1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 316/2054/21

провадження № 51-3273 км 23

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 на вирок Енергодарського міського суду Запорізької області від 03 серпня 2021 року та ухвалу Запорізького апеляційного суду від 20 лютого 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021087160000180, за обвинуваченням,

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1, раніше неодноразово судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.309 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Енергодарського міського суду Запорізької області від 03 серпня 2021 року ОСОБА_7 засуджено за ч.1 ст.309 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки.

Вирішено питання щодо речових доказів у провадженні.

Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 20 лютого 2023 року апеляційну скаргу обвинуваченого задоволено частково, вирок місцевого суду в частині призначеного покарання змінено, ОСОБА_7 засуджено за ч.1 ст.309 КК України до покарання у виді обмеження волі на строк 1 рік. Виключено зі вступної та мотивувальної частини вироку посилання на судимість ОСОБА_7 за вироком Кам`янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 22 серпня 2017 року, а також посилання на обставину, яка обтяжує покарання - рецедив кримінальних правопорушень.

В решті вирок залишено без зміни.

За вироком суду встановлено, що 08 липня 2021 рокублизько 15:50 год., ОСОБА_7, перебуваючи біля будинку №41 по вулиці Молодіжній у місті Енергодар, Запорізької області, діючи умисно, знайшов, тим самим незаконно придбав паперовий згорток з кристалічною речовиною білого кольору, яка згідно висновку експерта є наркотичним засобом, обіг якого обмежено - метадон, загальною масою в перерахунку на основу 0,14134 г, який залишив при собі, та став незаконно зберігати для особистого вживання, без мети збуту, до 08 липня 2021 року коли в період часу з 15:58 год. до 16:03 год, біля будинку №41 по вулиці Молодіжній у місті Енергодарі, працівники поліції виявили та вилучили у ОСОБА_7 вказаний наркотичний засіб.

Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_6, посилаючись на суворість призначеного ОСОБА_7 покарання, просить змінити судові рішення та призначити покарання у виді штрафу.

Зазначає, що обираючи засудженому найсуворіший вид покарання, визначений санкцією ч.1 ст.309 КК України, суди не мотивували чому менш суворі види покарань не будуть достатніми для його виправлення.

Суди належним чином не врахували ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставини, що помʼякшують покарання, майновий стан ОСОБА_7, а також дані про його особу те, що він проживає разом із неповнолітнім сином, співмешканкою, пасинком, має на утримані матір та бабусю, тому покарання у виді обмеження волі позбавить засудженого можливості фінансового забезпечення родини.

Позиції інших учасників судового провадження

Прокурор ОСОБА_5, в судовому засіданні, посилаючись на безпідставність доводів касаційної скарги сторони захисту, просив залишити її без задоволення.

Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді

За змістом ст. 433 КПК України суд перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до вимог ст. 438 цього Кодексу підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.

При вирішенні питання про наявність зазначених у ч. 1 ст.438 КПК України підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу. При перевірці доводів касаційної скарги суд виходить із фактичних обставин, встановлених судами.

Висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_7 та кваліфікація його дій за ч. 1 ст. 309 КК України у касаційному порядку не оскаржуються. Доводи касаційної скарги захисника стосуються лише суворості призначеного засудженому покарання.

Мотиви суду

Відповідно до ст. 50 КК України, покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні злочину, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.

Визначені у ст. 65 КК України загальні засади призначення покарання наділяють суд правом вибору покарання, ця функція за своєю правовою природою є дискреційною, оскільки потребує врахування та оцінки конкретних обставин справи, ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винного, обставин, що впливають на покарання.

Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.


................
Перейти до повного тексту