ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2023 року
м. Київ
справа № 340/298/21
адміністративне провадження № К/9901/43297/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 червня 2021 року у складі судді Дегтярьової С.В. та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2021 року у справі у складі колегії суддів: Чепурнова Д.В. (головуючий), суддів: Мельника В.В., Чередниченка В.Є. за позовом Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" до виконавчого комітету Світловодської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Спільне підприємство - Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» звернулося до суду з позовом, у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 25 вересня 2020 року №526 «Про відключення від системи (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води вбудованого нежитлового приміщення будинку АДРЕСА_1 ».
2. Кіровоградський окружний адміністративний суд рішенням від 16 червня 2021 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2021 року, у задоволенні позову відмовив.
2.1 Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що з огляду на те, що в будинку АДРЕСА_1 відключено від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води більше половини квартир, у відповідача були правові підстави видати дозвіл оскаржуваним рішенням в цьому провадженні рішенням, а тому в позові належить відмовити.
3. Судами попередніх інстанцій встановлені такі обставини, що мають значення для вирішення справи:
3.1 ОСОБА_1 є власником вбудованого нежитлового приміщення площею 124,6 м2 розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
3.2 17 серпня 2020 року через неналежне виконання позивачем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання ОСОБА_1 подано до міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж ЦО і ГВП Світловодської міської ради заяву про надання дозволу на відключення від мережі ЦО і ГВП та встановлення індивідуального опалення в квартирі за адресою АДРЕСА_1 .
3.3 Відповідно до пункту 4 протоколу №8 засідання постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води від 17 вересня 2020 року рекомендовано виконавчому комітету Світловодської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
3.4 25 вересня 2020 року виконавчим комітетом Світловодської міської ради прийнято рішення №526, яким власнику приміщення ОСОБА_1 , надано дозвіл на відключення вбудованого нежитлового приміщення (загальна площа 124,6 кв.м.) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, що розташоване в будинку АДРЕСА_1 , при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення та при умові проведення робіт з відключення приміщення до 1 жовтня 2020 року.
3.5 З листа голови правління ОСББ «Нагірний 3» від 11 травня 2021 року, вбачається, що будинок по АДРЕСА_1 має 9 поверхів та 145 квартир, з них 74 квартири відключено від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води.
Короткий зміст вимог і узагальнені доводи касаційної скарги, узагальнені позиції інших учасників справи:
4. Спільне підприємство - Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» подало касаційну скаргу на зазначені судові рішення та просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
4.1 Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги полягають у тому, що не враховано подану СП ТОВ «Світловодськпобут» інформацію щодо відключення опалювальної площі, де зазначено, що будинок АДРЕСА_1 відсутній в переліку будинків, які станом на 28 січня 2021 року мають відключення опалювальної площі більше 50%, тобто даний будинок повинен відключатися з урахуванням Розділу ІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води. Судом не враховано той факт, що інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування,
5. Відповідач на касаційну скаргу подав відзив. Уважає, що рішення судів попереніх інстанцій ухвалені з дотриманням вимог чинного законодавства, тому у задоволенні касаційної скарги необхідно відмовити.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
6. Згідно статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Надаючи правову оцінку спірним відносинам, колегія суддів зазначає таке.
8. Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються Конституцією України, Житловим Кодексом, Законом України від 9 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII) та Законом України від 2 червня 2005 року №2633-IV «Про теплопостачання» (далі - Закон №2633-IV), іншими нормативно-правовими актами.
9. Згідно статей 10, 13 Закону №2633-IV до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.
До основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: регулювання діяльності суб`єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад; затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері.
10. Згідно пункту 6 частини другої статті 4 Закону №2189-VIII до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує держану політику у сфері житлово-комунального господарства, належить встановлення порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.
11. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 7 Закону № 2189-УІІІ споживач має право у встановленому порядку відключитись від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.
12. У силу вимог пункту 7 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2189-VIII право власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, на відокремлення (відключення), у встановленому порядку, від них своєї квартири чи нежитлового приміщення та влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні за однієї умови: якщо у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.
13. Пунктом 2 статті 8 Закону № 2189-VIII передбачено, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
14. У свою чергу, порядок вирішення питання відключення квартир від центрального опалення визначений Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року №169 (далі - Порядок № 169) та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (далі - Правила №630).
15. Відповідно до пунктів 25, 26 Правил №630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
16. Відповідно, Порядок №169 визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».