1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2023 року

м. Київ

справа № 341/2120/21

провадження № 51-1827 км 22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

засудженого ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_6 на вирок Галицького районного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2022 року та ухвалу Івано-Франківського апеляційного суду від 13 березня 2023 року у кримінальному провадженні, дані про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021091140000107, за обвинуваченням

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, котрий народився у м. Бурштин Івано-Франківської області, зареєстрований та проживає на АДРЕСА_1, раніше судимого, останнього разу - 2 лютого 2015 року Галицьким районним судом Івано-Франківської області за ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК) до покарання із застосуванням положень статей 69, 70, 71 у виді позбавлення волі на строк 4 роки 6 місяців з конфіскацією всього належного йому майна, яке відбув 8 лютого 2019 року,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Галицького районного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2022 року ОСОБА_6 засуджено за ч. 3 ст. 185 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.

Прийнято рішення щодо речових доказів та процесуальних витрат.

Згідно з вироком ОСОБА_6 визнано винуватим та засуджено за те, що він 10 серпня 2021 року, перебуваючи у приміщенні ТЦ "Гулівер", що на вул. Калуська, 5 у м. Бурштин Івано-Франківської області, діючи умисно, повторно, з метою таємного викрадення чужого майна, проник до підсобного приміщення вказаного торгового центру, де з ніші столу викрав коробку з грошовими коштами, чим завдав потерпілому ОСОБА_7 матеріальну шкоду на загальну суму 45000 грн.

Ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 13 березня 2023 року вирок Галицького районного суду Івано-Франківської області від 17 березня 2022 року залишено без змін.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_6, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості вчиненого злочину й особі засудженого, просить судові рішення щодо нього скасувати та призначити новий розгляд кримінального провадження в суді першої інстанції. Вказує, що під час розгляду кримінального провадження щодо нього місцевим судом було порушено його право на захист, оскільки відмову від захисника не було належним чином зафіксовано. Також стверджує, що місцевий та апеляційний суди безпідставно не застосували відносно нього положення ст. 69 КК, у зв`язку з чим йому було призначено суворе покарання.

Позиції інших учасників судового провадження

У судовому засіданні засуджений ОСОБА_6 підтримав доводи своєї касаційної скарги та просив її задовольнити.

Прокурор ОСОБА_5 заперечувала проти задоволення касаційної скарги засудженого ОСОБА_6 та просила залишити судові рішення щодо нього без зміни.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, викладені у касаційній скарзі, суд касаційної інстанції дійшов таких висновків.

Згідно зі ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції переглядає судове рішення суду апеляційної інстанції у межах касаційної скарги, в якій не заперечується винуватість ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, за який його засуджено, та кваліфікація вчиненого за ч. 3 ст. 185 КК.

Відповідно до положень ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: 1) істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; 2) неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; 3) невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених підстав суд касаційної інстанції керується статтями 412 - 414 КПК.

За приписами ч. 1 ст. 412 КПК істотними порушеннями кримінального процесуального закону України є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Разом із тим, доводи касаційної скарги засудженого ОСОБА_6 щодо істотного порушення вимог кримінального процесуального закону, в частині розгляду кримінального провадження за відсутності його захисника, то вони є необґрунтованими.

Положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя.

Статтею 129 Конституції України закріплено, що однією з основних засад судочинства є забезпечення обвинуваченому права на захист.

Стаття 59 Конституції України гарантує право кожного на професійну правничу допомогу та вільний вибір захисника своїх прав, а ст. 63 - право на захист підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного.

Згідно зі ст. 7 КПК право на захист віднесено до загальних засад кримінального провадження.

Відповідно до ст. 20 КПК підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом.

Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов`язані роз`яснити підозрюваному, обвинуваченому його права та забезпечити право на кваліфіковану правову допомогу з боку обраного ним або призначеного захисника.

У випадках, передбачених цим Кодексом та/або законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги, підозрюваному, обвинуваченому правова допомога надається безоплатно за рахунок держави.

Згідно зі ст. 49 КПК суд зобов`язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні, в якому участь захисника відповідно до вимог ст. 52 цього Кодексу не є обов`язковою, у випадку, якщо підозрюваний, обвинувачений заявив клопотання про залучення захисника, але за відсутністю коштів чи з інших об`єктивних причин не може його залучити самостійно, а також у випадку, якщо суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а підозрюваний, обвинувачений не залучив його.


................
Перейти до повного тексту