ОКРЕМА ДУМКА
суддів Великої Палати Верховного Суду Ткачука О. С. та Григор`євої І. В.
на постанову Великої Палати Верховного Суду від 13 вересня 2023 року у цивільній справі № 204/2321/22 за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Печерський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення.
13 вересня 2023 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову, якою скасувала ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 20 травня 2022 року та передала справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
З таким висновком Великої Палати Верховного Суду не погоджуємося і відповідно до частини третьої статті 35 ЦПК України висловлюємо окрему думку.
У пунктах 8.10 - 8.11 постанови від 13 вересня 2023 року у цій справі Велика Палата Верховного Суду вказала, що "адвокат Сідак-Жарова Н. О. на виконання вимог пункту 10 Положення про ЄСІТС зареєструвала офіційну електронну адресу в електронному кабінеті та подала позовну заяву з використанням сервісу "Електронний суд". Неможливість подання апеляційної скарги у вказаний спосіб адвокат пояснила відсутністю технічної можливості підсистеми "Електронний суд" приймати процесуальні документи на "оскарження судового рішення". Суд апеляційної інстанції не перевірив вказані обставини, зокрема те, чи справді поданню апеляційної скарги через "Електронний кабінет" перешкодили технічні проблеми, та дійшов передчасного висновку про повернення апеляційної скарги".
Такий висновок Великої Палати Верховного Суду вважаємо необґрунтованим з огляду на таке.
За правилами частини шостої статті 14 ЦПК України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі в добровільному порядку.
Запровадження в дію наведених вимог процесуального законодавства пов`язується із затвердженням рішенням ВРП положення про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положень, що визнають дію окремих підсистем (модулів) вказаної підсистеми. Таке рішення ВРП було ухвалено 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21.
У друкованому виданні "Голос України" від 04 вересня 2021 року N 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистем (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв`язку.
Умови, визначені частиною шостою статті 14 ЦПК України про обов`язкову реєстрацію ЄСІТС набрало чинності після офіційного опублікування 04 вересня 2021 року.