цій справі, оскільки позивачі-1 та -2 не є ні засновниками, ні власниками Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва, позивач-3 не підпорядковується позивачам-1 та -2, не є підзвітним та підконтрольним цим установам, у позивачів-1, та -2 відсутні повноваження щодо затвердження місцевого бюджету;
- у підготовчому провадженні представниками позивачів-1 та -2 були подані заяви в порядку статті 226 Господарського процесуального кодексу України, в яких в прохальній частині хоча і викладено вимогу про закриття провадження у справі, проте із суті таких заяв вбачається вимога про залишення позову без розгляду, що було також підтверджено у відзивах позивачів-1,-2 на апеляційну скаргу.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги.
У касаційній скарзі Київська міська прокуратура просить скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 06 березня 2023 року та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04 вересня 2023 року у справі № 910/175/23 та направити справу до суду першої інстанції для подальшого розгляду.
4. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу.
Як на підстави касаційного оскарження судових рішень скаржник послався на пункт 1 абзацу 1 частини другої та на підпункт "в" пункту 2 частини третьої статті 287 Господарського процесуального кодексу України та зазначив про те, що суди попередніх інстанцій порушили статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", не врахували висновки Верховного Суду щодо застосування цієї норми права, викладені у постановах:
- від 18 червня 2021 року у справі № 927/491/19, від 19 серпня 2020 року у справі № 923/449/18, від 25 лютого 2021 року у справі № 212/9/20 щодо відсутності вимоги закону про подачу прокурором позову в особі усіх органів, які можуть здійснювати захист інтересів держави у спірних відносинах;
- від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18 та від 18 червня 2021 року у справі № 927/491/19 про наявність підстав для представництва прокурором в суді інтересів держави в особі місцевих державних адміністрацій;
- від 11 серпня 2021 року у справі № 927/719/20 про наявність підстав для представництва прокурором в суді інтересів держави в особі головного розпорядника бюджетних коштів;
- від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 про наявність підстав для представництва та виконання прокурором субсидіарної ролі, щоб інтереси держави не залишалися незахищеними у випадках, коли компетентним органом не здійснюється захист інтересів держави та про наявність у прокурора права підтримувати позов і вимагати розгляду справи по суті у разі подання позивачем заяви про залишення позову прокурора без розгляду.
Також скаржник зазначив про те, що ця справа № 910/175/23 становить значний суспільний інтерес, оскільки правовідносини у справі пов`язані з використанням бюджетних коштів, а оспорювані додаткові угоди, на підставі яких були витрачені кошти місцевого бюджету, такому суспільному інтересу не відповідають.
5. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи.
Позивач-1 - Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація та позивач-2 - Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації у відзивах на касаційну скаргу просять касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, посилаючись на необґрунтованість доводів скаржника та на те, що суди попередніх інстанцій правильно та обґрунтовано залишили позов без розгляду. За твердженням позивачів-1 та -2 вони є неналежним позивачами у цій справі, а органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є Київська міська рада, як орган, до виключної компетенції якого віднесено затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання відповідного бюджету, а також як орган, що є засновником та власником Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва. Також позивачі-1 та -2 зазначають про те, що позивач-3 є комерційним підприємством та діє на принципах повного господарського розрахунку, тобто не утримується за кошти місцевого бюджету, з огляду на що відсутнє порушення інтересів територіальної громади у цій справі.
Позивач-3 - Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва у відзиві на касаційну скаргу просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, посилаючись на необґрунтованість доводів скаржника та на те, що суди попередніх інстанцій правильно та обґрунтовано залишили позов без розгляду. За твердженням позивача-3 Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація, Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації та Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва не є та не можуть бути компетентними органами у спірних правовідносинах в розумінні частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" та частини четвертої статті 53 Господарського процесуального кодексу України, оскільки позивачі-1 та -2 не є сторонами договору про закупівлю № 54/2021 від 24 лютого 2021 року та спірних додаткових угод, а закон не покладає на органи державної влади та їх структурні підрозділи повноваження здійснювати функції чи захищати інтереси держави у правовідносинах замість комунальних підприємств. Також позивач-3 зазначає про те, що він є комерційним підприємством, діє на принципах повного господарського розрахунку та не утримується за рахунок коштів місцевого бюджету.
Відповідач у відзиві на касаційну скаргу просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, посилаючись на те, що доводи касаційної скарги не спростовують правильні висновки судів попередніх інстанцій. За твердженням відповідача Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація та Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації є неналежними позивачами у справі, а органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Київська міська рада, як орган місцевого самоврядування, до повноважень якого належить затвердження місцевого бюджету на адміністративно-територіальні одиниці міста Києва. Також відповідач зазначає про те, що Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва не є органом державної влади чи місцевого самоврядування і не є суб`єктом владних повноважень, не підпорядковується позивачам-1 та -2, а є комерційним підприємством, самостійною юридичною особою, з огляду на що позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі зазначеного комунального підприємства не спрямовані на захист прав / інтересів держави, а тому не підлягають розгляду по суті. Позовна заява в цій частині подана не від імені та не в інтересах держави, а від імені комунального підприємства, проте прокурор не має повноважень на представництво в суді комунальних підприємств. Крім того, прокурор не дотримався порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", щодо направлення відповідного повідомлення позивачам у цій справі, а також Київській міській раді.
