ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 140/6321/22
провадження № К/990/21612/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Мацедонської В. Е., Мельник-Томенко Ж. М.
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - Дзундзи Юрія Романовича на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2023 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого - Гінди О. М., суддів: Качмара В. Я., Ніколіна В. В.
І. Суть спору
1. У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) Державної прикордонної служби України, в якому просить:
1.1. визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо застосування березня 2015 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення у період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року;
1.2. зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за вказаний період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року в сумі 72204,78 грн із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця);
1.3. визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003 року № 1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення у період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року;
1.4. зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року, виходячи з фіксованої величини 4433,04 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003 року № 1078 в сумі 52243,99 грн.
2. В обґрунтування позову позивач зазначає, що він проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1, де відповідач не в повному розмірі нараховував та виплачував йому індексацію грошового забезпечення.
Позовні вимоги стосовно періоду з 01 грудня 2015 року до 28 лютого 2018 року включно ОСОБА_1 обґрунтовував тим, що відповідач нарахував і виплатив йому індексацію грошового забезпечення за цей період у меншому розмірі, ніж належало, через помилкове застосування березня 2015 року як базового місяця для такої індексації.
Позивач зазначає, що січень 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМ України № 1294) є місяцем підвищення посадових окладів (тарифних ставок) військовослужбовців, а тому є базовим для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцям.
Вимоги стосовно періоду з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року, тобто по дату виключення зі списків особового складу, позивач обґрунтовував тим, що розмір підвищення доходу в березні 2018 року був меншим за суму індексації грошового забезпечення, яка склалася в тому місяці, тож в силу абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078) відповідач був зобов`язаний із 01 березня 2018 року виплачувати йому фіксовану індексацію грошового забезпечення в розмірі 4433,04 гривень щомісяця як різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу, однак цього обов`язку відповідач не виконав.
Вважаючи, що відповідач повинен нарахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення із застосуванням січня 2008 року як базового місяця, а також здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року, виходячи з фіксованої величини 4433,04 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом з метою захисту своїх прав.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та згідно з наказом командира начальника НОМЕР_2 Прикордонного загону Західного регіонального управління ДПС України від 22 лютого 2019 року № 93-ос "Про особовий склад" прапорщика ОСОБА_1, інспектора прикордонного контролю 2 категорії - дозиметриста 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2" відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2" І категорії (тип Б), звільненого з військової служби в запас наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 19 лютого 2019 року № 86-ос за підпунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення, з 23.02.2019 (а. с. 9).
4. Відповідно до довідки про виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з липня 2015 року по березень 2018 року за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення: у грудні 2015 року - 227,37 грн, у січні - квітні 2016 року по 252,17 грн, у травні 2016 року - 265,35 грн, у червні 2016 року - листопаді 2016 року по 363,95 грн, у грудні 2016 року - лютому 2017 року по 483,20 грн, у березні 2017 року - квітні 2017 року по 563,20 грн, у травні 2017 року - 592,77 грн, у червні 2017 року - серпні 2017 року по 676,97 грн, у вересні 2017 року - листопаді 2017 року по 749,38 грн, у грудні 2017 року - лютому 2018 року по 863,38 грн (а. с. 9 зворот).
5. Отже, при виплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року відповідачем застосовувався базовий місяць - березень 2015 року.
6. У період проходження військової служби у період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року сума індексації за квітень 2018 - жовтень 2018 при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації з квітня 2018 становить 0,00 грн. Починаючи з грудня 2018 року по день звільнення, позивач отримував індексацію грошового забезпечення: грудень 2018 року в сумі 71,08 грн; січень 2019 року в сумі 71,08 грн.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
7. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року позов задоволено частково.
7.1. Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо врахування березня 2015 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року та неврахування вимог абзаців 4 - 6 пункту 5 Порядку № 1078, при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року.
7.2. Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, а також здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078.
7.3. В решті позову - відмовлено.
8. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з огляду на підвищення постійних складових грошового забезпечення військовослужбовців у січні 2008 року відповідно до Постанови КМ України № 1294, в тому числі, розміру посадового окладу (січень 2008 року), в якому відбулося вказане підвищення окладу та інших складових грошового забезпечення військовослужбовців. Таким чином саме січень 2008 місяць є базовим для обчислення індексу споживчих цін. Натомість при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року відповідач здійснив нарахування індексації грошового забезпечення позивача за спірний період без врахування січня 2008 року як базового місяця для розрахунку.
Разом з цим суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач у межах спірних правовідносин безпідставно не врахував норми абзаців 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення у місяці підвищення доходу і не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу, у зв`язку з чим дійшов необґрунтованого висновку про відсутність підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 01 лютого 2019 року, а тому діяв протиправно, оскільки індекс споживчих цін наростаючим підсумком з квітня 2018 року по жовтень 2018 року (опубліковано в листопаді 2018 року) перевищив поріг індексації і становив 103,7 відсотка.
9. Восьмий апеляційний адміністративний суд від 16 листопада 2022 року скасував рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року в частині визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року з урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 та прийняв у цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовив.
9.1. В іншій частині рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 січня 2023 року у цій справі залишив без змін.
10. Суд апеляційної інстанції, ухвалюючи вказане рішення, дійшов висновку про правомірність обраного способу захисту прав позивача з одночасним визначенням січня 2008 року як базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року, оскільки відповідачем не було здійснено нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за означений період.
Водночас суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати йому в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року включно, із застосуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення. До такого висновку апеляційний суд дійшов з огляду на правомірність непроведення нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення з квітня 2018 року по жовтень 2018 року, оскільки поріг індексації не було перевищено. Разом з тим, суд апеляційної інстанції встановив, що індексація грошового забезпечення позивача, починаючи з грудня 2018 року по день звільнення, відповідачем нараховувалась та виплачувалась.
IV. Касаційне оскарження
11. Представник позивача - Дзундза Ю. Р. подав касаційну скаргу на рішення суду апеляційної інстанції з підстави, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду в частині відмови від задоволення позову щодо здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 22 лютого 2019 року відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 та в цій частині справу направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
12. Так, автор скарги посилається на неврахування судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні висновків Верховного Суду щодо застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, викладених у постановах від 23 березня 2023 року у справі № 400/3826/21, від 06 квітня 2023 року у справі № 420/11424/21, від 03 травня 2023 року у справі № 560/13302/21, від 03 травня 2023 року у справі № 420/6982/21, від 03 травня 2023 року у справі № 160/10790/22, від 09 травня 2023 року у справі № 120/7243/21-а, від 09 травня 2023 року у справі № 560/538/22.
Стверджує, що нормами абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції що набрала чинності з грудня 2015 року) запроваджено нові єдині підходи щодо розрахунку індексації (які полягали в тому, що для виплати індексації - різниці потрібно враховувати розмір підвищення грошового доходу та суму індексації що склалася у місяці підвищення посадових окладів, і встановити, чи перевищує розмір підвищення - суму індексації).
Наголошує, що апеляційний суд фактично не дослідив та не встановив чи розмір підвищення грошового доходу позивача перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу (березень 2018 року), чим саме ігнорує норми абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 та заявлені позовні вимоги.
13. Верховний Суд ухвалою від 06 липня 2023 року відкрито касаційне провадження за скаргою представника позивача - Дзундзи Юрія Романовича на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 травня 2023 року з підстави, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
14. Представник Військової частини НОМЕР_1 подав відзив на касаційну скаргу, в якому, наполягаючи на безпідставності останньої, просить залишити її без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
15. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
16. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Частинами першою - третьою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
18. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).
19. Положеннями статті 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
20. Згідно зі статтею 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
21. Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення, у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
22. Відповідно до пункту 1 Порядку № 1078 цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
23. Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
24. Пунктом 2 Порядку № 1078 обумовлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.