1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

14 вересня 2023 року

м. Київ

справа № 148/1376/22

провадження № 51-1651 км 23

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу потерпілої ОСОБА_6 на вирок Тульчинського районного суду Вінницької області від 30 листопада 2022 року та ухвалу Вінницького апеляційного суду від 07 лютого 2023 року у кримінальному провадженні № 12022025180000104 за обвинуваченням

ОСОБА_7,ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та жительки АДРЕСА_1, раніше не судимої,

у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Тульчинського районного суду Вінницької області від 30 листопада 2022 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 1 ст. 125 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Цивільний позов потерпілої ОСОБА_6 задоволено частково, стягнуто на її користь 2500 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди та 5200 грн витрат на правничу допомогу.

В частині стягнення матеріальної шкоди позов залишено без розгляду.

Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 07 лютого 2023 року апеляційну скаргу потерпілої та її представника задоволено частково.

Вирок районного суду змінено в частині цивільного позову, збільшено розмір стягнутої моральної шкоди до 4 000 грн.

В решті вирок залишено без зміни.

Вироком суду встановлено, що ОСОБА_7 25 липня 2022 року, приблизно о 09:06 год., у приміщенні ТРЦ "Європейський" у м. Тульчині, перебуваючи у неприязних відносинах із ОСОБА_6, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, підбігла до потерпілої та нанесла їй удар кулаком в обличчя й подряпала кисть лівої руки, чим заподіяла потерпілій ОСОБА_6 легкі тілесні ушкодження.

Вимоги касаційної скарги та доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі потерпіла просить скасувати судові рішення та призначити новий судовий розгляд. Зазначає, що суди безпідставно залишили без розгляду її цивільний позов у частині стягнення матеріальних збитків за розбитий під час інциденту мобільний телефон, чим порушили вимоги кримінального процесуального закону.

Позиції інших учасників судового провадження

На касаційну скаргу надійшло заперечення від засудженої, яка просила залишити судові рішення без зміни.

Прокурор у суді касаційної інстанції заперечував проти задоволення скарги та просив залишити її без задоволення, а судові рішення - без зміни.

Межі розгляду матеріалів кримінального провадження у касаційному суді

Відповідно до вимог ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого.

Згідно зі ст. 433 цього Кодексу суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

При вирішенні питання про наявність зазначених у ч. 1 ст. 438 КПК України підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу. Висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_7, кваліфікація її дій, вид та розмір призначеного покарання у касаційному порядку не оскаржуються. При розгляді доводів скарги колегія суддів виходить із фактичних обставин, встановлених судами.

Мотиви суду

Доводи касаційної скарги потерпілої зводяться до незгоди із вирішенням судом її цивільного позову, а саме, не стягнення з винної матеріальної шкоди за пошкодження мобільного телефону.

Проте, ці доводи не заслуговують на увагу.

Згідно ч. 2 ст. 127 КПК України шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.


................
Перейти до повного тексту