Позиція Верховного Суду
6. Оцінка аргументів учасників справи і висновків місцевого господарського суду та суду апеляційної інстанції.
Верховний Суд, здійснивши розгляд касаційної скарги, дослідивши наведені скаржником у касаційній скарзі підстави касаційного оскарження судових рішень, доводи сторін у справі, наведені у відзивах на касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування та дотримання судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно з частинами першою - третьою статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до частин першої та третьої статті 41 Господарського процесуального кодексу України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
За змістом частини третьої та абзацу другого частини п`ятої статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу цього Кодексу.
Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом. (частина друга статті 131-1 Конституції України).
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України "Про прокуратуру".
За змістом частин першої, третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб`єктом владних повноважень (абзац третій частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру").
Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії (абзац четвертий частини четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру").
Системний аналіз положень статті 53 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону "Про прокуратуру" свідчить про те, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення її інтересів, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах, а також у разі відсутності такого органу.
В розумінні положень статей 53, 73, 76, 77 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор в кожному конкретному випадку при зверненні до суду з позовом повинен:
- довести існування обставин порушення або загрози порушення інтересів держави, зазначити, в чому полягає порушення матеріальних або інших інтересів держави, необхідність їх захисту, навести та обґрунтувати підстави для здійснення представництва інтересів держави в суді,
- визначити орган, уповноважений державою на здійснення відповідних функції у спірних правовідносинах, навести причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду,
- надати належні та допустимі докази здійснення прокурором повідомлення на адресу відповідного суб`єкта владних повноважень про звернення до суду від його імені, а також надати докази того, що суб`єкт владних повноважень не здійснює або здійснює неналежним чином захист інтересів держави.
Для встановлення наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді застосовується процедура, передбачена частиною четвертою статті 23 Закону України "Про прокуратуру".
Як встановили суди попередніх інстанцій та вбачається із матеріалів справи, прокурор у цій справі звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі:
1) Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації,
2) Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації,
3) Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва.
При цьому, прокурор визначив Солом`янську районну в місті Києві державну адміністрацію та Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, позивачами у справі, як органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва позивачем, що є стороною договору про закупівлю № 54/2021 від 24 лютого 2021 року та спірних додаткових угод, на користь якого заявлена позовна вимога про стягнення надмірно сплачених за спірними додатковими угодами грошових коштів.
Однак, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що прокурор неправильно визначив органи, в інтересах яких він звернувся до господарського суду з цим позовом, оскільки Солом`янська районна в місті Києві державна адміністрація та Управління житлово-комунального господарства та будівництва Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації не є ні сторонами договору про закупівлю № 54/2021 від 24 лютого 2021 року та спірних додаткових угод до нього, ні засновниками, ні власниками Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва, позивач-3 не підпорядковується позивачам-1 та -2, не є підзвітним та підконтрольним цим установам, у позивачів-1, та -2 відсутні повноваження щодо затвердження місцевого бюджету. Тобто, за висновком судів, позивачі-1 та -2 не є органами, до компетенції яких віднесені повноваження щодо захисту інтересів держави у цій справі. За висновком суду апеляційної інстанції, саме Київська міська рада є належним позивачем у спірних правовідносинах, як орган, що є засновником та власником Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва, до виключної компетенції якого віднесено затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Крім того, суди дійшли висновку про те, що Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва не є суб`єктом владних повноважень, є комерційним підприємством, представництво інтересів якого прокурором в суді статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" не передбачене, це підприємство не утримується за кошти місцевого бюджету, з огляду на що, за висновком суду апеляційної інстанції, відсутнє порушення інтересів територіальної громади у цій справі.
Однак, Верховний Суд вважає передчасними висновки судів попередніх інстанцій про те, що прокурор неправильно визначив позивачів у цій справі, зокрема неправильно визначив органи, уповноважені державою на здійснення відповідних функції у спірних правовідносинах.
Як встановили суди стороною договору про закупівлю № 54/2021 від 24 лютого 2021 року та спірних у цій справі додаткових угод до нього є Комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва.
Дослідивши та проаналізувавши пункти 1.1., 3.2. - 3.4., 5.1., 8.1. статуту Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом`янського району міста Києва, суд апеляційної інстанції встановив, що зазначене комунальне підприємство створене рішенням Київської міської ради, засноване на комунальній власності територіальної громади м. Києва і підпорядковується Київській міській державній адміністрації, входить до складу Київського комунального об`єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд", здійснює свою діяльність на засадах повної господарської самостійності, госпрозрахунку, є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності Підприємства є прибуток, має право укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем і відповідачем у суді.