21 вересня 2023 року
м. Київ
ОКРЕМА ДУМКА
суддів Великої Палати Верховного Суду Банаська О. О., Власова Ю. Л.,
Желєзного І. В., Пількова К. М., Ситнік О. М., Ткача І. В., Уркевича В. Ю.
щодо постанови Великої Палати Верховного Суду від 21 вересня 2023 року у справі
№ 990/54/23 (провадження № 11-105заі23)
І. ПІДСТАВИ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ОКРЕМОЇ ДУМКИ
1. Із постановою Великої Палати Верховного Суду про скасування рішення суду першої інстанції та залишення позову без розгляду не погоджуємося. Вважаємо, що право позивача на суд, зокрема право на апеляційне оскарження судового рішення (із дотриманням принципу диспозитивності у реалізації особою цих прав), є пріоритетним і не може бути обмежене внаслідок формального підходу
до застосування процесуальних норм, зокрема пункту 3 частини першої
статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
ІІ. ІСТОРІЯ СПРАВИ
(1) Короткий зміст та підстави заявлених вимог
2. У березні 2023 року ОСОБА_1 як один з учасників конкурсу звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) щодо неоприлюднення не пізніше п`яти робочих днів після отримання інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС), у тому числі інформації про позивача, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 1402-VIII) на офіційному вебсайті ВРП;
- зобов`язати ВПР оприлюднити інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС, у тому числі інформацію про позивача, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII) на офіційному вебсайті ВРП.
3. Позов обґрунтував тим, що всупереч вимогам частини тринадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII ВРП у процедурі проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС не оприлюднила на своєму вебсайті у визначений законом час інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС. На переконання позивача, приховування відповідачем цієї публічної інформації позбавило народ України і міжнародний загал можливості отримати відкриту інформацію про кандидатів, установити їхню відповідність визначеним законом критеріям, а також обмежило право кожного кандидата порівняти себе з іншими учасниками конкурсу, пересвідчитися у своїх перевагах, досягненнях чи навпаки.
(2) Фактичні обставини, установлені судами попередніх інстанцій
4. 21 січня 2022 року відбулося перше офіційне засідання Конкурсної комісії, на якому затверджено оголошення про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККС, умови і строки його проведення. Зокрема, встановлено, що документи від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, приймаються з 04 лютого по 04 березня 2022 року включно.
5. Повідомлення про початок офіційної роботи Конкурсної комісії оприлюднено на офіційному вебсайті ВРП 20 січня 2022 року за посиланням
https://hcj.gov.ua/news/konkursna-komisiya-z-doboru-kandydativ-na-posady-chleniv-vkks-rozpochynaye-oficiynu-robotu.
6. Листом від 24 лютого 2022 року голова Конкурсної комісії повідомив виконуючого обов`язки голови ВРП про те, що внаслідок введення з 24 лютого 2022 року воєнного стану в Україні Конкурсна комісія тимчасово призупиняє свою діяльність до подальшого рішення та повідомлення, у тому числі щодо строків подання документів, встановлених в оголошенні про початок першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККС, затвердженого Конкурсною комісією
21 січня 2022 року.
7. На засіданні Конкурсної комісії 13 липня 2022 року оголошено про поновлення першого конкурсу на зайняття вакантних посад членів ВККС та встановлено строк подання документів з 15 липня до 22 серпня 2022 року включно.
8. У листі від 25 серпня 2022 року № 1-25/08/2022 голова Конкурсної комісії повідомив керівника секретаріату ВРП про завершення 22 серпня 2022 року строку подання документів кандидатами на посаду члена ВККС, у зв`язку із чим відповідно до вимог частини п`ятнадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII просив оприлюднити на офіційному вебсайті ВРП сформований Конкурсною комісією перелік кандидатів із 250 осіб на посаду члена ВККС.
9. 26 серпня 2022 року до ВРП надійшла заява ОСОБА_1 від 22 серпня 2022 року
(з додатками), адресована Конкурсній комісії, про намір взяти участь у доборі кандидатів на посаду члена ВККС.
10. 08 вересня 2022 року голова Конкурсної комісії звернувся до керівника секретаріату ВРП з листом № 1-08/09/2022, у якому зазначив про необхідність оприлюднення на офіційному вебсайті ВРП оновленого переліку кандидатів із
302 осіб, оскільки після формування і оприлюднення попереднього переліку Конкурсна комісія отримала документи кандидатів, що надійшли по завершенню строку подання документів.
11. Перелік кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття посади члена ВККС (301 кандидат), затверджений рішенням Конкурсної комісії на засіданні
06 жовтня 2022 року, що підтверджується протоколом засідання Конкурсної комісії від 06 жовтня 2022 року, розміщеним на вебсайті ВРП за посиланням
https://hcj.gov.ua/sites/default/files/field/protokol_6_10_2022_ukrspysok.pdf.
12. На офіційному вебсайті ВРП за посиланням https://hcj.gov.ua/page/kandydaty-do-skladu-vkksu розміщені переліки кандидатів: допущених Конкурсною комісією на її офіційному засіданні 06 жовтня 2022 року до участі у конкурсі на зайняття посади члена ВККС (у складі 301 особи, в тому числі ОСОБА_1 ), допущених до співбесіди на офіційному засіданні Конкурсної комісії 20 грудня 2022 року (у складі 64 осіб, серед яких ОСОБА_1 відсутній) та рекомендованих Конкурсною комісією на її офіційному засіданні 15 березня 2023 року на посади членів ВККС (у складі 32 осіб). При натисканні на ім`я та прізвище кожного кандидата здійснюється перехід на подані кандидатом до Конкурсної комісії документи.
