ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2023 року
м. Київ
справа № 640/9981/19
касаційне провадження № К/9901/19319/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів: Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державного підприємства "Регіональні електричні мережі"
на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 вересня 2020 року (головуючий суддя - Скочок Т.О.)
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Собків Я.М.; судді - Глущенко Я.Б., Черпіцька Л.Т.)
у справі № 640/9981/19
за позовом Державного підприємства "Регіональні електричні мережі"
до Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
У червні 2019 року Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (далі - ДП "Регіональні електричні мережі"; позивач; платник) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві (далі - ГУ ДФС у м. Києві; відповідач; контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18 лютого 2019 року № 0126211206.
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 14 вересня 2020 року в задоволенні позовних вимог відмовив у повному обсязі.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 24 лютого 2021 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
ДП "Регіональні електричні мережі" звернулося до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 вересня 2020 року, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року та направити справу на новий судовий розгляд.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права. При цьому наголошує на тому, що реєстрація податкових накладних за 2015 - 2018 роки з порушенням встановлених термінів відбулася не з його вини, а у зв`язку з незабезпеченням контролюючим органом збільшення ліміту S-овердрафта.
Верховний Суд ухвалою від 26 липня 2021 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ДП "Регіональні електричні мережі".
17 серпня 2021 року від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що доводи касаційної скарги не спростовують правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ДП "Регіональні електричні мережі" за 2015 - 2018 роки, за результатами якої складено акт від 30 січня 2019 року № 717/26-15-12-06-16/32402870.
Перевіркою встановлено недотримання позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) у зв`язку з порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за 2015 - 2018 роки в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі зазначеного акта перевірки контролюючим органом 18 лютого 2019 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0126211206, згідно з яким застосовано штраф у розмірі 19005464,19 грн.
Надаючи оцінку правомірності прийняття відповідачем названого акта індивідуальної дії, Верховний Суд виходить із такого.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За правилами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 200-1.1 статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.