У Х В А Л А
25 жовтня 2023 року
м. Київ
Справа № 990/203/23
Провадження № 11-162заі23
Суддя Великої Палати Верховного Суду Желєзний І. В. перевірив матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 жовтня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправними та незаконними дій та бездіяльності, що порушує права, свободи, інтереси, гарантії людини, та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до держави України в особі Верховної Ради України про визнання протиправними та незаконними дій та бездіяльності, що порушує права, свободи, інтереси, гарантії людини та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 вересня 2023 року в цій справі позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, викладених у її мотивувальній частині.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 жовтня 2023 року на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позовну заяву повернуто особі, яка її подала, оскільки позивач не усунув недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Не погодившись із цією ухвалою, 19 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся (орфографія та лексика оригіналу збережені) з "апеляційною: скаргою, вимогою, пропозицією" до Великої Палати Верховного Суду, у якій просить: "1. Скасувати завідомо неправосудне судове рішення; 2. Поставити питання щодо діяльності всієї системи правосуддя України на розгляд Пленуму - З`їзду суддів України; 3. Про призначення колегіальної, комплексної судової експертизи згідно вказаної ухвали та десятків, понад 70 за період з 01 січня 2018 року, судових справ, які розглядав Верховний Суд; 4. Чинити правосуддя в Україні на основі і принципах верховенства права і законності".
Відповідно до частини третьої статті 292 КАС України Велика Палата Верховного Суду переглядає в апеляційному порядку судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним як судом першої інстанції.
Статтею 296 КАС України встановлено вимоги до форми та змісту апеляційної скарги.
Перевіряючи апеляційну скаргу на відповідність вимогам процесуального закону, суд дійшов висновку про залишення її без руху з огляду на таке.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 296 КАС України в апеляційній скарзі зазначаються, зокрема, вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції.
Статтею 315 КАС України визначені повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення.
За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін; 2) скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення; 3) скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково; 4) визнати нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю або частково у визначених цим Кодексом випадках і закрити провадження у справі у відповідній частині; 5) скасувати судове рішення і направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю; 6) у визначених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, зазначених у пунктах 1-5 частини першої цієї статті.
На підставі статті 320 КАС України при скасуванні ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, суд апеляційної інстанції має право направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.