ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року
м. Київ
cправа № 912/1263/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Зуєва В. А., Чумака Ю. Я.,
секретар судового засідання - Письменна О. М.,
за участю представників:
позивача - не з`явилися,
відповідача-1 - не з`явилися,
відповідача-2 - не з`явилися,
відповідача-3 - Поліщука В. В. (самопредставництво), Іванченка В. В. (адвоката),
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 18.07.2023 (колегія суддів: Орєшкіна Е. В. - головуючий, Кощеєв І. М., Дармін М. О.) і рішення Господарського суду Кіровоградської області від 22.12.2022 (суддя Бестаченко О. Л.) у справі
за позовом Бобринецької міської ради Кіровоградської області
до: 1) Бобринецької районної ради Кіровоградської області, управління справами якої здійснює Комісія з реорганізації Бобринецької районної ради, 2) Кропивницької районної ради Кіровоградської області, 3) Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області
про визнання протиправними та скасування рішень і акта,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. У вересні 2022 року Бобринецька міська рада Кіровоградської області (далі - Бобринецька міська рада) звернулася до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до Бобринецької районної ради Кіровоградської області, управління справами якої здійснює Комісія з реорганізації Бобринецької районної ради, Кропивницької районної ради Кіровоградської області (далі - Кропивницька районна рада), Кетрисанівської сільської ради Кіровоградської області (далі - Кетрисанівська сільська рада), в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Бобринецької районної ради Кіровоградської області (далі - Бобринецька районна рада) від 21.10.2020 № 492 "Про передачу підприємств, установ і організацій (об`єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району) та про безоплатну передачу їх приміщень та майна до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради" у частині, що стосується передачі із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості), що знаходиться за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51;
- визнати протиправним та скасувати рішення Кетрисанівської сільської ради від 02.12.2020 № 9 "Про надання згоди та прийняття у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщень та майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району" у частині, що стосується передачі із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості), що знаходиться за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51;
- визнати протиправним та скасувати у частині, що стосується приймання-передачі нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості) у кількості 1 шт., первісною (переоціненою) вартістю 39 858,00 грн, зносом 39 858,00 грн, залишковою вартістю станом на 03.12.2020 0,00 грн, ліквідаційною вартістю 3 985,80 грн, акт приймання-передачі комплексу будівель від 03.12.2020, затверджений розпорядженням Кетрисанівського сільського голови від 03.12.2020 № 13-р "Про затвердження актів з приймання-передачі комплексу будівель (гаражі та бокси відділу освіти) та нежитлової будівлі (будинок дитячої творчості)";
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Бобринецької районної державної адміністрації Демецької Тетяни Миколаївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.12.2020 № 55549047 щодо державної реєстрації права власності, номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 39563913; дата, час державної реєстрації: 03.12.2020 16:39:45; підстава для державної реєстрації: акт приймання-передачі нерухомого майна комплексу будівель.
1.2. Позовні вимоги Бобринецької міської ради обґрунтовані тим, що Бобринецька міська територіальна громада не надавала згоду Бобринецькій районній раді на відчуження об`єкта спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району, а саме нежитлової будівлі, що розташована за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51. За доводами позивача, зазначений об`єкт нерухомості знаходиться на території м. Бобринець та підлягає передачі Бобринецькій міській територіальній громаді. Крім того, Бобринецька міська рада звертала увагу на те, що під час проведення державної реєстрації права власності на нежитлову будівлю державним реєстратором не враховано вимоги пункту 13 частини 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
2. Короткий зміст судових рішень
2.1. Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 22.12.2022 у справі № 912/1263/22 позовні вимоги Бобринецької міської ради до Бобринецької районної ради Кіровоградської області, управління справами якої здійснює Комісія з реорганізації Бобринецької районної ради, Кропивницької районної ради, Кетрисанівської сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень і акта задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправним та скасовано рішення Бобринецької районної ради від 21.10.2020 № 492 "Про передачу підприємств, установ і організацій (об`єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району) та про безоплатну передачу їх приміщень та майна до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради" у частині, що стосується передачі із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості), що знаходиться за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51.
