1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2023 року

м. Київ

cправа № 873/333/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Картере В.І. - головуючий, Білоус В.В., Огороднік К.М.,

за участю секретаря судового засідання Аліференко Т.В.,

представників учасників справи:

позивача - не з`явився,

відповідача - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства ім. Зубковського

на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 29.08.2023 (суддя Яковлєв М.Л.)

у справі №873/333/23

за заявою Приватного підприємства ім. Зубковського

про скасування рішення Черкаського обласного постійно діючого третейського суду при Корпорації "Радник" від 23.06.2023 у справі №04/09-2023

за позовом Приватного акціонерного товариства "Лебединський насіннєвий завод"

до Приватного підприємства ім. Зубковського

про стягнення боргу,

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст рішення третейського суду та заяви про скасування рішення третейського суду

1. Рішенням Черкаського обласного постійно діючого третейського суду при Корпорації "Радник" (далі - Третейський суд) від 23.06.2023 у третейській справі №04/09-2023 (далі - Рішення), позов Приватного акціонерного товариства "Лебединський насіннєвий завод" (далі - ПрАТ "Лебединський насіннєвий завод") до Приватного підприємства ім. Зубковського (далі - ПП ім. Зубковського) задоволено; стягнуто з відповідача на користь позивача грошові кошти у розмірі 6430731,71 грн, з яких: 4322524,17 грн - заборгованість за товар, отриманий по договору поставки; 1225702,06 грн - пеня за порушення строків виконання грошових зобов`язань по договору поставки; 882505,48 грн - проценти річних, а також третейській збір у розмірі 64307,31 грн.

2. Відповідач 20.07.2023 подав заяву про скасування Рішення (далі - Заява), обґрунтовуючи її тим, що виходячи зі змісту п. 10.2, укладеного між сторонами договору поставки №Д-ВА-22-0216 від 31.01.2022, можливість сторін договору передати спір на вирішення Третейського суду пов`язується з письмовою вимогою однієї із сторін договору, проте заявник не отримував жодних звернень від позивача у третейській справі з вимогою про передачу спору на вирішення Третейського суду, що відповідно до умов вказаного договору повинно передувати подачі до Третейського суду позовної заяви; заявник не брав участь у справі №04/09-2023, що свідчить про те, що цим рішенням Третейський суд вирішив питання про права і обов`язки осіб, які не брали участь у справі; за змістом положень чинного законодавства спір на розгляд Третейського суду може бути передано виключно за наявності третейської угоди, а втрата нею чинності свідчить про те, що справа, у якій прийнято рішення Третейського суду, не підвідомча Третейському суду. В свою чергу, відповідно до п. 12.1 договору поставки №Д-ВА-22-0216 від 31.01.2022 цей договір діє до 31.12.2022, а позивач подав позов до Третейського суду після закінчення строку дії вказаного договору.

Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції

3. 31.01.2022 між ПрАТ "Лебединський насіннєвий завод" та ПП ім. Зубковського укладено договір поставки №Д-ВА-22-0216 (далі - Договір).

4. У п. 10.2 Договору сторонами погоджено, що на вимогу будь-якої зі сторін, спір по даному Договору може бути переданий на вирішення Черкаського обласного постійно діючого третейського суду при корпорації "Радник". Сторони погодили, що норми даного пункту Договору є третейською угодою у вигляді третейського застереження, і погоджують передачу будь-якого спору, що може виникнути по даному Договору або в зв`язку з ним, на розгляд третейського суду за бажанням будь-якої зі сторін. Сторони погоджуються з тим, що в процесі розгляду і вирішення спору буде застосовуватись Регламент Черкаського обласного постійно діючого третейського суду при корпорації "Радник", а розгляд спорів буде здійснюватися одноособово суддею Черкаського обласного постійно діючого третейського суду при корпорації "Радник" Стадником Павлом Вікторовичем, а за відсутності можливості розгляду спору зазначеним суддею - будь-яким суддею Черкаського обласного постійно діючого третейського суду при корпорації "Радник" призначеним його головою.

Стислий зміст ухвали суду першої інстанції

5. Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.08.2023 відмовлено у задоволенні Заяви ПП ім. Зубковського про оскарження рішення Третейського суду. Рішення Третейського суду від 23.06.2023 у справі №04/09-2023 залишено без змін.

6. Ухвала мотивована відсутністю підстав для скасування Рішення, передбачених ч. 2 ст. 350 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та ч. 3 ст. 51 Закону України "Про третейські суди".

Стислий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення доводів скаржника

7. ПП ім. Зубковського (далі - скаржник) подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити Заяву про скасування рішення Черкаського обласного постійно діючого третейського суду при Корпорації "Радник" від 23.06.2023 у третейській справі №04/09-2023.

8. Апеляційна скарга мотивована тим, що за умовою третейського застереження, вимога про передачу спору на розгляд Третейського суду повинна передувати зверненню до третейського суду із позовною заяво, водночас ПП ім. Зубковського (відповідач) не отримувало від ПрАТ "Лебединський насіннєвий завод" жодних звернень з вимогою про передачу спору на вирішення Третейського суду.

9. Скаржник вважає, що третейська угода втратила чинність в зв`язку із закінченням строку дії Договору (відповідно до п. 12.1 Договору цей договір діє до 31.12.2022). Спір на розгляд третейського суду може бути передано виключно за наявності третейської угоди, втрата нею чинності свідчить про те, що справа, у якій прийнято рішення Третейського суду, не підвідомча Третейському суду відповідно до закону, що є підставою для скасування Рішення відповідно до п. 1 ст. 51 Закону України "Про третейські суди".

Узагальнений виклад позицій інших учасників справи

10. ПрАТ "Лебединський насіннєвий завод" подало до Верховного Суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.

11. Позивач вважає, що Північний апеляційний господарський суд дійшов правильного висновку про відсутність підстав для скасування Рішення Третейського суду.

Позиція Верховного Суду

12. Відповідно до положень ч. 2 ст. 24, ч. 2 ст. 25 і ч. 2 ст. 253 ГПК України Верховний Суд переглядає в апеляційному порядку судові рішення у справах щодо оскарження рішень третейських судів, про видачу наказів на примусове виконання рішень третейських судів, ухвалені апеляційними господарськими судами як судами першої інстанції.

13. З огляду на встановлені ст. 269 ГПК України межі розгляду справи суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

14. Предметом розгляду в цій справі є Заява про скасування Рішення Третейського суду.

15. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 350 ГПК рішення третейського суду може бути скасовано лише у випадках, передбачених цією статтею. Рішення третейського суду може бути скасовано у разі, якщо: 1) справа, у якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону; 2) рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди. Якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди; 3) третейську угоду визнано судом недійсною; 4) склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідав вимогам закону; 5) третейський суд вирішив питання про права та обов`язки осіб, які не брали участі у справі.

16. Аналогічні підстави для скасування рішення третейського суду передбачені також ст. 51 Закону України "Про третейські суди".

17. Верховний Суд неодноразово звертав увагу (зокрема, у постанові від 31.08.2021 у справі №870/21/21), що виходячи із вказаних правових норм, при розгляді заяви про скасування рішення третейського суду господарський суд не здійснює оцінки законності і обґрунтованості рішення третейського суду в цілому, а лише встановлює відсутність або наявність підстав для його скасування, визначених ч. 3 ст. 51 Закону України "Про третейські суди" та ст. 350 ГПК України.

18. Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про третейські суди" до третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, що виникає з цивільних та господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом.

19. Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про третейські суди" юридичні та/або фізичні особи мають право передати на розгляд третейського суду будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом. Спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам цього Закону.


................
Перейти до повного тексту