ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2023 року
м. Київ
справа №140/7431/22
адміністративне провадження № К/990/20973/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О. А.,
суддів: Білак М.В., Мацедонської В.Е.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Волинській області, Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року, прийняте у складі судді Волдінера Ф.А., та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2023 року, ухвалену у складі колегії суддів: Кузьмича С.М. (головуючий), Маткоської З.М., Улицького В.З.,
І. Суть спору:
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася до суду з позовом до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Волинській області, Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, в якому просила:
1.1. визнати протиправним та скасувати висновок Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 12 лютого 2018 року за №31/3-380 про скасування реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_1 за ОСОБА_1 ;
1.2. зобов`язати Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Волинській області МВС у Волинській області поновити реєстрацію за ОСОБА_1 транспортного засобу Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_1 .
2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що на початку жовтня 2022 року позивач при спробі відчужити належний їй ТЗ Lexus GX470 дізналася про те, що реєстрація права власності на цей транспортний засіб скасована. Адвокатом позивача було скеровано ряд адвокатських запитів на адресу РСЦ ГСЦ МВС у Волинській області У відповідь на адвокатський запит було надано висновок РСЦ МВС у Волинській області №31/3-379 від 12.02.2018 (далі Висновок від 12.08.2018) щодо реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_1 . Відповідно до даного висновку було вирішено скасувати державну реєстрацію транспортного засобу марки Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_1 згідно вимог п.5.7 - 5.7.4 наказу МВС від 11.08.2010 № 379 "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС Державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них". Звертає увагу суду, що конкретно по ОСОБА_1 рішення не виносилось, проте, з огляду на наявність висновку 2018 року, право власності на транспортний засіб скасовано. Жодних висновків позивачем отримано не було до скасування права власності на транспортний засіб. Позивач є добросовісним набувачем транспортного засобу.
3. Відповідачі позов не визнали та просили відмовити в його задоволенні.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
4. 12.02.2018 провідним спеціалістом відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи та взаємодії із суб`єктами господарювання регіонального сервісного центру МВС у Волинській області Боровець С.П. на підставі наказу РСЦ МВС у Волинській області від 14.12.2017 № 211 складено Висновок від 12.02.2018.
5. Як вбачається з тексту зазначеного висновку, 19.10.2017 на адресу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області надійшов лист слідчого відділення Любомльського відділу поліції ГУ НП у Волинській області від 25.09.2017 № 739/60/03-2017 щодо порушення порядку реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_1 .
6. Згідно інформації викладеній в листі, в провадженні Любомльського відділу поліції ГУ НП у Волинській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 12016030150000044 від 27.01.2016, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 Кримінального кодексу України. Досудовим розслідуванням встановлено, що 15.08.2014 ОСОБА_2, з метою ухилення від сплати митних платежів при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_1, по митній декларації ІМ 40 № 205070000/2014/032593, подав до митного оформлення підроблені документи, що свідчили про ніби то його переїзд на постійне місце проживання із Іспанії в Україну у 2014 році (підробка відтиску печатки в закордонному паспорті про анулювання консульського обліку у 2014 році). Внаслідок таких дій не сплачено митних платежів на суму 430000 грн.
7. За наданою Генеральним консульством України в Барселоні інформацією, громадянин України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м. Чернігів перебуває з 05.08.2005 в установі на постійному консульському обліку в зв`язку з постійним проживанням в Іспанії. З приводу зняття з консульського обліку позивач до Генконсульства особисто не звертався.
8. За результатами проведеної перевірки посадова особа РСЦ МВС у Волинській області на підставі пункту 40 Порядку № 1388 дійшла висновку про скасування державної реєстрації транспортного засобу Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_1 згідно вимог п.5.7 - 5.7.4 наказу МВС від 11.08.2010 № 379 "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС Державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них" (далі Порядок № 379), про що повідомити останнього власника транспортного засобу.
9. На момент винесення вказаного висновку ТЗ Lexus GX470 був зареєстрований за ОСОБА_3 .
10. Не погодившись з такими діями РСЦ МВС у Волинській області Малімон М.О. звернулась із позовом про визнання протиправним та скасування Висновку від 12.02.2018 про скасування реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470, кузов № НОМЕР_1 за ОСОБА_3, зобов`язання РСЦ МВС у Волинській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_1 за ОСОБА_3 .
11. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16.05.2018, залишеним в силі постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2018 позов задоволено повністю.