Визнано протиправним та скасовано рішення Кетрисанівської сільської ради від 02.12.2020 № 9 "Про надання згоди та прийняття у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщень та майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району" у частині, що стосується передачі із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості), що знаходиться за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51.
Визнано протиправним та скасовано у частині, що стосується приймання-передачі нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості) у кількості 1 шт., первісною (переоціненою) вартістю 39 858,00 грн, зносом 39 858,00 грн, залишковою вартістю станом на 03.12.2020 0,00 грн, ліквідаційною вартістю 3 985,80 грн, акт приймання-передачі комплексу будівель від 03.12.2020, затверджений розпорядженням Кетрисанівського сільського голови від 03.12.2020 № 13-р "Про затвердження актів з приймання-передачі комплексу будівель (гаражі та бокси відділу освіти) та нежитлової будівлі (будинок дитячої творчості)".
Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора Бобринецької районної державної адміністрації Демецької Тетяни Миколаївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.12.2020 № 55549047 щодо державної реєстрації права власності, номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 39563913; дата та час державної реєстрації: 03.12.2020 16:39:45; підстава для державної реєстрації: акт приймання-передачі нерухомого майна комплексу будівель.
2.2. Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд першої інстанції виходив із недоведеності відповідачами того, що нежитлова будівля (будинок дитячої творчості), розташована за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51, знаходиться на території Кетрисанівської сільської територіальної громади та задовольняє виключно колективні потреби цієї територіальної громади.
2.3. Крім того, місцевий господарський суд установив відсутність доказів про надання згоди Бобринецькою міською територіальною громадою на відчуження на користь Кетрисанівської сільської ради зазначеної нежитлової будівлі. При цьому суд урахував, що Бобринецька міська рада зверталася до Бобринецької районної ради з пропозицією передати спільне майно в комунальну власність Бобринецької міської територіальної громади, про що було повідомлено депутатів районної ради під час сесії 21.10.2020.
2.4. За таких обставин господарський суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оспорюване рішення Бобринецької районної ради від 21.10.2020 № 492 у частині, що стосується передачі із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості), що знаходиться за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51, не відповідає вимогам частини 2 статті 10, частини 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", і цим порушено майнове право позивача на об`єкт спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району.
2.5. Водночас суд першої інстанції зазначив, що всі інші позовні вимоги Бобринецької міської ради є похідними від позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Бобринецької районної ради від 21.10.2020 № 492, а тому дійшов висновку про необхідність їх задоволення.
2.6. Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 18.07.2023 скасовано рішення Господарського суду Кіровоградської області від 22.12.2022 у справі № 912/1263/22 в частині задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Бобринецької районної державної адміністрації Демецької Тетяни Миколаївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.12.2020 № 55549047 щодо державної реєстрації права власності, номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 39563913; дата та час державної реєстрації: 03.12.2020 16:39:45; підстава для державної реєстрації: акт приймання-передачі нерухомого майна комплексу будівель.
Ухвалено в цій частині нове рішення, яким відмовлено у задоволенні зазначеної позовної вимоги.
Змінено рішення Господарського суду Кіровоградської області від 22.12.2022 у справі № 912/1263/22 в частині стягнення з Кетрисанівської сільської ради судового збору за розгляд позовної заяви, та зазначено, що стягненню підлягає судовий збір у сумі 4 962,00 грн.
В іншій частині рішення Господарського суду Кіровоградської області від 22.12.2022 у справі № 912/1263/22 залишено без змін.
2.7. Переглядаючи рішення господарського суду першої інстанції, апеляційний господарський суд погодився з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування оспорюваних рішень Бобринецької районної ради від 21.10.2020 № 492, Кетрисанівської сільської ради від 02.12.2020 № 9 та акта приймання-передачі комплексу будівель від 03.12.2020, затвердженого розпорядженням Кетрисанівського сільського голови від 03.12.2020 № 13-р.
