ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 461/3172/22
провадження № 51-3480км23
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
засудженої ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),
захисника ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргузасудженої ОСОБА_6 на вирок Галицького районного суду м. Львова від 6 липня 2022 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 7 березня 2023 року стосовно
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, раніше не судимої,
засудженої за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України (далі - КК).
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Галицького районного суду м. Львова від 6 липня 2022 року ОСОБА_6 засуджено за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 436-2 КК, і призначено їй покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік.
Вирішено питання щодо речових доказів та процесуальних витрат.
Львівський апеляційний суд ухвалою від 7 березня 2023 року вирок місцевого суду залишив без зміни.
За обставин, детально викладених у вироку місцевого суду, у ОСОБА_6 на початку повномасштабного вторгнення збройними силами Російської Федерації на територію України, а саме з 24 лютого 2022 року, виник злочинний умисел на вчинення дій, спрямованих проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Так, ОСОБА_6, будучи зареєстрованою в соціально орієнтованій мережі "Fасеbоок" під ім`ям " ОСОБА_6" (посилання на профіль ІНФОРМАЦІЯ_2 ), перебуваючи на території Російської Федерації (точне місцезнаходження досудовим розслідуванням не встановлено), будучи громадянкою України, публікувала матеріали, у яких виправдовувала і заперечувала збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, у тому числі шляхом представлення її як внутрішнього громадянського конфлікту, а також глорифікувала осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації.
Зокрема, 16 березня 2022 року ОСОБА_6 поширила допис, який підписала: "Золотые слова аж до слёз. До конца и до победы. Идите наши герои русские и чеченские солдаты. Бог Вам в помощь".
18 березня 2022 року вона поширила допис, який підписала: " А теперь будем обучать правдивую Историю а не ложь. Дай Бог Вам русские и чеченские солдаты силы и мощь освобождать Украину".
20 березня 2022 року ОСОБА_6 поширила допис "пожелание украинца ОСОБА_11 . Заметьте. Без единого мата" і підписала: "Кастрюлька полностью отдавила мозги и они уже отсутствуют у таких. Дай Бог и Бог поможет русским солдатам освобождать Украину от таких как эти. Только вперед и до конца и до победы Вам русские и чеченские солдаты".
12 березня 2022 року ОСОБА_6 опублікувала власний знімок на фоні російського прапора, який підписала: " Только Россия, только ОСОБА_11".
23 березня 2022 року ОСОБА_6 поширила зображення президента Російської Федерації, на якому є надпис " ЯЗАПУТИНА Владимир Владимирович держись родной ми с тобой", та допис " Только, ОСОБА_11".
26 березня 2022 ОСОБА_6 поширила такий текст: "На ОСОБА_16, на ОСОБА_17, на ОСОБА_18, на ss-дивизии "Галичина" можно воспитать только нацию подонков", і підписала: "И эти подонки сейчас бомбят жилые дома и квартиры простых людей Украины и расстреливают автобусы и машины, что бы подставить русских и чеченских солдат. Только вперёд и до конца до победы русским и чеченским солдатам. Бог Вам поможет и Бог с Вами".
30 березня 2022 ОСОБА_6 поширила допис іноземною мовою (можливо, грецькою) та прокоментувала: "Если кто там не поддерживает освобождение Украйни от этих моральных уродов и подонков. Ви тупие людинки. Как можно быть такими слепими. Дай бог сили и мощь русским и чеченским солдатам освобождать от этих подонков. Бог з Вами и Бог Вам поможет. Молодец умничка ОСОБА_11, что ввел войска на Украину".
5 квітня 2022 ОСОБА_6 поширила допис: "Украина страна фейков" у групі "Это было" прокоментувавши: "Так и есть и много фейков и ложи. Вперед русским и чеченским солдатам освобождать Украину от нацистов, бандеровцев и фашистов".
Вимоги та доводи, викладені в касаційній скарзі
У касаційній скарзі засуджена,посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, через те, що допущено невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та її особі, просить змінити вирок місцевого суду й ухвалу суду апеляційної інстанції та застосувати до неї положення ст. 75 КК. Стверджує, що місцевий суд залишив без відповіді заяву сторони захисту про відвід прокурора і головуючого судді, які проявили упередженість під час розгляду справи в місцевому суді. Крім того, зазначає, що вона скоїла кримінальне правопорушення внаслідок збігу певних обставин, а саме вчинила злочинні дії під примусом іншої особи, а коли змогла позбутися примусу, то свідомо припинила діяльність, за яку згодом була засуджена. Як зауважує ОСОБА_6, вчиняючи вказане кримінальне правопорушення, усвідомлювала, що не завдасть шкоди державі Україна. Засуджена вказує, що визнала вину та щиро розкаялася, співпрацювала зі слідством. Покликається на неврахування судами того, що вона хворіє, а також у неї є хвора мати похилого віку й вагітна дочка. Вона раніше не судима, має проукраїнську позицію. Вважає, що як жінці їй призначено максимально жорсткий вид покарання за діяння, котре вона скоїла.
Позиції учасників судового провадження
Засуджена та її захисник просили касаційну скаргу задовольнити.
Прокурор не підтримала доводів, зазначених у касаційній скарзі засудженої та просила залишити скаргу без задоволення.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, доводи засудженої, її захисника та прокурора, перевіривши доводи, викладені в касаційній скарзі, дослідивши матеріали кримінального провадження, Суд дійшов таких висновків.
Згідно зі ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
За приписами ст. 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене компетентним судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Під час перегляду судових рішень судом касаційної інстанції в межах передбачених законом повноважень не встановлено обставин, які би ставили під сумнів законність і обґрунтованість висновків судів першої та апеляційної інстанцій про винуватість
ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, за яке її засуджено. Ці висновки підтверджуються зібраними у кримінальному провадженні й безпосередньо дослідженими в судовому засіданні доказами.
Як убачається з матеріалів справи, засуджена у судовому засіданні суду першої інстанції в присутності захисника повністю визнала свою винуватість у вчиненні інкримінованого їй злочину, щиро розкаялась і підтвердила обставини злочину так, як їх викладено в обвинуваченні. Тому суд відповідно до вимог ч. 3 ст. 349 КПК визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються. При цьому суд з`ясував, чи правильно розуміють учасники процесу зміст цих обставин, чи немає сумнівів у добровільності їх позиції, а також роз`яснив, що в такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку. Зазначене підтверджується звукозаписом та даними журналу відповідного судового засідання.