(3) Короткий зміст рішення суду першої інстанції
13. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду рішенням від 25 травня 2023 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовив.
14. Суд першої інстанції виснував, що розпочата з 04 лютого 2022 року процедура приймання документів від осіб, які бажали взяти участь у конкурсі на зайняття вакантних посад членів ВККС, була перервана 24 лютого 2022 року у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану згідно з Указом Президента України від
24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та продовжена з 15 липня 2022 року на строк до 22 серпня 2022 року включно.
15. Надходження до секретаріату ВРП заяви позивача про намір взяти участь у конкурсі після закінчення строку, визначеного для подання документів, а саме
26 серпня 2022 року, виключало можливість секретаріату ВРП оприлюднити інформацію про нього в порядку, встановленому частиною тринадцятою статті 95 Закону № 1402?VIII, оскільки в силу вимог частини п`ятнадцятої цієї статті узагальнена інформація про кандидатів після завершення прийому документів формується Конкурсною комісією.
16. Натомість, як убачається з листів голови Конкурсної комісії від 25 серпня
2022 року № 1-25/08/2022 і від 08 вересня 2022 року № 1-08/09/2022, а також актуальних відомостей, розміщених на офіційному вебсайті ВРП, інформація про кандидатів на посаду члена ВККС, в тому числі ОСОБА_1, разом із копіями поданих документів відповідно до частин п`ятнадцятої і шістнадцятої статті 95 Закону
№ 1402-VIII була включена до сформованих Конкурсною комісією переліків кандидатів, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС та які були допущені до участі у конкурсі, що оприлюднені на офіційному вебсайті ВРП.
17. Цим, за висновком суду першої інстанції, спростовуються доводи позивача про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо неоприлюднення інформації про нього та інших кандидатів у порядку і строк, установлені частиною тринадцятою статті 95 Закону № 1402-VIII.
(4) Короткий зміст апеляційної скарги
18. ОСОБА_1 не погодився із цим рішенням суду і звернувся до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня
2023 року та постановити нове - про задоволення позовних вимог.
19. Зазначаючи ті самі мотиви, що і в позові, стосовно порушень ВРП положень статті 95 Закону № 1402-VIII щодо оприлюднення інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС, разом із копіями поданих документів, позивач вважає, що суд першої інстанції не надав належної правової оцінки дійсним обставинам справи та протиправно відмовив у позові.
(5) Доводи інших учасників справи
20. У відзиві на апеляційну скаргу представник ВРП просив залишити скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін, стверджуючи що суд першої інстанції, повністю врахувавши всі обставини справи, ухвалив обґрунтоване рішення з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують викладених в оскаржуваному судовому рішенні висновків.
(6) Короткий зміст постанови Великої Палати Верховного Суду
21. 21 вересня 2023 року Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову, якою скасувала рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня 2023 року, а позовну заяву ОСОБА_1 до ВРП про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишила без розгляду.
22. Мотивуючи цю постанову, Велика Палата Верховного Суду взяла до уваги, що
16 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовною заявою до ВРП (справа № 990/9/23), у якій однією з вимог було визнати протиправною бездіяльність ВРП щодо неоприлюднення не пізніше п`яти робочих днів після отримання інформації про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членом ВККС, у тому числі інформації про позивача, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону № 1402-VIII) на офіційному вебсайті ВРП, та зобов`язати ВРП вчинити певні дії: оприлюднити інформацію про осіб, які подали заяви про намір бути призначеними членами ВККС, у тому числі інформацію про позивача, разом із копіями поданих документів (крім документів, передбачених пунктами 3, 7, 8 частини дванадцятої статті 95 Закону
№ 1402-VIII) на офіційному вебсайті відповідача.
23. Тобто у справі, що розглядається, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом
пізніше - 29 березня 2023 року і вимоги цього позову були тотожні одній з вимог у його першій позовній заяві (справа № 990/9/23).
24. У справі № 990/9/23 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 23 лютого 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 повернув особі, яка її подала, на підставі пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України, дійшовши висновку, що позивач порушив правила об`єднання позовних вимог.
25. 14 вересня 2023 року Велика Палата Верховного Суду у справі № 990/9/23 прийняла постанову про задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 . Ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 23 лютого
2023 року скасувала, справу № 990/9/23 направила для продовження розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
26. З урахуванням наведеного Велика Палата Верховного Суду у цій справі виснувала, що в межах спірних правовідносин ОСОБА_1 оскаржив рішення суду першої інстанції про повернення його позову у справі № 990/9/23 в апеляційному порядку та повторно подав позов з тотожною вимогою до суду першої інстанції. Це призвело до того, що в провадженні Верховного Суду знаходяться дві справи з аналогічною вимогою до одного й того ж відповідача.
27. Тому, керуючись пунктом 3 частини першої статті 240, пунктом 3 частини першої статті 315, частиною першою статті 319 КАС України, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня 2023 року у справі № 990/54/23 підлягає скасуванню, а позов ОСОБА_1 до ВРП про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишенню без розгляду.
ІІІ. СУТЬ ОКРЕМОЇ ДУМКИ
28. З наведеними висновками Великої Палати Верховного Суду не погоджуємося та вважаємо, що рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 25 травня 2023 року слід було переглянути в апеляційному порядку по суті вимог ОСОБА_1, а тому відповідно до частини третьої статті 34 КАС України висловлюємо окрему думку щодо прийнятої постанови з огляду на таке.