2.8. Водночас апеляційний господарський суд визнав помилковим висновок господарського суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Бобринецької районної державної адміністрації Демецької Тетяни Миколаївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.12.2020 № 55549047 щодо державної реєстрації права власності, оскільки, за висновком суду, така позовна вимога не є належним способом захисту порушеного права, і це є підставою для відмови у задоволенні позову в цій частині.
3. Короткий зміст касаційної скарги та заперечень на неї
3.1. Не погоджуючись із постановою Центрального апеляційного господарського суду від 18.07.2023 та рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 22.12.2022 у справі № 912/1263/22 в частині задоволення позовних вимог, до Верховного Суду звернулася Кетрисанівська сільська рада з касаційною скаргою, в якій просить скасувати зазначені судові рішення в частині задоволення позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог.
3.2. Обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження, Кетрисанівська сільська рада зазначає, що оскаржувані судові рішення господарських судів попередніх інстанцій ухвалені з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права. Кетрисанівська сільська рада, звертаючись із касаційною скаргою, посилається на підстави касаційного оскарження, передбачені пунктами 1, 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
3.3. Кетрисанівська сільська рада вважає, що господарські суди попередніх інстанцій, ухвалюючи оскаржувані судові рішення, не врахували висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 16.03.2020 у справі № 910/14147/19 та постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.06.2020 у справі № 910/16978/19.
3.4. Кетрисанівська сільська рада зазначає, що право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам, та посилається на неврахування господарськими судами попередніх інстанцій висновків, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340, від 19.05.2020 у справі №916/1608/18, від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-ц, від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14-ц, від 14.11.2018 у справі №183/1617/16, від 09.11.2021 № 466/8649/16-ц.
3.5. При цьому, на думку Кетрисанівської сільської ради, на цей час відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах. Кетрисанівська сільська рада зазначає, що з метою уникнення правових колізій та різного тлумачення норм права Верховний Суд під час розгляду подібних категорій справ повинен констатувати або навпаки спростувати факт наявності права комунальної власності районних рад як одноособового власника, якщо навіть такий правовий режим нерухомого майна вказаний у правовстановлюючому документі тієї чи іншої ради.
3.6. Крім того, Кетрисанівська сільська рада просить стягнути з Бобринецької міської ради 10 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу у зв`язку з розглядом справи № 912/1263/22 у суді касаційної інстанції.
3.7. Бобринецька міська рада у відзиві на касаційну скаргу Кетрисанівської сільської ради просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення господарських судів - без змін. За доводами Бобринецької міської ради, у матеріалах справи відсутні докази того, що спірна нежитлова будівля задовольняє колективні потреби виключно Кетрисанівської сільської ради.
3.8. 07.09.2023 та 18.09.2023 Верховним Судом зареєстровані клопотання Бобринецької міської ради, направлені 07.09.2023 та 18.09.2023 на офіційну електронну пошту Верховного Суду, в яких заявник просить здійснювати розгляд справи без участі уповноваженого представника позивача.
4. Обставини справи, встановлені судами
4.1. Господарські суди попередніх інстанцій установили, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 716-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" до Бобринецького району Кіровоградської області входять адміністративні центри Бобринецької та Кетрисанівської територіальних громад.
4.2. 28.09.2020 Бобринецька районна рада листом № 01-17/147 "Про надання пропозицій" звернулася до голови Бобринецької міської ради з проханням надати до 9.00 год 30.09.2020 пропозиції щодо передачі майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до комунальної власності Бобринецької міської ради.
4.3. Рішенням Бобринецької міської ради від 19.10.2020 № 3293 "Про пропозицію щодо передачі нежитлової будівлі (м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51) із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у власність міської об`єднаної територіальної громади" вирішено запропонувати Бобринецькій районній раді Кіровоградської області, управителю майном спільної власності, передати із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до власності Бобринецької міської об`єднаної територіальної громади майно, включене до Переліку майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району, що знаходиться на території міської об`єднаної територіальної громади і задовольняє колективні потреби виключно міської об`єднаної територіальної громади, зокрема, нежитлову будівлю (будинок дитячої творчості), розташовану за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51.
