Постанова
Іменем України
22 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 711/4680/21
провадження № 61-6347св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Білоконь О. В., Осіяна О. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу Черкаської області Ткаченко І. П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Придніпровського районного суду м. Черкас від 13 грудня 2022 року у складі судді Демчика Р. В. та постанову Черкаського апеляційного суду
від 30 березня 2023 рокуу складі колегії суддів: Новікова О. М.,
Фетісової Т. Л., Нерушак Л. В.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовної заяви
У липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу Черкаської області Ткаченко І. П., про визнання договору дарування недійсним, визнання припиненим права власності на квартиру та визнання права власності.
Позов мотивований тим, що 28 січня 2021 року між ним та його матір`ю ОСОБА_2 укладений договір дарування квартири АДРЕСА_1 .
Вважає, що вказаний правочин вчинено під впливом тяжкої для нього обставини і на вкрай невигідних умовах, оскільки він є особою юного віку, який опинився в тяжких фінансових обставинах (заборгованість перед фінансовими установами та перед матір`ю), має хворобу серця (аномалія розвитку двостулкового аортального клапану, недостатність АК І-ІІ ст., ТК І ст., розширення вихідного відділу аорти СН 0).
Відповідачка психологічно давила на нього наявністю заборгованості перед нею на суму близько 30 000,00 грн. Скориставшись тяжкими обставинами, вона переконала його здійснити відчуження квартири на її користь шляхом укладення відповідного договору дарування.
Після підписання такого договору відповідач забрала у нього всі документи, вигнала з квартири, забрала ключі та перестала виходити на зв`язок.
Посилаючись на те, що вказана квартира є його єдиним житлом, він має заборгованість перед фінансовими установами на загальну суму близько 60 000,00 грн, яка постійно збільшується та утворилась в результаті шахрайських дій третьої особи, відносно якої відкрито кримінальне провадження №12021255330000143, а також заборгованість перед відповідачкою, просив визнати договір дарування недійсним на підставі частини першої статті 233 ЦК України.
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13 грудня
2022 року, залишеним без змін постановою Черкаського апеляційного суду від 10 квітня 2023 року, в задоволенні позову відмовлено.
Рішення судів попередніх інстанцій мотивовано тим, що позивачем не доведено, що оспорюваний договір дарування був укладений під впливом тяжкої обставини і на вкрай невигідних для нього умовах та що його волевиявлення не відповідало внутрішній волі й не було спрямоване на реальне настання правових наслідків, обумовлених договором.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У травні 2023 року до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Придніпровського районного суду м. Черкас від 13 грудня 2022 року та постанову Черкаського апеляційного суду від 30 березня 2023 року.
Ухвалою Верховного Суду від 11 травня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу. Відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення виконання рішення суду першої інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 13 липня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Юрченка В. О. про зупинення виконання рішення Придніпровського районного суду м. Черкас від 13 грудня 2022 року.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Як на підставу касаційного оскарження заявник посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не врахували, що відповідачка, користуючись довірою сина та важкою для нього ситуацією у зв`язку із наявністю великої кількості кредитів, які він не оформлював, пообіцяла допомогти йому та навіть сплатила один з них. Тиснула на нього, близьких та родичів, щоб переконати його подарувати їй квартиру, що підтверджується показами свідків, які не враховані судами.
Також, на момент вчинення оспорюваного правочину позивач мав вроджену ваду серця (тяжку хворобу) та потребував дороговартісної операції. Сам факт проведення операції позивачу 28 листопада 2022 року по заміні клапана на серці свідчить про наявність тяжкої хвороби позивача на момент вчинення правочину та те, що дане захворювання не лікується медикаментозно. Після операції він є особою з інвалідністю ІІ групи та потребує лікування і не може себе самостійно забезпечувати.
Отже, під загрозою втратити своє єдине житло, перебуваючи під психологічним тиском та впливом обставин (наявність заборгованості перед матір`ю та заборгованості за комунальні послуги, наявність боргів за кредитами - не своїми зобов`язаннями, погрози родичам колекторів, умовляння родичів та сторонніх осіб, тяжке захворювання, потреба в дороговартістній операції на серці), він погодився на пропозицію матері переоформити на неї свою квартиру шляхом дарування, для збереження свого житла. Тобто, якби не було вказаних обставин, позивач жодним чином не подарував би відповідачці своє єдине майно.
