ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2023 року
м. Київ
справа № 640/284/19
адміністративне провадження № К/9901/28504/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Єзеров А.А., Кравчука В.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 березня 2020 року у складі судді Патратій О.В. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року у складі колегії суддів: Бабенка К.А. (головуючий), суддів: Степанюка А.Г., Чаку Є.В. у справі за позовом Всеукраїнської громадської організації "Ветеранське Братерство" (далі - ВГО "Ветеранське Братерство") до КМУ про визнання протиправною та нечинною постанови, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
- визнати протиправною та нечинною Постанову КМУ від 5 грудня 2018 року №1092 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2018 року №156" (далі - Постанова КМУ №1092).
На обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що проект Постанови КМУ №1092 не пройшов всі обов`язкові стадії підготовки, зокрема, всупереч параграфу 42 Регламенту КМУ не проведено громадське обговорення проекту акта. Крім того, Постанову КМУ №1092 ухвалено без проведення жодних консультацій з громадськістю. Проект оскаржуваної постанови не був наданий для ознайомлення громадськості та не був оприлюднений на офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України. Таким чином, на думку позивача, Постанову КМУ №1092 прийнято з порушенням права на участь громадян в управлінні державними справами і права громадян на вільний доступ до інформації про діяльність органів виконавчої влади, що суперечить Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року №996 (далі - Порядок №996).
Також позивач посилається на те, що Постанова КМУ №1092 передбачає надання коштів державного бюджету всеукраїнським громадським об`єднанням ветеранів без застосування норм постанови КМУ від 12 жовтня 2011 року №1049 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка", що суперечить пункту 1 "Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання реалізації) яких надається фінансова підтримка", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 року № 1049, адже цей порядок поширюється на всі випадки надання фінансової підтримки всеукраїнським громадським організаціям ветеранів фінансової підтримки за рахунок бюджетних коштів.
КМУ у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив, пославшись на те, що з пункту 8 пояснювальної записки до оскаржуваної постанови вбачається, що проект Постанови КМУ №1092 підлягав громадському обговоренню шляхом його розміщення на офіційному веб-порталі Мінсоцполітики. Тобто, всі зацікавлені особи, включаючи Позивача, могли долучитись до громадського обговорення проекту оскаржуваної постанови. Також з пояснювальної записки та протоколу узгодження позицій вбачається, що проект акта погоджено без зауважень Міністерством фінансів України, із зауваженнями, які враховано - Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством юстиції, із зауваженнями, які не враховано - Міністерством у справах ветеранів.
2. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 16 березня 2020 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року, позов задовольнив.
Визнав протиправною та нечинною Постанову КМУ № 1092 та зобов`язав КМУ відповідно до частини першої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду у цій справі у виданні, у якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
3. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, КМУ звернувся із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
3.1 На її обґрунтування відповідач зазначив, що підчас підготовки та прийняття оскаржуваної постанови було дотримано вимоги Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №950 (далі - Регламент) та Порядку №996.
4. Позивач відзив на касаційну скаргу не подав.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
5. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України, у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
6. Норми матеріального права під час перевірки судом касаційної інстанції правильності їх застосування судами попередніх інстанцій застосовуються у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних відносин.
7. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Постановою КМУ від 14 лютого 2018 року № 156 "Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об`єднанням ветеранів", затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських об`єднань ветеранів на виконання загальнодержавних програм (проектів, заходів), заходи з відвідування військових поховань і військових пам`ятників та з відзначення святкових, пам`ятних та історичних дат (далі - Порядок).
9. Відповідно до пункту 5 Порядку, розподіл бюджетних коштів на фінансову підтримку громадських об`єднань затверджується Мінсоцполітики за результатами проведення конкурсу.
10. Постановою КМУ №1092, зокрема, пункт 5 Порядку викладено в такій редакції: " 5. Розподіл бюджетних коштів на фінансову підтримку громадських об`єднань затверджується Мінсоцполітики:
для виконання програм (проектів, заходів) - за результатами проведення конкурсу;
для проведення громадськими об`єднаннями у 2018 - 2019 роках заходів з підготовки та відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав - на підставі пропозицій Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - Служби).
Служба для формування відповідних пропозицій утворює робочу групу у складі не менш як сім осіб з числа представників державних органів, інститутів громадянського суспільства.
Склад і повноваження робочої групи затверджуються Службою за погодженням з Мінсоцполітики.".
11. Отже, змінами передбачено, що розподіл бюджетних коштів на фінансову підтримку громадських об`єднань для підготовки та відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав буде затверджуватися не за результатами проведення конкурсу, а на підставі пропозицій Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
12. Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Позивач є громадською організацією.
13. Рішенням Установчих Зборів засновників Позивача від 1 жовтня 2017 року, оформленим Протоколом №1, зокрема затверджено мету (цілі) її діяльності - консолідація ветеранів війни, добровольців без статусу ветеранів війни, волонтерів, членів сімей загиблих, зниклих безвісти, військовополонених для спільної реалізації та захисту ними своїх законних прав і свобод, соціальних, економічних, культурних, творчих та інших спільних інтересів.
14. Згідно з частиною першою статті 21 Закону України від 27 лютого 2014 року №794-VII "Про Кабінет Міністрів України" (далі - Закон №794-VII), Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
15. Відповідно до частин першої, другої статті 49 Закону №794-VII, Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України .