ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2023 року
м. Київ
справа № 440/6769/21
адміністративне провадження № К/990/9149/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Стеценка С.Г., Стрелець Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 440/6769/21
за позовом керівника Полтавської окружної прокуратури в інтересах держави в особі територіальної громади міста Полтави до Полтавської міської ради, Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, треті особи: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою заступника керівника Полтавської обласної прокуратури
на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2023, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді: П`янової Я.В., суддів: Присяжнюк О.В., Спаскіна О.А.,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2021 року керівник Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі територіальної громади міста Полтави звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 19.03.2021 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава, продовження дії особистого строкового земельного сервітуту та паспорту прив`язки на наступні тимчасові споруди згідно з додатком 1 до рішення ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 (№ НОМЕР_1 ) стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів на земельній ділянці площею 148 кв.м. з кадастровим номером 5310136400:13:004:0555 по АДРЕСА_1 ;
визнати протиправним та скасувати паспорт прив`язки № 01-02-01-16/1481-1889 від 07.07.2020.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Полтавська міська рада належним чином не виконала покладені на неї повноваження з розпорядження землею територіальної громади. На думку прокурора, протиправне надання землі, що перебуває під особливою охороною держави, у користування третій особі шляхом продовження дії особистого строкового сервітуту для продовження розміщення тимчасової споруди міською радою, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, суперечить інтересам держави в цілому. При цьому, як зазначив прокурор, орган, на який покладаються повноваження щодо забезпечення виконання міською радою своїх зобов`язань у спірних правовідносинах, відсутній.
Щодо суті спору, прокурор в обґрунтування своїх позовних вимог заначив, що рішенням Полтавської міської ради від 19.03.2021 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" продовжено третім особам розміщення стаціонарної тимчасової споруди та продовжено дію особистого строкового сервітуту, хоча на час прийняття оспорюваного рішення документ, що посвідчує продовження права користування земельною ділянкою, був відсутній, що унеможливлювало продовження терміну дії спірного паспорта прив`язки. За вимогами Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда може бути площею не більше 30 квадратних метрів, тоді як стаціонарні тимчасові споруди - торговельні павільйони, розміщення яких продовжено оспорюваним рішенням, перевищують визначену законом площу. Також погодження Національної поліції на розміщення цих споруд не надавалося, у зв`язку з чим таке розміщення тимчасових споруд є порушенням ДСТУ № 3587-97 "Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди". Вважає, що порушення порядку та протиправне надання землі у користування з порушенням закону завдає шкоду власності територіальної громади міста Полтави та суперечить інтересам держави в цілому у сфері земельних правовідносин, які нерозривно пов`язані із правильним застосуванням та дотриманням усіма суб`єктами законодавства в сферах життєдіяльності суспільства, що контролюється і охороняється державою. На думку прокурора, оскільки оскаржуване рішення прийнято міською радою з порушенням закону та порушує інтереси держави в особі територіальної громади міста, то наявні підстави для звернення до суду прокурора та визначення міської ради відповідачем через відсутність іншого органу місцевого самоврядування, який би міг здійснити захист інтересів держави в особі територіальної громади міста.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 позов прокурора задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано пункти 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 19.03.2021 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 розміщення стаціонарної тимчасової споруди - торговельних павільйонів АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5 на земельній ділянці площею 148 кв.м. з кадастровим номером 5310136400:13:004:0555 АДРЕСА_1 ;
В частині продовження дії особистого строкового земельного сервітуту ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 5310136400:13:004:0555 та в частині продовження терміну дії паспорту прив`язки на стаціонарну тимчасову споруду - торговельні павільйони № № НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, АДРЕСА_1 . Скасовано паспорт прив`язки № 01-02-01-16/1481-1889.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив із того, що спірні споруди через перевищення їх площі не відповідають ознакам тимчасової споруди у розумінні статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та при прийнятті рішення про продовження розміщення тимчасових споруд та дії паспортів прив`язки відповідачі повинні були дотримуватися норм щодо розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, закріплених в Єдиних правилах ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони. Оскільки на дату прийняття оскаржуваного рішення треті особи не мали зареєстрованого права користування земельною ділянкою, суд дійшов висновку, що у Полтавської міської ради були відсутні підстави для продовження строків розміщення тимчасових споруд та термінів дії паспортів прив`язки і продовження дії особистих строкових земельних сервітутів. А строк дії паспорта прив`язки не підлягає продовженню у зв`язку з невідповідністю вимогам законодавства та у зв`язку з закінченням строку його дії станом на дату прийняття міською радою спірного рішення.
Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 06.02.2023 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 скасував в частині задоволення позову щодо визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 19.03.2021 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 розміщення стаціонарної тимчасової споруди - торговельних павільйонів АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5 на земельній ділянці площею 148 кв.м. з кадастровим номером 5310136400:13:004:0555 АДРЕСА_1 ; в частині продовження дії особистого строкового земельного сервітуту ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 5310136400:13:004:0555 та в частині продовження терміну дії паспорту прив`язки на стаціонарну тимчасову споруду - торговельні павільйони №№ НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, АДРЕСА_1 ; скасування паспорту прив`язки №01-02-01-16/1481-1889, ухвалив у цій частині про відмову в задоволенні позову.
В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 по справі № 440/6769/21 залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив із того, що відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зважаючи на норми Закону № 3038-VI, Порядку № 244, а оспорювані положення рішення Полтавської міської ради відповідають вимогам частини другої статті 2 КАС України, оскільки процедура продовження дії паспорту прив`язки не передбачає здійснення перевірки відповідності намірів щодо місця розташування тимчасової споруди комплексній схемі розміщення тимчасових споруд та урахування всіх наявних планувальних обмежень, передбачених будівельними нормами, з огляду на те, що відповідно до пунктів 1.8, 2.4, 2.5 Порядку № 244 така перевірка здійснюється на стадії надання паспорта, а не продовження його дії; відсутність документа на землекористування не є підставою як для відмови у видачі паспорта прив`язки, так і для відмови у продовженні його дії або анулювання його дії чи визнання його протиправним та скасування.
Окрім того, суд апеляційної інстанції вказав на те, що Порядок № 244 не містить приписів стосовно попереднього набуття суб`єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки та їх реєстрацію, відсутність документа на землекористування не є підставою ні для відмови у видачі паспорта прив`язки, ні для відмови у продовженні його дії або анулювання його дії чи визнання його протиправним та скасування, а тому висновки місцевого суду щодо протиправності оскаржуваного рішення і скасування паспорту прив`язки не можна визнати обґрунтованими.
До того ж суд апеляційної інстанції вказав на те, що прокурор помилково вважає, що термін "мала архітектурна форма", визначений у частині третій статті 21 Закону України від 06.03.2005 № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон №2807-IV) і застосований у Єдиних правилах, тотожний терміну "тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності", визначеному у частині другій статті 28 Закону №3038-VI, і застосованому у Порядку № 244, оскільки чинним законодавством врегульовано порядок розміщення як малих архітектурних форм, так і тимчасових споруд, але різними правовими актами, а відтак, на думку суду апеляційної інстанції вимоги Єдиних правил розповсюджуються на розміщення малих архітектурних форм, а не тимчасових споруд, які знаходяться за межами червоних ліній вулиць, а відтак у третьої особи була відсутня потреба в погодженні їх розміщення із уповноваженим підрозділом Національної поліції.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
10.03.2023 заступник керівника Полтавської обласної прокуратури звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, просить скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2023, з підстав, визначених пунктами 1, 3, частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та залишити в силі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.12.2021. Прокурор зазначив, що в оскаржуваному судовому рішенні суд апеляційної інстанції застосував норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 905/2765/17, у постановах Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 905/2765/17, у постановах Верховного Суду від 10.12.2020 у справі № 396/1513/18, від 18.10.2018 у справі № 821/140/18, від 24.01.2020 у справі № 821/235/18. Крім того, заявник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, з урахуванням приписів статей 98-102 Земельного кодексу України та статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", з урахуванням приписів пунктів 2.11, 2.18 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 у поєднанні з вимогами пунктів 5.6, 5.8, 5.9, 8.1, 8.2 Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава, затвердженого рішенням Полтавської міської ради від 18.05.2012.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Верховний Суд ухвалою від 29.03.2023 відкрив касаційне провадження за вказаною вище касаційною скаргою з підстави, визначеної пунктами 1, 3 частини четвертої статті 328 КАС України та витребував матеріалі справи із суду першої інстанції.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
У справі, яка розглядається суди встановили, що рішенням сорок першої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 15.05.2014 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 дозволено подальше розміщення тимчасових споруд торгівельних павільйонів АДРЕСА_7, № НОМЕР_5 строком на 5 років по АДРЕСА_1 .