Таким чином, в даному випадку наявний причинно-наслідковий зв`язок між тяжкими обставинами та вчиненням правочину, тобто укладення угоди було направлено саме на збереження єдиного житла позивача.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У червні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому відповідачка ОСОБА_2 просила касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін, посилаючись на те, що вони ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують. Виписки, надані до матеріалів справи, датовані значно пізніше, аніж вчинено оспорюваний правочин, тобто не підтверджують наявність тяжкої обставини - хвороби позивача на момент вчинення правочину, а борги не є тяжкою обставиною.
У червні 2023 року позивач подав пояснення на відзив на касаційну скаргу, в яких виклав доводи, аналогічні доводам касаційної скарги. Також зазначав, що спірна квартира ніколи не була власністю відповідачки, оскільки була придбана позивачем за гроші зі спадщини (після смерті батька) позивача.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 28 січня 2021 року між ОСОБА_1 як дарувальником та ОСОБА_2 як обдарованою був укладений договір дарування квартири, який посвідчений Ткаченко І. П., приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за № 233.
Як вбачається з пунктів 1.1., 1.2. договору, ОСОБА_1 (син) передає безоплатно у власність, а ОСОБА_2 (мати) приймає у власність як дарунок квартиру, що знаходиться за адресою:
АДРЕСА_2 . Ця квартира належить дарувальнику на праві власності на підставі договору купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Черкаської області Ткаченко І. П. 17 липня 2018 року за реєстровим номером 2695.
В пункті 3.1 договору зазначено, що дарувальник стверджує та гарантує, що договір укладається не під впливом тяжкої для дарувальника обставини.
Відповідно до пункту 3.2 договору дарувальник і обдаровувана стверджують, що однаково розуміють значення та умови цього договору та його правові наслідки, підтверджують дійсність намірів при його укладанні, а також те, що він не має характеру фіктивного та удаваного правочину.
В пункті 6.2 договору зазначено, що вимоги чинного законодавства щодо змісту та правових наслідків правочину, що укладається, зокрема, під впливом помилки (стаття 229 ЦК України), обману (стаття 230 ЦК України), насильства (стаття 231 ЦК України), тяжкої обставини (стаття 233 ЦК України), наслідків фіктивного правочину (стаття 234 ЦК України), удаваного правочину (стаття 235 ЦК України), а також зміст пункту 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків в редакції постанови КМУ від 14 січня 2009 року за №5, статей 182, 203, 210, 215-220, 225, 228-236, 717-728 Цивільного кодексу України, статей 57-60 Сімейного кодексу України, зміст статті 174 Податкового кодексу України, зміст статей 10, 18, 19, 34 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", статті 27 Закону України "Про нотаріат" сторони ознайомлені.
Як вбачається з консультативного висновку спеціаліста КНП "Черкаський обласний кардіологічний центр" Черкаської обласної ради від 07 червня
2021 року, 07 червня 2021 року о 11:51 оглянутий ОСОБА_1 . Анамнез захворювання: направлений на консультацію сімейним лікарем. Діагноз: ВВС: аномалія розвитку двостулковий аортальний клапан. Недостатність АК І-ІІ ст., ТК І-ст. Розширення вихідного відділу аорти СН 0. План лікування: УЗД серця контроль 1 раз на рік; магнерот 1т х 3 р/д - 1 місяць 2 рази на рік.
Відповідно до консультативного висновку спеціаліста КНП "Черкаський обласний кардіологічний центр" Черкаської обласної ради від 28 липня
2022 року, 28 липня 2022 року о 11:04 оглянутий ОСОБА_1 . Анамнез захворювання: направлений на консультацію сімейним лікарем. Діагноз: ВВС: аномалія розвитку двостулковий аортальний клапан. Недостатність АК ІІ-ІІІ ст. Пролапс передньої стулки МК І-ст. Початкове розширення висхідного відділу аорти СНІ зі збереженою фракцією викиду лівого шлуночка, ФК І. План лікування: небілет 5 мг т х 1-2 р/д - контроль АТ; магнерот 1т х 3 р/д - 1 місяць; оперативне лікування - протезування АК; обмеження фізичних та психоемоційних навантажень.
Також, як вбачається з виписки з історії хвороби №3748, ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП "Черкаський обласний кардіологічний центр" Черкаської обласної ради з 17 листопада 2022 року по 06 грудня 2022 року з діагнозом ВВС: аномалія розвитку двостулковий аортальний клапан. Недостатність АК ІІ-ІІІ ст. Пролапс передньої стулки МК І-ст. Початкове розширення висхідного відділу аорти. Протезування аортального клапана (ПАК №25, механічний) 28 листопада 2022 року. СН ІІА ст. зі збереженою фракцією викиду лівого шлуночка, ФК ІІ.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Положенням частини другої статті 389 ЦПК України встановлено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.