ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2023 року
м. Київ
справа №826/16079/17
провадження № К/990/10155/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів: Коваленко Н.В., Стеценка С.Г.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 червня 2021 року (суддя Амельохін В.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року (головуючий суддя Глущенко Я.Б., судді Пилипенко О.Є., Собків Я.М.)
у справі №826/16079/17
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"
до Державної служби геології та надр України
про визнання протиправним і скасування наказу в частині.
І. РУХ СПРАВИ
1. У грудні 2017 року Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" (далі - ПАТ "Укргазвидобування") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної служби геології та надр України, у якому просило: визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття пункт 3 наказу Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" від 24 листопада 2017 року №519 та пункти 1, 2, 10 та 11 додатку №3 до наказу Державної служби геології та надр України "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" від 24 листопада 2017 року №519 "Перелік надрокористувачів, яким встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра" в частині встановлення ПАТ "Укргазвидобування" термінів для усунення порушень законодавства про надра під час промислової розробки Яблунівського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 14 липня 1999 року №1936), Східно-Полтавського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 05 квітня 2001 року №2430), Копилівського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 31 жовтня 2011 року №5410) та Березівського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 27 лютого 2014 року №5914).
2. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 червня 2021 року, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року, позов задоволено повністю.
3. Не погоджуючись із такими судовими рішеннями, Державна служба геології та надр України подала касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, натомість, ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
4. Від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державною службою геології та надр України 24 листопада 2017 року прийнято наказ №519 "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", зокрема пунктом 3 якого встановлено 15 денний термін для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам, наведеним у пунктах 1, 2, 10 і 11 додатку 3 до цього наказу (що стосується ПАТ "Укргазвидобування"), для усунення порушень законодавства про надра, а саме: статті 6, 10, 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V), статті 3 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 5 Угоди про умови користування надрами, під час промислової розробки Яблунівського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 14 липня 1999 року №1936), Східно-Полтавського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 05 квітня 2001 року №2430), Копилівського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 31 жовтня 2011 року №5410) та Березівського родовища Полтавської області (спеціальний дозвіл на користування надрами від 27 лютого 2014 року №5914).
6. На обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваного наказу відповідачем надано суду копію ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 11 вересня 2017 року у справі №757/52593/17-к, наказу Держгеонадр від 26 вересня 2017 року №427, актів про недопущення до перевірки від 27 жовтня 2017 року №16/5413 та №15/2493, приписів від 27 жовтня 2017 року №12/16/5413 та №11/15/2493.
7. Також відповідачем надано суду копії подання від 27 жовтня 2017 року №7, №8 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №1936 від 14 липня 1999 року та №2430 від 05 квітня 2001 року, у зв`язку з невиконанням позивачем в установлені строки приписів від 17 жовтня 2017 року №10/14/2430 та від 17 жовтня 2017 року №9/13/1936 щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
8. Не погоджуючись із вказаним наказом в частині, що стосується ПАТ "Укргазвидобування", позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, керувався тим, що оскаржуваний наказ не відповідає критеріям, визначеним пунктами 3, 8 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також оскаржуваний наказ не відповідає вимогам та не містить відомостей, встановлених частиною 9 статті 7 Закону №877-V, зокрема: типи заходу (плановий чи позаплановий); форми заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); посилання на акт, у якому були зазначені виявлені під час заходу державного нагляду (контролю) порушення; найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування та місцезнаходження суб`єкта господарювання, а також прізвище, ім`я та по батькові його керівника чи уповноваженої ним особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця щодо діяльності яких здійснювався захід; прізвище, ім`я та по батькові інших осіб, які взяли участь у здійсненні заходу.
10. Суди першої та апеляційної інстанції врахували те, що під час розгляду справи №826/12903/17, у якій беруть участь ті самі особи, що і у справі № 826/16079/17, встановленими є обставини неправомірності наказів від 26 квітня 2017 року №№ 425, 426, 427, 428 "Про здійснення позапланової перевірки", прийнятих Державною службою геології та надр України.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року, у справі №826/14360/17 позов ПАТ "Укргазвидобування" задоволено, визнано протиправними та скасовано приписи Держгеонадр від 27 жовтня 2017 року №11/15/2493 та №12/16/5413.
Врахувавши вказані судові рішення, на думку судів, були наявні підстави, в силу статті 78 КАС України, для звільнення від доказування ПАТ "Укргазвидобування" неправомірності винесення означених вище наказів.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ЗАПЕРЕЧЕНЬ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ
11. Заявник, обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, вказав, що суди першої та апеляційної інстанції під час вирішення спору не врахували висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 25 травня 2021 року у справі №822/2402/17, від 08 грудня 2021 року у справі №240/5395/18, від 09 вересня 2021 року у справі №824/160/19-а, від 02 грудня 2021 року у справі №815/2625/16, стосовно того, що недопущення представників Державної служби геології та надр України до проведення перевірки є таким самим порушенням, як і інші, визначені спеціальним дозволом на користування надрами та угодою про умови користування спеціальним дозволом, яке може призвести до анулювання дозволу на користування надрами.
12. Скаржник стверджує, що судом першої інстанції не зазначено докази, відхилені судом, та мотиви відхилення доводів та заперечень відповідача, не надано мотивованої оцінки кожного аргументу, наведеного відповідачем щодо відсутності підстав для задоволення позову, чим порушено частину 4 статті 246 КАС України.
13. У відзиві на касаційну скаргу позивач погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, а також зазначає про те, що правові позиції, наведені у касаційній скарзі, не можуть застосовуватися при розгляді цієї справи через неподібність правовідносин, враховуючи те, що під час розгляду справ № 826/14360/17 та № 826/12903/17 встановлені обставини, які не потребують повторному встановленню та перевірці, відповідно до приписів частини 4 статті 78 КАС України, зокрема, щодо відсутності у відповідача законних підстав для проведення перевірки позивача та відповідно правомірність дій позивача щодо недопуску посадових осіб відповідача до перевірки.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
15. Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
16. Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян є завданням Кодексу України про надра, про що вказано у його статті 2.
17. За приписами статті 4 Кодексу України про надра вони є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження надрами законодавством України можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади.
18. Статтею 60 цього Кодексу визначено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.
19. Повноваження органу державного геологічного контролю щодо здійснення контролю за геологічним вивченням надр встановлює стаття 62 Кодексу України про надра, згідно із пунктом 5 частини першої якої орган державного геологічного контролю перевіряє: дотримання нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення та використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами.
20. Орган державного геологічного контролю має право, зокрема, давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення недоліків і порушень під час геологічного вивчення надр (пункт 3 частини третьої статті 62 Кодексу України про надра).
21. На відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, поширюється і дія Закону №877-V (частина перша статті 2), у частині восьмій статті 7 якого міститься визначення припису, яким, у розумінні вказаної норми, є обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
22. Обов`язки суб`єкта господарювання у відносинах, пов`язаних зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, встановлює стаття 11 вказаного Закону, за приписами якої суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, з поміж іншого: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
23. Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, регулює й Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок №615), який також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.