1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

28 вересня 2023 року

м. Київ

справа № 133/133/22

провадження № 61-8052св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Дундар І. О. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, яка підписана представником Рябчинським Олегом Юрійовичем, на ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 07 жовтня 2022 року у складі судді Кучерук І. М., рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 27 лютого 2023 року у складі судді Кучерук І. М. та постанову Хмельницького апеляційного суду від 02 травня 2023 року у складі колегії суддів: Ковальчука О.В., Сала Т. Б., Якименко М. М.,

Історія справи

У січні 2022 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до ОСОБА_2 про припинення права власності за договором дарування, скасування державної реєстрації права власності та визнання права власності.

Позовна заява мотивована тим, що 29 листопада 2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладений договір дарування, за яким ОСОБА_1 подарувала ОСОБА_2 1/2 частки кв. АДРЕСА_1 . Рішенням Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 29 липня 2021 року у справі № 133/1804/20 у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання цього договору дарування недійсним відмовлено. Постановою Вінницького апеляційного суду від 19 жовтня 2021 року у справі № 133/1804/20 вказане рішення суду скасовано, договір дарування визнаний недійсним.

З метою відновлення державної реєстрації права власності на цю частку квартири 11 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернулась до державного реєстратора виконавчого комітету Козятинської міської ради із заявою, у якій просила: внести запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності ОСОБА_2 на 1/2 частку спірної квартири та вчинити необхідні реєстраційні дії для припинення її права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна; внести запис до цього ж реєстру про відновлення права власності ОСОБА_1 на вказане майно. Постановою державного реєстратора виконавчого комітету Козятинської міської ради від 06 грудня 2021 року у задоволенні такої заяви відмовлено з тих підстав, що подані ОСОБА_1 документи для проведення державної реєстрації не відповідають вимогам статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зокрема, через те, що ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства.

Позивач просила:

припинити зареєстроване право власності ОСОБА_2 на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1 та скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1 ;

визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1 .

Рішенням Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 травня 2022 року позов задоволено.

Припинено зареєстроване право власності ОСОБА_2 на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1 .

Скасовано державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1663435205105.

Визнано за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1663435205105.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави 1 984,80 грн судового збору.

Короткий зміст заяв

У жовтні 2022 року ОСОБА_2 звернулася із заявою про перегляд рішення суду від 12 травня 2022 року за нововиявленими обставинами. Заява мотивована тим, що постанова Вінницького апеляційного суду від 19 жовтня 2021 року у справі № 133/1804/20, якою визнано недійсним договір дарування від 29 листопада 2018 року, укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, була підставою для ухвалення рішення від 12 травня 2022 року. Проте, вказана постанова суду апеляційної інстанції скасована постановою Верховного Суду від 15 червня 2022 року та залишено в силі рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 29 липня 2021 року, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання цього договору дарування недійсним відмовлено.

ОСОБА_2 просила:

скасувати рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 травня 2022 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі;

припинити зареєстроване право власності за ОСОБА_1 на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1 ;

скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1,

визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частку кв. АДРЕСА_1 .

До заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами ОСОБА_2 додала клопотання про поновлення строку на подання заяви, яке мотивоване тим, що у зв`язку із введенням воєнного стану вона виїхала за кордон та взагалі не знала про те, що у провадженні суду перебуває ця справа, де вона є відповідачем. Судові реєстри були закриті, повісток про виклик до суду вона не отримувала. У рішенні суду вказано, що відповідач не з`явилась та не зазначено, чи була вона повідомлена належним чином про дату розгляду справи. 29 червня 2022 року на адресу відповідача надійшла копія постанови Верховного Суду від 15 червня 2022 року у справі № 133/1804/20, яка була отримана її представником. Однак, звернувшись до державного реєстратора для зняття арешту з частки спірної квартири, вона дізналася, що на підставі рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 травня 2022 року її право на частку спірної квартири припинено та зареєстроване за ОСОБА_1 . Після цього відповідач звернулась до суду із заявою про поворот виконання рішення суду, у задоволенні якої ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15 вересня 2022 року відмовлено через обрання неправильного способу захисту.

Короткий зміст судових рішень суду першої інстанції

Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 07 жовтня 2022 року поновлено ОСОБА_2 строк на подання заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15 травня 2022 року, відкрито провадження за заявою ОСОБА_2 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

Суд першої інстанції вказав, що причини пропуску строку, на які посилається заявник, є поважними та підлягають поновленню, оскільки відповідач на час розгляду справи перебувала за кордоном, судові реєстри були закриті.

Рішенням Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 27 лютого 2023 року заяву ОСОБА_2 задоволено частково.

Рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 травня 2022 року за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про припинення права власності набувача за договором дарування, визнаного судом недійсним, на 1/2 частку квартири і скасування державної реєстрації цього права власності та визнання права власності на 1/2 частку цієї квартири скасовано.

Ухвалено нове рішення. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про припинення права власності набувача за договором дарування, визнаним судом недійсним, на 1/2 частку квартири і скасування державної реєстрації цього права власності та визнання права власності на частку цієї квартири відмовлено.