20.05.2014 між Полтавською міською радою та ФОП ОСОБА_2, на підставі рішення позачергової сорокової сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 18.03.2014 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" та рішення сорок першої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 15.05.2014 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", укладені договори особистого строкового земельного сервітуту на земельні ділянки кадастровий номер: 5310136400:13:004:0459 загальною площею 261 кв.м та кадастровий номер 5310136400:13:004:0517 загальною площею 38 кв.м для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів АДРЕСА_7, АДРЕСА_8 . Термін дії договорів становить з 15.05.2014 по 15.05.2019. Договори зареєстровані у Виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів договорів на встановлення особистого строкового земельного сервітуту вчинено записи 21.05.2014, № № 108-3с, 10-3с.
21.05.2014 Управлінням з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради видано ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 паспорт прив`язки № 01-02-17/1272-1073 на стаціонарні тимчасові споруди - торговельні павільйони АДРЕСА_9, № НОМЕР_6, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, АДРЕСА_8 .
21.05.2014 Управлінням з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради видано ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 паспорт прив`язки № 01-02-17/1271-1074 на стаціонарні тимчасові споруди - торговельні павільйони АДРЕСА_4, № НОМЕР_7, АДРЕСА_11 .
Рішенням п`ятдесятої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 10.07.2015 надано згоду на поділ земельної ділянки площею 261,0 кв.м. (кадастровий номер: 5310136400:13:004:0459) по АДРЕСА_1 та дозволено розробити технічну документацію щодо поділу на земельні ділянки орієнтовною площею 113,0 кв.м. для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - кафетеріїв павільйонного типу № 1, № 2, № 7 ФОП ОСОБА_3 ; орієнтовною площею 148,0 кв.м. для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торгівельних павільйонів № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_7 ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_1 .
Рішенням п`ятдесят першої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 15.09.2015 погоджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0,0261 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер: 5310136400:13:004:0459, на дві земельні ділянки: площею 0,0113 га для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - кафетеріїв павільйонного типу № 1, № 2, № 7 ФОП ОСОБА_3 ; площею 0,0148 га для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - кафетеріїв павільйонного типу № 3, № НОМЕР_3, № 5, № 6 ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-53039112212016 від 18.04.2016 Управлінням Держгеокадастру у м. Полтаві Полтавської області 18.04.2016 зареєстровано у Державному земельному кадастрі земельну ділянку кадастровий номер 5310136400:13:004:0555 площею 0,0148 га категорії: землі житлової та громадської забудови для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_7 .
Рішенням п`ятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 16.06.2016 року погоджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки по АДРЕСА_1, в тому числі, площею 0,0148 га, кадастровий номер 5310136400:13:004:0555 для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд-торговельних павільйонів № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_7 ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_1
22.08.2016 між Полтавською міською радою та ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_1 на підставі рішень Полтавської міської ради: сорок третьої сесії шостого скликання від 22.07.2014 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", п`ятдесятої сесії шостого скликання від 10.07.2015 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", п`ятдесят першої сесії шостого скликання від 15.09.2015 "Про затвердження та погодження документації із землеустрою на розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" та п`ятої сесії сьомого скликання від 16.06.2016 "Про затвердження та погодження документації із землеустрою на розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" укладені Договори особистого строкового земельного сервітуту на земельну ділянку кадастровий номер: 5310136400:13:004:0555 загальною площею 148кв.м для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів №№ НОМЕР_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5 . Термін дії договорів становить з 22.07.2014 по 22.07.2019. Договори зареєстровані у Виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів договорів на встановлення особистого строкового земельного сервітуту вчинено записи 26.08.2016, № 170-3с.
Рішенням тридцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 28.02.2020 продовжено ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5 на 1 рік.
06.05.2020 між Полтавською міською радою та ФОП ОСОБА_2 на підставі рішення тридцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 28.02.2020 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" укладений Договір особистого строкового земельного сервітуту на земельну ділянку кадастровий номер: 5310136400:13:004:0555 загальною площею 148 кв.м для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, № НОМЕР_4, АДРЕСА_5 із терміном дії з 28.02.2020 по 28.02.2021. Договір зареєстрований у Виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів договорів на встановлення особистого строкового земельного сервітуту вчинено записи 19.05.2020 року № 113-3с.
