ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року
м. Київ
справа № 825/1905/18
касаційне провадження № К/9901/66793/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - Управління) на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 (суддя Ткаченко О.Є.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2018 (головуючий суддя - Вівдиченко Т.Р., судді - Троян Н.М., Чаку Є.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
У С Т А Н О В И В:
У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління, у якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.01.2018 №0005471309.
На обґрунтування зазначених позовних вимог ОСОБА_1 послався на те, що Управлінням було неправильно визначено дату поставлення вперше на реєстрацію у відповідних органах транспортного засобу "Меrcedes-Веnz" модель "Sprinter 313 CDI", VIN- НОМЕР_1, що і призвело до неправомірного здійснення митних донарахувань, з урахуванням того, що інформація, отримана Митницею від ТОВ "Західно-Український дім" на запит від 27.12.2016 щодо дати першої реєстрації автомобіля, є безпідставною та спростовується іншими належними документами: свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу Італійської Республіки від 22.10.2010 № А075884BZ10, рахунком-фактурою б/н від 18.05.2015 № 10/05/2015, довіреністю віід 21.05.2015 № НАН 486277, актом про проведення огляду (переогляду) транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 22.05.2015 № 205020103/2015/000713 тощо.
Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 18.07.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2018, позов задовольнив повністю: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 26.01.2018 №0005471309.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суди виходили з того, що реєстраційні документи, згідно з якими здійснювалось митне оформлення придбаного позивачем автомобіля, в передбаченому законодавством порядку недійсними не визнані, відповідачем не спростовано їх належності, достатності та допустимості як доказів у справі. Декларантом позивачем під час процедури митного оформлення задекларовано митну вартість транспортного засобу і сплачено суму акцизного податку, виходячи із строку попередньої експлуатації такого автомобіля, встановленого на підставі первинних реєстраційних документів. Відтак, платником виконані митні і податкові зобов`язання під час здійснення митних процедур.
Управління оскаржило рішення судів першої та апеляційної інстанцій до Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, який ухвалою від 06.12.2018 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені без повного дослідження всіх істотних обставин справи, оскільки за інформацією, наданою ТОВ "Західно-Український дім" - офіційного дилера Даймлер АГ в Україні від 27.12.2016 № 2712/16-1 датою першої реєстрації спірного автомобіля, який належить позивачу, є 28.01.2008, тобто зазначений автомобіль є таким, що використовувався більше, ніж 5 років.
ОСОБА_1 не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 16.10.2023 призначив справу до касаційного розгляду у попередньому судовому засіданні на 18.10.2023.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що ОСОБА_1 на митну територію України був ввезений автомобіль, що був у використанні, марки "Mercedes-Benz", модель "SPRINTER 313 CDI", номер кузова НОМЕР_1 .
22.05.2015 з митним брокером ОСОБА_2 (декларант), як з особою, яка уповноважена на роботу з Митницею, та позивачем був укладений договір, згідно умов якого остання взяла на себе зобовязання по митному оформленню транспортного засобу.
Декларант позивача подала до митного поста "Чернігів-вантажний" Митниці для здійснення митного оформлення транспортного засобу "Mersedes-Benz", модель "SPRINTER 313 CDI", номер кузова НОМЕР_1, митну декларацію ІМ 40 ДЕ № 102110000/2015/022689 від 25.05.2015. Зазначена митна декларація була прийнята митним постом "Чернігів - вантажний" WDW906135IN371675 до митного оформлення та їй присвоєно реєстраційний № 102110000/2015/022689.
До вантажної митної декларації декларант подав, а митнй орган прийняв для здійснення митного оформлення наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Італійської Республіки від 22.10.2010 № A075884BZ10, рахунок-фактуру від 18.05.2015 №10/05/2015, довіреність від 21.05.2015 № НАН 486277, акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 22.05.2015 року № 205020103/2015/000713 та інші.
Відділом митного оформлення "Чернігів-2006" Митниці здійснено митне оформлення вантажного автомобіля марки марки Mercedes-Benz, модель "SPRINTER 313 CDI", номер кузова НОМЕР_1, об`єм циліндра двигуна 2148 куб.см, за кодом УКТ ЗЕД 87042199900, митною вартістю 77521,73 грн., про що зазначено в митній декларації № 102110000/2015/801183 від 22.05.2015.
При митному оформленні автомобіля вказано дату першої реєстрації - 22.10.2010, відповідно ставка акцизного податку склала 0,02 євро/куб.см, як для вантажного автомобіля, що використовувався до 5 років.
Позивачем під час митного оформлення автомобіля сплачено: ввізне мито за ставкою 10% в розмірі 7846,35 грн.; додатковий імпортний збір за ставкою 5% в розмірі 3923,18 грн.; акцизний збір за ставкою 0,02 євро за 1 куб.см об`єму циліндрів двигуна в розмірі 996,70 грн.; податок на додану вартість за ставкою 20% в розмірі 18245,95 грн. Загальна сума визначених митних платежів склала 31012,18 грн.
На підставі статей 336, 345, 351 Митного кодексу України, наказу ГУ ДФС в Чернігівській області від 19.12.2017 № 1997 Управлінням була проведена документальна невиїзна перевірка з питань державної митної справи щодо правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів товару "транспортному засобу марки "Mercedes-Benz", модель "SPRINTER 313 CDI", номер кузова НОМЕР_1, результати якої оформлені актом № 8/13/2902208456 від 09.01.2018, за висновками якого позивачем були порушені вимоги пункту 214.4 статті 214, підпункту 215.3.51 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачу донараховано: акцизний збір в розмірі 38871,12 грн., пункту 185.1 ст.185, пункту187.8 ст.187 та пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість в розмірі 7774,23 грн.
Зокрема, у акті перевірки було вказано, що на підставі листа ДФС України від 28.10.2016 № 1813/99-99-20-01-18 щодо проведення перевірок достовірності декларування строку перебування у використанні транспортних засобів, в т.ч. і оформленого за МД № 102110000/2015/022689, управлінням боротьби з митними правопорушеннями Митниці ДФС направлено запит від 13.12.2015 № 5282/25-70-20-05 до ТОВ "Західно-Український автомобільний дім" офіційного дилера Даймлер АГ в Україні. Згідно отриманої відповіді від 27.12.2016 № 2712/16-1 датою реєстрації для вказаного транспортного засобу автомобіля "MERSEDES-BENZ" кузов № НОМЕР_1 є 22.04.2008, дата випуску - 28.01.2008. Вказані обставини слугували підставою для висновку контролюючого органу про те, що наведений вище вантажний автомобіль марки "Merсedes-Benz", використовувався з 5 до 8 років, а тому для оподаткування даного автомобіля повинна застосовуватися ставка акцизного податку 0,8 євро/куб.см.
На підставі вказаного акта перевірки Управління 26.01.2018 прийняло податкове повідомлення-рішення № 00005471309, яким збільшено ОСОБА_1 суму грошового зобов`язання з акцизного податку на 48588,90 грн., з яких: за податковим зобов`язанням - 38871,12 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 9717,78 грн.
Відповідно до статті 49 Митного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - МК України) митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно з частиною четвертою статті 58 МК України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Частиною другою статті 52 МК України передбачено, що декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації.
За приписами статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); ) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Згідно з частиною першою статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Відповідно до частин першої, другої статті 270 МК України правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, митом, крім особливих видів мита, встановлюються цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Правила оподаткування особливими видами мита встановлюються законами України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту", "Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту", "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну", окремим законом щодо встановлення додаткового імпортного збору. Правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.
За приписами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції) (підпункт 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Відповідно до підпункту 212.1.2 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб`єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.