У задоволенні решти вимог заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що скасування Верховним Судом постанови Вінницького апеляційного суду від 19 жовтня 2021 року, яка стала підставою для ухвалення судового рішення від 12 травня 2022 року, є підставою для перегляду рішення суду від 12 травня 2022 року у зв`язку із нововиявленими обставинами відповідно до пункту 3 частини другої статті 423 ЦПК України, його скасування та відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні заяви в частині припинення зареєстрованого права власності ОСОБА_1 на 1/2 частку спірної квартири, скасування державної реєстрації права власності та визнання за ОСОБА_2 права власності на 1/2 частку спірної квартири, оскільки ці вимоги не були предметом позову у справі, рішення якої переглядається за нововиявленими обставинами.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

ПостановоюХмельницького апеляційного суду від 02 травня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1, подану її представником - адвокатом Рябчинським О. Ю., залишено без задоволення, ухвалу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 07 жовтня 2022 року та рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 27 лютого 2023 року - без змін.

Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції про наявність правових підстав для поновлення ОСОБА_2 строку для подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, наявністю підстав для перегляду за нововиявленими обставинами рішення суду від 12 травня 2022 року, його скасування та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову, а також про відмову у задоволенні іншої частини заяви ОСОБА_2, оскільки суд не може виходити за межі тих вимог, які не були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги позову.

Суд апеляційної інстанції вважав безпідставними доводи апеляційної скарги про те, що розгляд клопотання ОСОБА_2 про поновлення їй строку на подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами повинен був відбуватись у судовому засіданні з викликом сторін, оскільки частиною третьою статті 127 ЦПК України передбачений розгляд такої заяви без повідомлення учасників справи.

Доводи апеляційної скарги щодо пропущення ОСОБА_2 тридцятиденного строку на подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами суд апеляційної інстанції відхилив, оскільки судом за клопотанням заявника, на підставі наведених ним поважних причин недодержання вказаного строку, у встановленому порядку поновлено цей строк і відкрито провадження за її заявою. Пропуск ОСОБА_2 строку на подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є нетривалим та така заява подана нею не пізніше десяти років з дня набрання судовим рішенням законної сили, яким скасовано судове рішення, що стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду, тобто в межах строку, визначеного пунктом 2 частини другої статті 424 ЦПК України.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У травні 2023 року ОСОБА_1 подала касаційну скаргу за підписом представника Рябчинського О. Ю., в якій просить скасувати оскаржені судові рішення, ухвалити нове рішення про залишення без розгляду заяви ОСОБА_2 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області суду від 12 травня 2022 року, рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області суду від 12 травня 2022 року залишити без змін.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд першої інстанції постановив ухвалу про поновлення строку для подачі заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами з порушенням норм процесуального права, що залишилося поза увагою суду апеляційної інстанції, суди застосували норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 360/4485/19 від 23 грудня 2020 року, а саме:

суди не врахували, що розгляд клопотання відповідача про поновлення їй строку на подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами повинен був відбуватись у судовому засіданні з викликом сторін;

суди залишили поза увагою, що відповідач не обґрунтовувала клопотання про поновлення строку такими підставами, як перебування за кордоном, закриття судових реєстрів. На думку позивача, ці підстави стосувалося причин не подачі відповідачем апеляційної скарги на рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 травня 2022 року;

вказує, що ОСОБА_2 мала об`єктивну можливість своєчасно звернутися до суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 травня 2022 року, оскільки: копію постанови Верховного Суду від 15 червня 2022 року у справі № 133/1804/20, якою скасовано судове рішення, що стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду, відповідач отримала 29 червня 2022 року; 05 липня 2022 року звернулась до судів першої та апеляційної інстанцій з заявою про поворот виконання судових рішень, посилаючись на цю постанову Верховного Суду; 19 вересня 2022 року відповідач вперше звернулася до суду із заявою про перегляд рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 травня 2022 року за нововиявленими обставинами, яка ухвалою суду від 21 вересня 2022 року за заявою представника заявника - адвоката Кучер Г. М. повернута відповідачу;

суди не врахували, що відповідач не надала доказів наявності жодної поважної причини пропуску строку, не наводить обставини, які є об`єктивно непереборними, такими, які не залежали від її волевиявлення, пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій;

разом з тим, поновлення строку на подання заяви про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення без доведеності поважності причин його пропуску не забезпечує рівновагу між інтересами сторін та правову визначеність у цивільних правовідносинах, яка є складовою верховенства права, проголошеного статтею 8 Конституції України;

оскільки оскаржена ухвала суду першої інстанції прийнята всупереч приписам ЦПК України, тому не може залишатися в силі рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 27 лютого 2023 року та постанова Хмельницького апеляційного суду від 02 травня 2023 року.

Позиція інших учасників справи

У липні 2023 року ОСОБА_2 подала відзив на касаційну скаргу за підписом представника ОСОБА_4, в якому просить відмовити у задоволенні касаційної скарги.

Відзив на касаційну скаргу обґрунтований тим, що представник позивача неправильно трактує статтю 127 ЦПК України, відповідно до якої на його думку, розгляд клопотання про поновлення строку повинен відбуватися у судовому засіданні з викликом сторін. Зазначає, що процесуальні строки не є абсолютними і у кожному конкретному випадку підлягають поновленню за наявності на те підстав, пропуск строку на подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у цій справі є нетривалим, заява подана не пізніше десяти років з дня набрання судовим рішенням законної сили, яким скасовано судове рішення.

Рух справи в суді касаційної інстанції


................
Перейти до повного тексту