ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2023 року
м. Київ
справа №440/3192/20
адміністративне провадження № К/9901/42671/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Тацій Л.В.,
суддів: Стрелець Т.Г., Стеценка С.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 440/3192/20
за позовом Акціонерного товариства (далі - АТ) "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) про визнання протиправною та скасування постанови, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою НКРЕКП на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 (головуючий-суддя Алєксєєва Н.Ю.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2021 (ухвалену в складі колегії суддів: головуючого судді Присяжнюк О.В., суддів: Перцової Т.С., Жигилія С.П.),-
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2020 року АТ "Полтаваобленерго" (далі-позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до НКРЕКП (далі-відповідач), в якому позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову від 11.06.2020 №1114 про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання.
В обґрунтування позовних вимог АТ "Полтаваобленерго" зазначав, що НКРЕКП порушено вимоги пункту 5 частини 7 статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" щодо з`ясування під час проведення позапланової виїзної перевірки лише тих питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні на перевірку, а також вимог пункту 4.2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428, які містять аналогічну норму, що, на думку позивача, призвело до прийняття неправомірного рішення. Вказував, що НКРЕКП порушено також вимоги статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" в частині застосування до АТ "Полтаваобленерго" штрафної санкції за вид порушення, який не був підставою для позапланової виїзної перевірки. Надана відповідачу у звіті інформація є достовірною, підтверджена відповідними копіями первинних документів та наведена у звіті щодо виконання інвестиційної програми за 2019 рік, що був наданий АТ "Полтаваобленерго" до НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Полтавській області листом від 23.01.2020 №05-45/1299. Оскільки висновок відповідача про порушення АТ "Полтаваобленерго" підпунктів 5 та 43 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії спростовується наданими позивачем доказами, то, на переконання позивача, підлягають скасуванню пункти 2 та 4 оскаржуваної постанови як такі, що перебувають у причинно-наслідковому зв`язку із виявленими порушеннями та накладенням штрафу. Також позивач, не погоджуючись в цілому з наявністю порушень, які на думку відповідача, мали місце в його діях, вважає, що застосування НКРЕКП штрафу в розмірі 1 700 000 грн. є явно непропорційним встановленим порушенням. Звертає увагу, що в оскаржуваній постанові НКРЕКП не наведено жодного обґрунтування щодо тяжкості вчиненого правопорушення та відповідності його розміру санкцій.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2021, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2021, позов АТ "Полтаваобленерго" задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано пункт 1 постанови НКРЕКП № 1114 від 11.06.2020 "Про накладення штрафу на AT "Полтаваобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання".
В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідач при накладенні на позивача штрафу порушив засади пропорційності, ефективності, розумності та не врахував всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на касаційну скаргу
Не погодившись з цими судовими рішеннями, покликаючись на неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, відповідач оскаржив рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2021, просив їх скасувати в частині задоволення позову та ухвалити в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Касаційна скарга обґрунтована посиланням на те, що судами першої та апеляційної інстанцій неправильно застосовані норми матеріального права, оскільки не враховано висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 21.04.2021 у справі №480/2675/20.
Від АТ "Полтаваобленерго" до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому позивач заперечує проти задоволення касаційної скарги.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 23.11.2021 апеляційна скарга НКРЕКП розподілена для розгляду її колегії суддів у складі: суддя-доповідач: ОСОБА_1., судді: Бучик А.Ю., Рибачук А.І.
Ухвалою Верховного Суду від 13.12.2021 зазначену касаційну скаргу залишено без руху
Ухвалою Верховного Суду від 27.01.2022 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У зв`язку із звільненням судді ОСОБА_1 (рішення Вищої ради правосуддя від 08.06.2023 № 622/0/15-23 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Верховного Суду у зв`язку з поданням заяви про відставку"), розпорядженням Заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 13.06.2023 призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Згідно з протоколами повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 15.06.2023 вказану справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду: Тацій Л.В. - головуючий суддя, судді: Стеценко С.Г., Стрелець Т.Г.
Справа передана судді-доповідачу 15.06.2023.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що АТ "Полтаваобленерго" розроблено Інвестиційну програму на 2019 рік, погоджену 05.08.2019 Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, 17.09.2019 р. схвалену постановою НКРЕКП та 23.09.2019, затверджену головою правління АТ "Полтаваобленерго".