4.4. Листом від 20.10.2020 № 0342/2654/2 "Про порушення прав та інтересів міської об`єднаної територіальної громади проектами рішень районної ради" Бобринецька міська рада повідомила Бобринецьку районну раду, що не погоджується, у тому числі з проектом рішення, оприлюдненим на офіційному вебсайті районної ради 19.10.2020 "Про надання згоди та про безоплатну передачу приміщень та майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради", який порушує права Бобринецької міської об`єднаної територіальної громади як співвласника майна.
4.5. Господарські суди попередніх інстанцій установили, що 21.10.2020 Бобринецька міська рада листом № 03-42/2681/2 "Про ініціювання передачі майна спільної власності у власність міської об`єднаної територіальної громади" повідомила Бобринецьку районну раду про внесення пропозицій щодо передачі, у тому числі восьми об`єктів нерухомого майна, із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району у власність Бобринецької міської об`єднаної територіальної громади, у тому числі згідно з рішенням Бобринецької міської ради від 19.10.2020 № 3293 нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості), розташованої за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51.
4.6. Рішенням Бобринецької районної ради від 21.10.2020 № 492 "Про передачу підприємств, установ і організацій (об`єктів спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району) та про безоплатну передачу їх приміщень та майна до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради" надано згоду та безоплатно передано приміщення, серед яких нежитлова будівля (будинок дитячої творчості), розташована за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51, із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради.
4.7. Рішенням Кетрисанівської сільської ради від 02.12.2020 № 9 "Про надання згоди та прийняття у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщень та майна із спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району" надано згоду на прийняття та прийнято безоплатно у комунальну власність Кетрисанівської сільської ради приміщення та майно згідно з переліком приміщень та майна спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району, серед яких нежитлова будівля (будинок дитячої творчості), розташована за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51.
4.8. Розпорядженням голови Кетрисанівської сільської ради від 03.12.2020 № 13-р "Про затвердження актів з приймання-передачі комплексу будівель (гаражі та бокси відділу освіти) та нежитлової будівлі (будинок дитячої творчості)", у тому числі затверджено акт приймання-передачі майна зі спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району до комунальної власності Кетрисанівської сільської ради нежитлової будівлі (будинку дитячої творчості), що знаходиться за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51.
4.9. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 12.09.2022 щодо об`єкта нерухомого майна, який знаходиться за адресою: м. Бобринець, вул. Миколаївська, 51, рішенням державного реєстратора Бобринецької районної державної адміністрації Демецької Тетяни Миколаївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.12.2020 № 55549047 щодо державної реєстрації права власності (номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 39563913; дата, час державної реєстрації: 03.12.2020 16:39:45) на підставі акта приймання-передачі нерухомого майна від 03.12.2020, виданого комісією Кетрисанівської сільської ради, та рішення Кетрисанівської сільської ради від 02.12.2020 № 9 зареєстровано право комунальної власності Кетрисанівської сільської ради на об`єкт нерухомого майна.
4.10. Рішеннями Бобринецької районної ради від 07.12.2006 № 62, від 24.06.2011 № 90, від 25.10.2013 № 344, від 05.03.2014 № 401, від 24.03.2017 № 219, від 24.06.2020 № 468 затверджено переліки установ, організацій, приміщень спільної власності територіальних громад сіл, міста району, до яких увійшло спірне майно.
4.11. Господарські суди також зазначили, що рішенням Бобринецької міської ради від 15.07.2016 № 506 "Про відкликання повноважень" вирішено відкликати делеговані Бобринецькій районній раді повноваження з управління майном, що є у спільній власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району, одним із співвласників якого є Бобринецька міська об`єднана територіальна громада, утворена в результаті об`єднання Бобринецької міської територіальної громади і Червонодолинської сільської територіальної громади.
4.12. Позивач, вважаючи, що оспорювані рішення та акт порушують майнове право Бобринецької міської територіальної громади на отримання в майбутньому права комунальної власності на об`єкт спільної власності територіальних громад Бобринецького району, звернувся з позовом до Господарського суду Кіровоградської області.