07.07.2020 Управлінням з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради видано ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 паспорт прив`язки № 01-02-01-16/1481-1889 на стаціонарні тимчасові споруди - торговельні павільйони АДРЕСА_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, АДРЕСА_5 з терміном дії до 28.02.2021.
11.02.2021 підприємці звернулися до Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою від 10.02.2021 (вх. № 04-66/1/1625) щодо подальшого розміщення тимчасових споруд - торговельних павільйонів АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_7 площею 29,83 кв.м, 29,92 кв.м, 29,92 кв.м, 29,84 кв.м, відповідно, на земельній ділянці площею 148 кв.м по АДРЕСА_1 .
Згідно з протоколом засідання комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава від 04.03.2021 № ПР/01.5/03 погоджено клопотання ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 щодо можливості подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільонів № 3, № 4, № НОМЕР_4, № НОМЕР_7 площами тимчасових споруд 29,83 кв.м., 29,92 кв.м., 29,92 кв.м., 29,84 кв.м. на земельній ділянці загальною площею 148,0 кв.м. по АДРЕСА_1 терміном на 5 років за умови дотримання державних, санітарно - гігієнічних та будівельних норм і правил, інших вимог чинного законодавства.
05.03.2021 підприємці звернулися до Полтавської міської ради із заявою від 04.03.2021 (вх. № 04-66/1/2830) про оформлення договорів особистого строкового сервітуту на земельній ділянці площею 148,0 кв.м. по АДРЕСА_1 терміном на 5 років.
19.03.2021 Полтавська міська рада (третя сесія восьмого скликання) прийняла рішення "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", пунктом 1 якого продовжено розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава, згідно з додатком 1 - на 5 років; пунктом 2 рішення замовникам, зазначеним в додатку 1 до цього рішення, продовжено дію особистого строкового земельного сервітуту на раніше сформовані земельні ділянки з оформленням відповідних договорів у встановленому порядку; пунктом 4 рішення замовникам, зазначеним в додатку 1 до цього рішення, в Управлінні з питань містобудування та архітектури продовжити термін дії оформлених паспортів прив`язки (пункт 4).
22.08.2016 між Полтавською міською радою та ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_1 на підставі рішень Полтавської міської ради: сорок третьої сесії шостого скликання від 22.07.2014 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", п`ятдесятої сесії шостого скликання від 10.07.2015 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", п`ятдесят першої сесії шостого скликання від 15.09.2015 "Про затвердження та погодження документації із землеустрою на розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" та п`ятої сесії сьомого скликання від 16.06.2016 "Про затвердження та погодження документації із землеустрою на розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" укладені Договори особистого строкового земельного сервітуту на земельні ділянки кадастровий номер: 5310136400:13:004:0555 загальною площею 148 кв.м для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів №№ НОМЕР_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5 . Термін дії договорів становить з 22.07.2014 по 22.07.2019. Договори зареєстровані у Виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів договорів на встановлення особистого строкового земельного сервітуту вчинено записи 26.08.2016, № 170-3с.
На реалізацію цього рішення 19.03.2021 між Полтавською міською радою та ФОП ОСОБА_2 і ФОП ОСОБА_1 укладені Договори особистого строкового земельного сервітуту на земельну ділянку кадастровий номер: 5310136400:13:004:0555 загальною площею 148 кв.м для подальшого розміщення стаціонарних тимчасових споруд - торговельних павільйонів АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5 на 5 років. Термін дії договорів становить з 20.03.2021 по 19.03.2026. Договори зареєстровані у Виконавчому комітеті Полтавської міської ради, про що у книзі реєстрації записів договорів на встановлення особистого строкового земельного сервітуту вчинено записи 16.04.2021 за № 9-3с, № 10-3с, відповідно.
На виконання спірного рішення 19.03.2021 Управлінням з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради продовжено ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 дію паспорту прив`язки № 01-02-01-16/1481-1889 на стаціонарні тимчасові споруди - торговельні павільйони № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, АДРЕСА_5 до 19.03.2026.
Зазначене рішення органу місцевого самоврядування та вчинені на його реалізацію дії слугували підставою для звернення прокурора до суду із цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Законом № 3038-VI, Порядком № 244, з урахуванням вимог Закону № 280/97-ВР, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини другої статті 28 Закону № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності-це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Частиною третьою статті 28 Закону № 3038-VI визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 28 Закону № 3038-VI).