23.01.2020 позивачем подано до НКРЕКП звіт щодо виконання Інвестиційної програми АТ "Полтаваобленерго", що підтверджується супровідним листом № 05-45/1299.
Начальником Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України направлено до НКРЕКП звернення № 8/2/3-2759 від 15.04.2020 щодо можливого подання АТ "Полтаваобленерго" до НКРЕКП недостовірних даних, зазначених товариством у звіті щодо виконання інвестиційної програми за 2019 рік.
На підставі постанови НКРЕКП від 22.04.2020 № 859 "Про проведення позапланової виїзної перевірки позивача та посвідчення про проведення позапланової виїзної перевірки № 141 від 22.04.2020 фахівцями відповідача проведено позапланову виїзну перевірку АТ "Полтаваобленерго" щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії за період з 01.01.2019. по 20.01.2020.
Результати перевірки оформлені актом позапланової виїзної перевірки від 12.05.2020 № 131.
У вказаному акті перевірки відображені висновки контролюючого орану про порушення позивачем: підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством, зокрема Порядком розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП № 955 від 04.09.2018, у частині виконання вимог: пункту 4.1 глави 4 щодо зобов`язання ліцензіата виконувати схвалені НКРЕКП ПРСР/ІП в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні; пункту 4.2 глави 4 щодо введення в експлуатацію об`єктів відповідно до вимог чинного законодавства та прийняття їх на баланс; пункту 4.4 глави 4 в частині самостійного перерозподілу фінансування вартості заходів, передбачених схваленою інвестиційною програмою, при зміні вартості виконання заходів понад п`ять відсотків; підпункту 43 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт та обсягів фінансування згідно із схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою.
На підставі висновків вищевказаного акту перевірки на засіданні комісії, у формі відкритого слухання прийнято постанову № 1114 від 11.06.2020 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання", якою:
-на позивача накладено штраф у розмірі 1700000 грн. за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії;
-Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, відповідно до підпункту 1,13 частини 1, пункту 1 частини 2 статті 17 Закону України "Про Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг": підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифу на розподіл електричної енергії АТ "Полтаваобленерго" шляхом його зміни в бік зменшення на суму профінансованих та неосвоєних коштів у розмірі 22354,67 грн. (без ПДВ);
-при наступному встановленні (перегляді) тарифу на розподіл електричної енергії АТ "Полтаваобленерго" опрацювати питання щодо застосування до ліцензіата положень пункту 7.15 глави 7 Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1175, за надання до НКРЕКП недостовірної інформації щодо здійснення ліцензованої діяльності, факт якої підтверджено Актом, складеним за результатами проведення позапланового виїзного заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії від 12.05.2020 р. № 131.
Не погоджуючись із вищевказаною постановою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частин 1-3 статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 4-7 частини третьої статті 353, абзацом другим частини першої статті 354 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року №1540-VIII (надалі по тексту - Закон №1540).
Відповідно до статті1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 2 Закону №1540 встановлено, що регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.
Згідно статті 3 Закону №1540 регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Статтею 19 Закону №1540 передбачено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є:
1) подання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав;
3) обґрунтоване звернення суб`єктів господарювання та споживачів про порушення суб`єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов;
4) перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
5) перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
Строк проведення позапланової виїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - трьох робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки за рішенням Регулятора строк проведення позапланової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб`єктів малого підприємництва - до п`яти робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
Рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором.
Відповідно до абзацу дев`ятого частини сьомої статті 19 Закону 1540 під час проведення позапланової виїзної перевірки з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
Перелік питань, які підлягають з`ясуванню Національною комісією при проведенні позапланової виїзної перевірки, перебуває у нерозривному взаємозв`язку з підставою, передбаченою відповідною нормою Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", яка зумовила проведення такої перевірки і відображена у рішенні Регулятора про призначення такого заходу державного контролю.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, проведення виїзної позапланової перевірки товариства призначено на підставі пункту 5 частини сьомої статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", а саме - перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
Фактичною підставою для призначення позапланової виїзної перевірки слугувало звернення Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України від 15.04.2020 № 8/2/3-2759 щодо можливого подання АТ "Полтаваобленерго" до НКРЕКП недостовірних даних, зазначених товариством у звіті щодо виконання інвестиційної програми за 2019 рік.
