ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2023 року
м. Київ
справа № 160/4643/23
адміністративне провадження № К/990/26883/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів - Кашпур О.В., Радишевської О.Р.,
розглянув у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу
за позовом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України до ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та стягнення матеріальної шкоди, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 березня 2023 року (суддя Дєєв М.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2023 року (суддя-доповідач Бишевська Н.А., судді Добродняк І.Ю., Семененко Я.В.),
УСТАНОВИВ:
У березні 2023 року Департамент патрульної поліції Національної поліції України (далі - Департамент) звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій ОСОБА_1, який, маючи статус суб`єкта владних повноважень, за наслідком дорожньо-транспортної пригоди завдав Департаменту матеріальну шкоду, та стягнення з ОСОБА_1 матеріальної шкоди в розмірі 172132,12 грн на ремонт пошкодженого транспортного засобу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 березня 2023 року, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2023 року, відмовлено у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що цей спір не є публічно-правовим та підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
У касаційній скарзі Департамент, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просить скасувати ухвалені судові рішення та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
За доводами позивача, спірні правовідносини пов`язані з проходженням ОСОБА_1 публічної служби в поліції, тому питання про стягнення з нього коштів на відшкодування заподіяної ним шкоди має вирішуватися в порядку адміністративного судочинства. Департамент зазначає, що аналогічні висновки викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі №818/1688/16 і від 23 січня 2019 року у справі №825/730/16.
Відповідач не подав відзиву на касаційну скаргу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, колегія суддів виходить з такого.
У частині першій статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства названо справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з частиною першою статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Публічною службою є діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини першої статті 4 КАС України).
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, що відносить її до публічної служби в розумінні пункту 17 частини першої статті 4 КАС України.