12. На виконання рішення суду було проведено реєстраційну операцію " 141 - реєстрація ТЗ після скасування реєстрації" за ОСОБА_3, видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3 .
13. 05.10.2018 проведена реєстраційна операція " 308 - перереєстрація на нового власника за договором купівлі - продажу СГ" за ОСОБА_4, видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4, державний номерний знак НОМЕР_5 .
14. 18.10.2018 проведена реєстраційна операція " 308 - перереєстрація на нового власника за договором купівлі - продажу СГ" за ОСОБА_1, видано свідоцтво про реєстрацію CXI295546, державний номерний знак НОМЕР_6 .
15. 21.06.2019 ОСОБА_1 здійснено реєстраційну операцію "410 - перереєстрація при заміні номерного знаку", за результатами видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_7, державний номерний знак НОМЕР_8 .
16. Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.05.2020 скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2018, ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено повністю.
17. 19.05.2020 РСЦ МВС за № 31/3-1303 направлено лист підпорядкованому підрозділу ТСЦ 0741 РСЦ МВС про необхідність проведення зняття з обліку у зв`язку зі скасуванням реєстрації та внесення відомостей про підставу скасування - Висновок від 12.02.2018 та відповідну постанову Верховного Суду від 06.05.2020 по справі №803/661/18.
18. 21.08.2020 було скасовано відповідні перереєстрації за операцією " 502 - скасування перереєстрації" та " 500 - зняття з обліку у зв`язку з скасуванням реєстрації". Під час здійснення реєстраційної операції " 500 - зняття з обліку у зв`язку з скасуванням реєстрації" як підставу внесено інформацію про Висновок від 12.02.2018.
19. Позивач, не погоджуючись з діями котрі полягали у скасуванні реєстрації транспортного засобу марки Lexus модель GX470 кузов № НОМЕР_1 за нею, звернулася до суду з цим позовом.
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
20. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2023 року позов задоволено.
21. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що при вчиненні оскаржуваних у справі дій Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області діяв нерозважливо, що виявилось у невчинені дій направлених на з`ясування обставин, що мають значення для вчинення відповідних дій і тим самим не дотримано збереження балансу та пропорційності між дотриманням права позивача та захистом інтересів держави, також Регіональним сервісним центром МВС у Волинській області у спірних правовідносинах не дотримано права позивача на участь у процесі прийняття рішення. Так, при скасуванні державної реєстрації ТЗ Lexus GX470 Регіональним сервісним центром МВС у Волинській області не було дотримано застереження, яке міститься в резолютивній частині Висновку від 12.02.2018 про повідомлення останнього власника транспортного засобу, при тому що дакі дані перебувають в розпорядженні відповідача, що позбавило позивача права на вчинення дій по захисту свого конституційного права на володіння, користування та розпорядження транспортним засобом.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції
22. У касаційній скарзі Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Волинській області просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
23. В обґрунтування підстав касаційного оскарження покликається на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
24. Скаржник стверджує, що судами не враховано висновки зазначені в постанові Верховного Суду від 06.05.2020 по справі № 803/661/18 та частини 5, 6 статті 13 Закону України про судоустрій і статус суддів" де вказано, що висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить відповідно норму права.
25. Скаржник зазначає, що судами проігноровано обставини, що правомірність дій щодо скасування транспортного засобу у зв`язку з порушенням правил першої реєстрації. РСЦ ГСЦ МВС не може всупереч постанови Верховного суду, поновлювати реєстраційні дії за наявності не оскаржуваного висновку який Судом визнано чинним.
26. Відповідач заувадує, що суд зобов`язує здійснити повторну реєстрацію транспортного засобу, який не може перебувати на реєстрації в силу обставин (не сплати митих платежів), які досліджені вже Верховним судом в іншій справі (№803/661/18), і визнані дії РСЦ МВС правомірними. Рішення Верховного Суду не підлягає оскарженню.
27. Позивач своїм правом подати заперечення на касаційну скаргу не скористалася, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.
V. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
28. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
29. Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
30. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
31. Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року № 3477-IV передбачено, що суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
32. Відповідно до статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
33. Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади та об`єднань) є Закон України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-XII (далі - Закон № 3353-XII, у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
34. Згідно з частинами першою, четвертою, дев`ятою статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ (у редакції, на час виникнення спірних відносин) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
35. Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 (тут і далі - Порядок № 1388).
36. Відповідно до пункту 3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.