ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 260/2595/21
касаційне провадження № К/990/21059/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Гончарової І.А.,
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дахсервісбуд" на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.04.2022 (головуючий суддя - Іщук Л.П., судді - Обрізко І.М., Онишкевич Т.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дахсервісбуд" до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дахсервісбуд" (далі - позивач, Товариство, платник) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - відповідач, Управління, контролюючий орган), Державної податкової служби України (далі - ДПС України), в якому просило: визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Управління про реєстрацію/відмову реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.04.2021 №2561779/43558220; зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 04.03.2021 №2.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем безпідставно відмовлено у реєстрації податкових накладних, з огляду на відсутність у контролюючого органу визначених законом підстав для відмови у її реєстрації, оскільки факт поставки ТОВ "Стандарт-Буд" керамічного каменю, зазначеного у такій податковій накладній, підтверджується належним чином складеними первинними документами.
Закарпатський окружний адміністративний суд рішенням від 22.10.2021 позов задовольнив: визнав протиправним та скасував рішення Комісії Управління з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної від 13.04.2021 № 2561779/43558220; зобов`язав ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства від 04.03.2021 №2 датою її фактичного надходження.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що платником податків було надано до податкового органу, до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та до суду первинні документи на підтвердження реальності господарської операції із здійснення якої було виписано відповідну податкову накладну.
27.10.2021 позивачем подано до суду заяву про вирішення судових витрат, згідно з якою ним понесені судові витрати на правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн, які просив стягнути з відповідачів.
Закарпатський окружний адміністративний суд додатковим рішенням від 11.11.2021 стягнув на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління та ДПС України витрати на правову допомогу по 3000,00 грн з кожного.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 20.04.2022 скасував рішення суду першої інстанції та додаткове рішення суду першої інстанції і прийняв нову постанову, якою в задоволенні позову відмовив.
Суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що позивачем не подано контролюючому органу належні та достатні копії первинних документів для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а тому рішення комісії Управління з питань зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.04.2021 №2561779/43558220 про відмову в реєстрації податкової накладної від 04.03.2021 №2 прийняте правомірно. Також, суд апеляційної інстанції виходив з того, що скасування рішення суду першої інстанції, ухваленого по суті спору, є підставою для скасування додаткового рішення суду першої інстанції.
Не погодившись з висновками суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції та додаткове рішення суду першої інстанції.
Скаржник доводить, що платником податків було надано до контролюючого органу і до суду належні первинні документи на підтвердження реальності господарської операції із здійснення якої було виписано відповідну податкову накладну, відтак у контролюючого органу були відсутні законні підстави для відмови у її реєстрації, оскільки факт поставки ТОВ "Стандарт-Буд" керамічного каменю, зазначеного у такій податковій накладній, підтверджується належним чином складеними первинними документами.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач посилаючись на законність і обґрунтованість рішення суду апеляційної інстанції, просить залишити його без змін, а касаційну скаргу позивача залишити без задоволення.
Верховний суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 17.08.2022 відкрив провадження за касаційною скаргою позивача та витребував матеріали справи з суду першої інстанції, а ухвалою від 19.09.2023 - закінчив підготовку справи до касаційного розгляду, визнав за можливе проведення касаційного розгляду справи у порядку письмового провадження і призначив справу до касаційного розгляду у порядку письмового провадження з 20.09.2023.
Переглядаючи оскаржуване судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі і правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як установлено судами попередніх інстанцій, у зв`язку із здійсненням контрагентом позивача - ТОВ "Стандарт-Буд" попередньої (авансової) оплати будівельних матеріалів, позивачем було сформовано податкову накладну від 04.03.2021 №2 на загальну суму 198264,80 грн (у тому числі податок на додану вартість у розмірі 33044,13 грн).
Реєстрацію вказаної податкової накладної було зупинено. Зі змісту квитанції про зупинення реєстрації від 31.03.2021 (реєстраційний номер 9069670941), направленої позивачу ДПС України через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" вбачається, що податкову накладну від 04.03.2021 №2 прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), оскільки платник податку (тобто позивач), яким подано для реєстрації податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає пункту 5 Критеріїв ризиковості платника податків.
Відповідно до вище вказаної квитанції позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі.
Як установлено судом першої інстанції, позивачем надіслано через автоматизовану систему Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 08.04.2021 №3, в розділі "Пояснення" якого зазначалось, що Товариство здійснює діяльність у сфері неспеціалізованої оптової торгівлі, що відповідає основному виду діяльності КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. Товариство придбаває і реалізовує керамічний камінь, а також інші будівельні матеріали. Для забезпечення своєї діяльності підприємство орендує офісне приміщення, платником заключні договори з постачальниками та покупцями, оформляються необхідні документи, що підтверджують реальність господарських операцій. Разом із вказаним повідомленням позивачем було надано наступні документи на підтвердження реальності господарської операції: договори поставки з ТОВ "Русинія", ТОВ "Стандарт-Буд", предметом яких є постачання цегли керамічної та каменю керамічного, приходні накладні, оборотно-сальдові відомості, платіжні доручення, видаткові накладні, пояснення, в яких позивачем було детально викладено обставини з приводу джерел отримання відповідного товару, фактів здійснення оплат позивачем за вказаними договорами, здійснення авансових оплат тощо.
За результатами розгляду вказаних документів і повідомлення позивача, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийняте оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 13.04.2021 №2561779/43558220 у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, зокрема первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В оскаржуваному рішенні уточнено, що платником не надано видаткову накладу щодо реалізації товарно-матеріальних цінностей.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивачем було подано скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.04.2021 №2561779/43558220.
До скарги позивачем надані наступні документи з проханням проведення їх додаткового дослідження: пояснення до скарги, у яких було викладено фактичні обставини здійснення господарської діяльності позивача, зокрема з посиланням на додані до повідомлення і до скарги документи; оборотно-сальдові відомості по рахункам 361, 631; картки рахунків 361, 6811, договір оренди приміщення.
Рішенням комісії за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.05.2021 №23143/43558220/2 скаргу платника залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Надаючи оцінку правомірності діям відповідача щодо відмови у реєстрації поданих податкових накладних, Верховний Суд виходить із такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
За правилами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами 1, 10 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (пункт 201.16 статті 201 ПК України).
На виконання цієї норми постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Пунктом 3 Порядку №1165 визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
Відповідно до пунктів 4, 5 вказаного Порядку у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відтак, встановлена контролюючим органом невідповідність податкової накладної жодній з ознак безумовної реєстрації є підставою для її перевірки щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника, а також критеріям ризиковості здійснення операцій.
Пунктом 7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.