ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 300/1286/22
провадження № К/990/237/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року (суддя Скільський І.І.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року (головуючий суддя Шинкар Т.І., судді Іщук Л.П., Судова - Хомюк Н.М.)
у справі № 300/1286/22
за позовом ОСОБА_1
до Богородчанської селищної ради Івано-Франківської області
про визнання незаконним та скасування рішення.
І. РУХ СПРАВИ
1. У березні 2022 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Богородчанської селищної ради Івано-Франківської області, якому просила визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 18 жовтня 2011 року № 401 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Богородчани".
2. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року, у задоволенні позову відмовлено.
3. Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року і прийняти нове рішення про задоволення позову.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 18 жовтня 2011 року на сьомій сесії шостого демократичного скликання Богородчанської селищної ради Богородчанського району Івано-Франківської області прийнято рішення №401 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Богородчани", пунктами 1, 2 якого вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Богородчани Богородчанського району Івано-Франківської області, яка включає: схему прояву локальних факторів оцінки та картограму розповсюдження агровиробничих груп ґрунтів. Дане рішення вирішено ввести в дію з 01 січня 2012 року.
5. Рішення селищної ради від 18 жовтня 2011 року №401 офіційно оприлюднено в місцевих засобах масової інформації часописі Богородчанської районної ради "Слово народу" номер 44 (1601) за 29 жовтня 2011 року.
6. Вважаючи рішення Богородчанської селищної ради Богородчанського району Івано-Франківської області незаконним, прийнятим з порушенням норм Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", ОСОБА_1 звернулась до суду.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Відмовляючи у позові, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, керувався тим, що будь-яких процедурних порушень під час прийняття зазначеного рішення відповідачем допущено не було і доводів протилежного позивачем не наведено.
8. На думку судів, фактично рішення ради від 18 жовтня 2011 року № 401 є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання. Оскаржуване рішення не встановлює, змінює чи скасовує норми права, так як в результаті його прийняття жодний нормативно-правовий акт не зазнав змін. Відсутність повної сукупності ознак регуляторного акту, передбачених статтею 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", не відносить таке рішення до регуляторного акту, до якого мають бути застосовані вимоги Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", в частині обов`язкового оприлюднення проекту такого акту в друкованих засобах масової інформації з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань, та здійснення аналізу його регуляторного впливу тощо.
9. Щодо посилання позивача на відсутність висновку державної експертизи землевпорядної документації суди вважали, що розроблена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту смт. Богородчани відповідно до вимог законодавства, пройшла державну експертизу та була затверджена Богородчанською селищною радою. Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 27 грудня 2010 року №543 відповідає формі встановленого зразка.
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
10. Заявник, обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, зазначає, що суди попередніх інстанцій не врахували підпункт 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК, ч. 3 статті 201 Земельного кодексу України, частині 12 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 8, 9, 13, 36 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", частини 2 статті 21 ЦК України, частини 4 статті 20 Закону України "Про оцінку земель", статті 33 Порядку користування Державним фондом документації із землеустрою та оцінки земель, Закону України "Про землеустрій", статті 138 КАС України, частини 2 статті 16 ЦК України, частини 2 статті 77 КАС України та без урахування висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах, викладеного у пунктах 42-45 постанови від 14 травня 2020 року у справі № 280/2100/19, у пунктах 26, 27 постанови Верховного Суду від 01 червня 2022 року у справі № 280/5928/19.
11. Позивач вважає, що суд першої інстанції помилково розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження, без врахування частини 8 статті 264 КАС України.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
13. Згідно з частиною 1 статті 206 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України), використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
14. Частинами 1-3 статті 201 ЗК України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
15. Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року №1378-IV (надалі - Закон №1378-IV) визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; рентний дохід - дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.
16. Частиною 5 статті 5 Закону №1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
17. Відповідно до статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
18. Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено перелік питань, які відносяться до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад, до яких, серед іншого, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України (пункти 34-35 частини 1).
19. Відповідно до частини 3 статті 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
20. Згідно з частиною 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.