ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 120/964/23
адміністративне провадження № К/990/20832/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №120/964/23
за позовом Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області
до Комунального підприємства "Вінницяоблтеплоенерго"
про зобов`язання вчинити дії,
за касаційною скаргою Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області
на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 8 березня 2023 року (головуючий суддя: Дмитришена Р.М.)
і постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 8 травня 2023 року (головуючий суддя: Курко О.П., судді: Боровицький О.А., Шидловський В.Б.).
УСТАНОВИВ:
І. Історія справи
В лютому 2023 року Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Вінницяоблтеплоенерго" про зобов`язання вчинити дії.
Під час перевірки матеріалів позовної заяви суд встановив, що вона подана без дотримання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України"), а саме: позивач не долучив докази сплати судового збору у належному розмірі. Тож, окружний суд пропонував позивачеві доплатити судовий збір у розмірі: 5571,00 грн.
З огляду на зазначене, ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2023 року позовну заяву було залишено без руху і встановлено позивачеві строк у 10 днів для усунення недоліків, який обраховується з дня отримання позивачем копії цієї ухвали суду.
На виконання вимог ухвали суду позивач подав докази доплати судового збору у розмірі: 203,00 грн. Тобто, загальний розмір судового збору, сплаченого позивачем при пред`явлені позову склав: 2684,00 грн.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 8 березня 2023 року, залишеною без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 8 травня 2023 року, позовну заяву повернуто особі, яка ії подала.
Не погодившись із цими судовими рішеннями, Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області оскаржив їх у касаційному порядку.
У поданій касаційній скарзі Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області просить скасувати оскаржувані судові рішення, а справу направити на продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 20 червня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
Відповідач свого відзиву на касаційну скаргу не подав, копію ухвали Суду про відкриття касаційного провадження отримав 22 червня 2023 року через підсистему "Електронний Суд".
ІІ. Мотиви Верховного Суду
Верховний Суд, переглянувши оскаржуване судове рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, відповідно до частини першої статті 341 КАС України, виходить із такого.
Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів скарги Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права.
Як вбачається зі змісту оскаржуваних судових рішень, суд першої інстанції повернув позовну заяву скаржнику з огляду на те, що він не виконав процесуальний обов`язок подати до суду докази сплати судового збору у належному розмірі, визначений частиною третьою статті 161 КАС України.
В контексті порушеного питання Верховний Суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статей 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, відповідно до частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;