Так, у зверненні ГУ КЗЕ СБУ України від 15.04.2020 № 8/2/3-2759 зазначено, що інвестиційна програма АТ "Полтаваобленерго" 2019 року відповідно до звіту від 23.01.2020 виконана на 94,24%. У той же час, наявна Інформація свідчить, що заходи в частині будівництва, модернізації та реконструкції електричних мереж та обладнання, передбачені розділом 5 постанови НКРЕКП від 04.09.2018 № 955, виконані не в повному обсязі. Посадові особи АТ "Полтаваобленерго" надали до НКРЕКП недостовірну інформацію щодо виконання заходів інвестиційної програми, що може призвести до розтрати чи привласнення коштів тарифу і, як наслідок, до безпідставного зростання вартості електричної енергії та загострення соціальної напруги в регіоні.
Рішення про призначення позапланової виїзної перевірки оформлено постановою НКРЕКП від 22.04.2020 року №859 та шляхом видачі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 22.04.2020 року №141, в якому зазначено перелік питань, щодо яких буде здійснюватися перевірка, зокрема, щодо дотримання вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1470, а саме:
- підпункту 15 пункту 2.2 щодо обов`язку ліцензіата здійснювати діяльність за принципом економічної доцільності для забезпечення досягнення найнижчої вартості послуг з розподілу електричної енергії;
- підпункту 43 пункту 2.2 щодо обов`язку ліцензіата виконувати інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт та обсягів фінансування згідно із схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою.
Порядком розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 04.09.2018 № 955 (далі - Порядок № 955) установлена процедура подання, формування, розгляду, схвалення та виконання планів розвитку систем розподілу (далі - ПРСР) та інвестиційних програм (далі - ІП) ліцензіатів.
Пункт 4.1 Порядку № 955 встановлює обов`язок ліцензіата виконувати схвалені НКРЕКП ПРСР/ІП в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.
Пункт 4.2 Порядку дає визначення об`єктів ІП, які вважаються виконаними, а саме: об`єкти, які введені в експлуатацію відповідно до вимог чинного законодавства, прийняті на баланс та щодо яких здійснено повне фінансування.
Відповідно до пункту 5.2. Порядку, звіт щодо виконання ІП, оформлюється згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Отже, встановлення достовірності даних у звіті АТ "Полтаваобленерго" щодо виконання інвестиційної програми у 2019 році (який наданий позивачем до НКРЕКП) та їх відповідність дійсності, можливе після аналізу виконання інвестиційної програми в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування згідно із схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою шляхом аналізу/перевірки первинних документів наявних у товариства, зокрема актів виконаних робіт (довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3), актів приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об`єктів (форма 03-2); договорів із постачальниками робіт, послуг, ТМЦ; платіжних доручень щодо оплати постачальникам робіт, послуг, ТМЦ, прибуткових ордерів та інше.
Відповідно, обов`язок ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством, зокрема Порядком № 955 прямо пов`язаний із питаннями, щодо яких здійснювалась перевірка, а саме обов`язок ліцензіата виконувати інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт та обсягів фінансування згідно із схваленою НКРЕКП інвестиційною програмою.
Відповідно до абзацу десятого частини 7 статті 19 Закону №1540 у разі виявлення під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, Регулятор має право перевіряти такі порушення із подальшим застосуванням до суб`єкта господарювання відповідальності, передбаченої законодавством.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що у відповідача були правові підстави для перевірки дотримання позивачем Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 №955.
Судами встановлено, що за результатами проведення позапланової перевірки контролюючим органом складений акт позапланової виїзної перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії від 12.05.2020 № 131 та винесено постанову від 11.06.2020 №1114, в яких відображено висновок, зокрема, порушення АТ "Полтаваобленерго" підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством, зокрема Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 №955, у частині виконання вимог:
пункту 4.1 глави 4 щодо зобов`язання ліцензіата виконувати схвалені НКРЕКП ПРСР/ІП в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні;
пункту 4.2 глави 4 щодо введення в експлуатацію об`єктів ІП відповідно до вимог чинного законодавства, прийняття на баланс;
пункту 4.4 глави 4 у частині самостійного перерозподілу фінансування вартості заходів, передбачених схваленою ІП, при зміні вартості виконання заходів понад п`ять відсотків.
