ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року
м. Київ
справа №826/4958/18
адміністративне провадження № К/9901/10408/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий суддя - Стародуб О.П.,
судді - Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянув в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кабінету Міністрів України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 (судді - Бєлова Л.В., Аліменко В.О., Безименна Н.В.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи - Пенсійний фонд України, Міністерство соціальної політики України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати незаконними:
- п.п. № 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам";
- зміни до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103;
- додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_1 покликався на те, що норми оскаржуваної постанови щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій не відповідають Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Закону України "Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей", оскільки скасовують надбавки, доплати, підвищення та премії, які отримувались під час служби та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Внесені зміни до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, на думку позивача, мають похідний зміст п.1 Постанови №103, відповідно, також є незаконними.
Також позивач покликався на те, що в довідці про розмір грошового забезпечення, яка є додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, відображені не всі види грошового забезпечення військовослужбовців.
РІШЕННЯ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2018 у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що приймаючи оскаржувану постанову, відповідач діяв у межах та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2019 апеляційну скаргу позивача задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2018 скасовано. Провадження у справі закрито.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що предметом спору у цій справі є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, який поширюється на невизначене коло осіб, а судовим рішенням у справі №826/3858/18 вже вирішено питання законності нормативно-правового акту, положення якого визнано протиправним і нечинним рішенням суду, яке набрало законної сили.
Колегія суддів дійшла висновку, що спір між позивачем та Кабінетом Міністрів України щодо його нормативно-правового акту вже вирішено судом, тому це є підставою для закриття провадження у справі на підставі пункту 6 частини 1 статті 238 КАС України.
ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ, ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
З ухваленим рішенням суду апеляційної інстанції не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій, покликаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги відповідач покликається на те, що судом апеляційної інстанції не враховано, що відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України наділений правом встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями уряду України, визначеними в п.п.2, 3 ст.116 Конституції України.
Також відповідач покликається на те, що при ухвалені оскаржуваної постанови суд апеляційної інстанції не навів обґрунтувань щодо того, яким чином будуть поновлені права позивача, у випадку скасування оскаржуваних пунктів постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Крім того, відповідач покликається на те, що скасовуючи рішення суду першої інстанції та закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції не здійснив перевірку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції.
Третя особа Міністерство соціальної політики України у відзиві на касаційну скаргу просила задовольнити касаційну скаргу Кабінету Міністрів України.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частини 2, 3 ст. 264 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.