5. Позиція Верховного Суду
5.1. Згідно зі статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини 1 статті 310, частиною 2 статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
5.2. Заслухавши суддю-доповідача, представників відповідача-3, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не може бути задоволена з огляду на таке.
5.3. Предметом позову в цій справі є вимоги Бобринецької міської ради до Бобринецької районної ради Кіровоградської області, управління справами якої здійснює Комісія з реорганізації Бобринецької районної ради, Кропивницької районної ради, Кетрисанівської сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень і акта.
5.4. Підставою позовних вимог, на думку Бобринецької міської ради, є порушення майнового права Бобринецької міської територіальної громади на набуття в майбутньому права комунальної власності на об`єкт спільної власності територіальних громад сіл та міста Бобринецького району.
5.5. Водночас колегія суддів враховує, що постанова Центрального апеляційного господарського суду від 18.07.2023, якою частково скасовано рішення Господарського суду Кіровоградської області від 22.12.2022 у справі № 912/1263/22, не оскаржується Кетрисанівською сільською радою в частині відмови у задоволенні позовних вимог Бобринецької міської ради.
5.6. Підставою подання касаційної скарги стала незгода скаржника із оскаржуваними судовими рішеннями господарських судів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог.
5.7. Отже, з урахуванням положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України Верховний Суд переглядає у касаційному порядку оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
5.8. Верховний Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
5.9. Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
5.10. Частинами 3, 4, 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об`єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об`єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
5.11. Частиною 2 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" установлено, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
5.12. Згідно з абзацами 1, 2, 3 пункту 10 розділу"Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст. Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об`єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
5.13. Верховний Суд у постанові від 15.02.2021 у справі № 904/4109/21 зазначив, що за своїм змістом норма абзацу 3 пункту 10 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній до 05.12.2020) має імперативний характер, позаяк у співвідношенні з частиною 8 статті 60 цього Закону встановлює дві виняткові підстави обов`язкового відчуження районною чи обласною радою об`єктів права спільної власності територіальних громад на користь конкретної місцевої територіальної громади району чи області незалежно від наявності згоди інших територіальних громад району чи області на вилучення вказаних об`єктів, а саме: 1) окремі об`єкти права спільної власності територіальних громад знаходяться на території місцевої територіальної громади (сільської, селищної, міської, об`єднаної); 2) зазначені об`єкти задовольняють колективні потреби виключно тієї територіальної громади, на території якої вони знаходяться. Подібний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 05.09.2023 у справі № 925/1846/21.
5.14. Отже, колегія суддів зазначає, що за загальним правилом, передбаченим частиною 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", об`єкти права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району та області, управління якими здійснюють районні та обласні ради, не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо зазначених територіальних громад або відповідних рішень рад чи уповноважених ними органів, за винятком випадків, передбачених законом. Зокрема, але не виключно, до таких виняткових випадків, коли згода інших територіальних громад на передачу об`єктів права спільної власності не потрібна, належать передбачені абзацом 3 пункту 10 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" випадки, а саме: цілісний майновий комплекс підприємства, яке є спільною власністю територіальних громад району або області, окремі об`єкти (нерухоме майно, індивідуально визначене майно тощо) знаходяться на території конкретної місцевої територіальної громади та задовольняють виключно колективні потреби цієї територіальної громади. Таким чином, визначати правову долю об`єктів комунальної власності, в тому числі тих, що перебувають у спільній власності сіл, селищ, міст та знаходяться в управлінні районної або обласної ради, шляхом прийняття відповідних рішень мають право безпосередньо територіальні громади сіл, селищ, міст або їх представницькі органи - відповідні місцеві ради, тоді як районна або обласна рада зобов`язана здійснювати повноваження щодо відчуження комунального майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст виключно у зазначених вище випадках, але водночас може (має право) здійснювати відповідні повноваження у випадку надання районній або обласній раді на підставі частини 2 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" таких повноважень відповідними радами, які представляють інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст". Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 15.02.2021 у справі № 904/4109/21, від 23.02.2021 у справі № 903/900/21.
5.15. Частиною 1 статі 74 Господарського процесуального кодексу України установлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.