ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2023 року
м. Київ
cправа № 904/3615/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С.В. - головуючий, Кібенко О.Р., Кондратова І.Д.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз"
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 16.05.2023 (головуючий суддя - Антонік С.Г., судді: Дармін М.О., Іванов О.Г.) у частині відмови у задоволенні позовних вимог
у справі №904/3615/22
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз"
до Дочірнього підприємства "Дніпродзержинський сталеливарний завод"
про стягнення заборгованості за договором розподілу природного газу,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 15.09.2023 №29.2-02/2672 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи" у зв`язку з відпусткою судді Студенця В.І. проведено повторний автоматизований розподіл судової справи №904/3615/22 за результатами якого визначено наступний склад колегії суддів: Бакуліна С.В. - головуючий, Кібенко О.Р., Кондратова І.Д.
1.Короткий зміст позовних вимог
1.1.Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" (далі - Оператор) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Дочірнього підприємства "Дніпродзержинський сталеливарний завод" (далі - Завод) про стягнення 171 900,62 грн - основного боргу, 3 226,11 грн - індексу інфляції, 8 948,25 грн - пені, 536,90 грн - 3 % річних.
1.2.Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на обставини неналежного виконання відповідачем зобов`язань за договором розподілу природного газу щодо оплати відповідних послуг за серпень 2022 року.
2.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
2.1.01.01.2016 Завод (Споживач), за погодженням з Оператором (Постачальник) підписало заяву-приєднання №09420J8LTAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовими) (далі - договір), за пунктом 1.1 якого Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
2.2.Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 1.3. договору).
2.3.За цим договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (пункт 2.1 договору).
2.4.Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (пункт 6.1 договору).
2.5.Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для Сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення. До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу (пункт 6.2 договору).
2.6.Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (пункт 6.4 договору).
2.7.Відповідно до пункту 6.6 договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку зі спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється Споживачем, який є побутовим, до 20 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка Оператора ГРМ. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок Оператора ГРМ. У разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня отримання письмової вимоги. Споживач має право здійснювати оплату за договором розподілу природного газу через банківську платіжну систему, онлайн-переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Оператора ГРМ та в інший не заборонений законодавством спосіб.
2.8.Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (пункт 6.8 договору).
2.9.Споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (підпункт 1 пункту 7.4 договору).
2.10.Відповідно до пункту 8.2 договору у разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
2.11.Цей договір укладається на невизначений строк (пункт 12.1 договору).
2.12.Споживачеві присвоєний персональний код ідентифікації споживача, як суб`єкта ринку природного газу (ЕІС код) 56ХО0000J8L8Т009.
2.13.Зазначаючи про те, що Споживач не оплатив послуги з розподілу газу за серпень 2022 року, Оператор звернувся до господарського суду з позовом про стягнення заборгованості за ці послуги у сумі 171 900,62 грн. На прострочений борг позивач, з посиланням на пункт 6.6 договору, нарахував 8 948,25 грн пені за період 12.09.2022 - 19.10.2022, з посиланням на статтю 625 ЦК 8 948,25 грн 3% річних за період 12.09.2022 - 19.10.2022, 3 266,11 грн - індексу інфляції за вересень 2022 року.
3.Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3.1.Господарський суд Дніпропетровської області рішенням від 30.12.2022 позов задовольнив частково. Стягнув із Заводу на користь Оператора 171 900,62 грн основного боргу, 3 226,11 грн індексу інфляції, 8 712,77 грн пені, 522,77 грн - 3% річних, 2 766,04 грн судового збору. У решті позову відмовив.
3.2.Судове рішення мотивоване законністю та обґрунтованістю вимог позивача, встановленням обставин неналежного виконання відповідачем зобов`язань за договором розподілу природного газу. Зменшуючи розмір пені та 3% річних, суд керувався помилкою в розрахунках.
3.3.Центральний апеляційний господарський суд постановою від 16.05.2023 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 30.12.2022 у справі №904/3615/22 змінив та виклав в наступній редакції: "Позов задовольнити частково. Стягнути з Дочірнього підприємства "Дніпродзержинський сталеливарний завод" на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" 72 452,89 грн основного боргу, 1 376,60 грн індексу інфляції, 3 672,26 грн пені, 220,34 грн - 3 % річних. В іншій частині позову відмовити.".
3.4.Постанова апеляційного суду мотивована тим, що місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року. З урахуванням викладеного, а також судових рішень у справі №904/3855/21, якими встановлено, що Завод фактично спожив у січні та лютому 2021 року - 0 м3 газу, суд апеляційної інстанції розрахував, що місячна вартість послуги з розподілу природного газу складає 72 452,89 грн та задовольнив позовні вимоги на цю суму, а також нараховані на неї пеню, 3% річних та інфляційні втрати.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування. Доводи іншої сторони
4.1.Оператор звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить постанову Центрального апеляційного господарського суду від 16.05.2023 у справі №904/3615/22 скасувати в частині відмови в задоволенні позовної заяви, рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 30.12.2022 залишити в силі.
4.2.Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, Оператор зазначає, що відсутній висновок Верховного Суду з питань застосування:
- абзацу першого пункту 4 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС): "споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об`єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об`єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень";
- абзацу шостого пункту 4 глави 3 розділу IX Кодексу ГРС: "не надав звіт про дані комерційних ВОГ - об`єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за цей місяць та подальші періоди визначається за номінальною потужністю газового обладнання споживача та кількістю годин їх використання, що визначені договором розподілу природного газу, без подальшого перерахунку (коригування) попередніх періодів. При цьому Оператор ГРМ не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим, направляє споживачу письмові пояснення про зміну режиму нарахування разом з актом приймання-передачі природного газу за розрахунковий період (місяць). Відновлення розрахунків за даними комерційних ВОГ здійснюється за заявою споживача до Оператора ГРМ та після складання акта про фіксацію даних комерційних ВОГ, підписаного Оператором ГРМ та споживачем";
- пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС: "річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою".
4.3.Відповідач не скористався правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
5.Позиція Верховного Суду
5.1.Відповідно до пункту 1, 2 глави 6 розділу VІ Кодексу ГРС розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ, виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.