Змістом статті 21 Закону № 2807-IV визначено, що малі архітектурні форми є елементами (частинами) об`єктів благоустрою.
Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об`єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3038-VI суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Так, на виконання частини четвертої статті 28 Закону № 3038-VI наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" затверджено Порядок № 244, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
За визначеннями, наведеними у пунктах 1.4-1.5 Порядку № 244 (у відповідній редакції) паспорт прив`язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності;
схема розміщення ТС - це графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1:500 суб`єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив`язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під`їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо);
стаціонарна ТС - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
Згідно з пунктами 2.2. та 2.3 Порядку № 244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.
Цей перелік документів є вичерпним.
Приписами пункту 2.4 Порядку № 244 передбачено, що для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив`язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1) технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив`язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку № 244).
Згідно з пунктами 2.11, 2.12 Порядку № 244 паспорт прив`язки ТС включає:
титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності;
схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1 : 500;
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1 : 50 (для стаціонарних ТС);
технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж.
Цей перелік документів є вичерпним.
Паспорт прив`язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
При цьому згідно із пунктом 2.18 Порядку № 244 продовження строку дії паспорта прив`язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки ТС може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки ТС або на новий строк (пункт 2.19 Порядку № 244).
У свою чергу, з метою впорядкування розміщення тимчасових споруд на території м. Полтава у відповідності до Порядку № 244, керуючись статтею 40 Закону № 280/97-ВР, Полтавська міська рада рішенням від 18.05.2012 затвердила Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава (додаток № 1).
Вказаний нормативно-правовий акт, який встановлює порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава є спеціальним у спірних правовідносинах, чинним, а тому є обов`язковим для виконання на охопленій ним регуляторною діяльністю території м. Полтава.
Відповідно до пунктів 3.1 - 3.3 Положення про розміщення ТС на території м. Полтава замовник, зацікавлений у встановленні стаціонарної ТС звертається до виконкому Полтавської міської ради із заявою про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Виконком Полтавської міської ради направляє заяву до Управління з питань містобудування та архітектури.
Пунктами 3.4 - 3.9 Положення про розміщення ТС на території м. Полтава встановлено, що Управління з питань містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня подання зазначеної заяви, встановлює відповідність намірів щодо місця розташування ТС будівельним нормам, комплексній схемі розміщення ТС та направляє матеріали для розгляду та прийняття відповідного рішення на засіданні Комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава.
Рішення Комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава оформлюється протоколом, який підписується головою Комісії та її секретарем.
У разі відповідності намірів щодо місця розміщення ТС будівельним нормам, комплексній схемі розміщення ТС, та позитивному висновку Комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава замовник звертається до міської ради із заявою щодо оформлення договору особистого строкового сервітуту. До заяви додається схема розміщення ТС в масштабі 1:500, на якій зазначені межі та площа земельної ділянки для розміщення ТС. Схема виготовляється суб`єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та отримується замовником самостійно.
Управлінням з питань містобудування та архітектури готується проект рішення міської ради щодо оформлення договору особистого строкового сервітуту на підставі поданої замовником заяви, висновку Комісії з розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава та переліку документів, визначених пунктом 3.2 цього Положення.
Після прийняття відповідного рішення сесією міської ради, замовник через Полтавське міське управління земельних ресурсів та земельного кадастру укладає з міською радою договір особистого строкового земельного сервітуту.
Рішення міської ради та укладений договір особистого строкового земельного сервітуту є підставою для виготовлення паспорту прив`язки ТС.
Пунктом 3.10 Положення про розміщення ТС на території м. Полтава передбачено, що у разі невідповідності намірів щодо місця розташування ТС будівельним нормам, комплексній схемі розміщення ТС замовнику управлінням з питань містобудування та архітектури надається письмова відмова щодо можливості розміщення стаціонарної ТС.
Порядок отримання паспорта прив`язки ТС врегульований розділом 7 Положення про розміщення ТС на території м. Полтава.
Так, відповідно до пунктів 7.1 -7.2 Положення про розміщення ТС на території м. Полтава підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).
Для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до управління з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб`єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; договір особистого строкового земельного сервітуту (у випадках, визначених цим Положенням); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Відповідно до пункту 7.7 Положення про розміщення ТС на території м. Полтава паспорт прив`язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.