1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 162/2/23

провадження № 51-4952 км 23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого судді ОСОБА_1,

суддів: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

у режимі відеоконференції:

захисника ОСОБА_6,

засудженого ОСОБА_7,

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження за касаційною скаргою прокурора на ухвалу Волинського апеляційного суду від 16 травня 2023 року стосовно

ОСОБА_7,

ІНФОРМАЦІЯ_1,

уродженця та жителя

АДРЕСА_1,

засудженого за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Любешівський районний суд Волинської області вироком від 02 лютого 2023 року, залишеним без змін ухвалою Волинського апеляційного суду від 16 травня 2023 року, засудив ОСОБА_7 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК, до покарання із застосуванням ст. 69 КК у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі - НМДГ), що становить 1 700 грн.

За вироком суду ОСОБА_7 визнано винуватим у тому, що він 01 листопада 2022 року приблизно о 16:00, знаходячись у лісовому масиві поблизу м. Куп`янськ Куп`янського району Харківської області, не маючи відповідного дозволу на придбання та зберігання бойових припасів, шляхом привласнення знайденого, незаконно придбав одну наступальну осколкову ручну гранату РГН із ударно-дистанційним запалом УЗД та 440 гвинтівочних патронів калібру 7,62x54 мм, що відносяться до бойових припасів, які автомобілем "Vollkswagen LT-35", номерний знак НОМЕР_1, перемістив до с. Седлище Камінь-Каширського району Волинської області, де незаконно зберігав їх до моменту виявлення та вилучення працівниками поліції під час санкціонованого обшуку 03 листопада 2022 року.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор, не погоджуючись із ухвалою апеляційного суду через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого внаслідок м`якості, просить її скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Свої вимоги прокурор мотивує тим, що суд апеляційної інстанції:

- не врахувавши ступінь суспільної небезпеки вчиненого кримінального правопорушення, його тяжкість, а також кількість бойових припасів, необґрунтовано погодився з висновками суду першої інстанції щодо можливості застосування до ОСОБА_7 положень ст. 69 КК, що, на його думку, призвело до призначення останньому м`якого покарання;

- не перевірив та не спростував належним чином доводи його апеляційної скарги, постановив ухвалу з порушенням вимог Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

На касаційну скаргу прокурора захисник ОСОБА_6 в інтересах засудженого ОСОБА_7 подав письмове заперечення, в якому, із наведенням відповідних аргументів, просив залишити її без задоволення, а ухвалу суду апеляційної інстанції - без зміни.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор підтримав доводи касаційної скарги, просив її задовольнити.

Засуджений та його захисник заперечили проти задоволення касаційної скарги, просили залишити оскаржуване судове рішення без зміни.

Мотиви Суду

Положеннями ст. 433 КПК встановлено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення за обставин, викладених у вироку, та правильність кваліфікації його дій за ч. 1 ст. 263 КК в касаційному порядку не оспорюються.

Відповідно до ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Згідно з приписами ст. 418, ч. 2 ст. 419 КПК судові рішення суду апеляційної інстанції ухвалюються в порядку, передбаченому статтями 368-380 цього Кодексу. Ухвала суду апеляційної інстанції при залишенні апеляційної скарги без задоволення має містити підстави, з яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою, та виклад доказів, що спростовують її доводи.

Таким чином, закон вимагає від суду проаналізувати всі доводи, викладені в апеляційній скарзі, та надати на них мотивовані відповіді. Недотримання цих положень у випадку, якщо вони перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, яке згідно зі ст. 438 КПК тягне за собою скасування судового рішення.

У поданій касаційній скарзі прокурор, не погоджуючись із ухвалою суду апеляційної інстанції, покликається на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого внаслідок м`якості.

Колегія суддів касаційного суду уважає, що суд апеляційної інстанції при перегляді вироку суду стосовно ОСОБА_7 за апеляційною скаргою прокурора не в повній мірі дотримався вимог кримінального процесуального закону з огляду на таке.


................
Перейти до повного тексту