Таким чином, відповідачем проведено перевірку позивача з дотриманням вимог Закону №1540, оскільки НКРЕКП під час здійснення перевірки НКРЕКП мала правові підстави для перевірки дотримання позивачем вимог Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 №955.
Щодо суті виявлених під час перевірки порушень ліцензійних умов, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 статті 22 Закону № 1540-VIII установлено, що суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді накладення штрафу.
Частиною 4 статті 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Згідно пункту 1 частини 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності є правопорушенням на ринку електричної енергії.
За змістом підпункту "б" пункту 4 частини 4 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії Регулятор приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у розмірі від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню.
Вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов`язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності, визначаються Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 1470 від 27.12.2017 (надалі за текстом - "Ліцензійні умови").
На виконання підпункту 5 пункту 2.2 розділу 2 згаданих Ліцензійних умов, при провадженні ліцензованої діяльності, ліцензіат повинен виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством. Також, на виконання підпункту 43 вказаного пункту, ліцензіат зобов`язаний виконувати схвалену НКРЕКП інвестиційну програму в повному обсязі, відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт та обсягів фінансування.
Як слідує з акту перевірки, фактичною обставиною, яка слугувала підставою для висновку про порушення АТ "Полтаваобленерго" підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у відповідні строки, відповідач зазначив невиконання позивачем 9 заходів І розділу Інвестиційної програми, фінансування по яким у 2018 - 2019 роках склало 102377,37 грн:
- п. 1.1.2.3.1 "технічне переоснащення ПЛ-6 кВ Ф- "Роєво" від ПС 35/6 кВ "К.Потоки": Встановлення реклоузерів на повітряній лінії та центрального процесора 560СМR02 R0001 з SD карткою (Rel.11.PLC) на ПС 35/6 кВ "К.Потоки" у зв`язку з виконанням робіт з монтажу обладнання у 2020 році;
- п. 1.1.2.3.1 "технічне переоснащення ПЛ-10 кВЛ-2 "Липове" від ПС 35/10 кВ "Тимошівка": Встановлення реклоузерів на повітряній лінії та центрального процесора 560СМR02 R001 з SD карткою PLC(НМІ) Lісепсе ореn DР на ПС 35/10 кВ "Тимошівка" у зв`язку з монтажем обладнання у 2020 році;
- п. 1.1.2.3.1 "технічне переоснащення ПЛ-10 кВ Л-4 "Елеватор" від ПС 154/35/10 кВ "Глобино": Встановлення реклоузерів на повітряній лінії та центрального процесора 560СМR02 R0001 з SD карткою PLC(НМІ) Lісепсе ореn ОР на ПС 154/35/10 кВ "Глобино" у зв`язку з монтажем обладнання у 2020 році;
- п. 1.1.2.3.1 "технічне переоснащення ПЛ-10 кВ л-4 "Декабристи" ПС "В.Сороченці" 35/10 кВ: встановлення реклоузерів на повітряній лінії та центрального процесора 560СМНR02 R0001; Реl.11НМІ Lісепсе ореn DР, SD на ПС "В. Сороченці" 35/10 кВ" у зв`язку з монтажем обладнання у 2020 році;
- п. 1.1.2.3.1 "технічне переоснащення ПЛ-10 кВ л-2 "Білики" ПС 330 кВ "Миргород": встановлення реклоузера на повітряній лінії" у зв`язку з монтажем обладнання у 2020 році;
- п. 1.1.2.3.1 "технічне переоснащення електричних мереж 0,38 і 10 кВ від ТП 479 в с. Затурино Полтавського району Полтавської області" у зв`язку зі частковим монтажем обладнання у 2020 році;
- п. 1.1.5.1.1 "технічне переоснащення ПС 110/35/10 кВ "Карлівка" у зв`язку з невиконанням в повному обсязі заходу в частині улаштування асфальтної дороги та благоустрою майданчика;