ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2023 року
м. Київ
справа №640/14205/21
адміністративне провадження № К/9901/43076/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу Національної поліції України
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 серпня 2021 року (суддя Балась Т.П.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року (колегія у складі суддів Кузьменка В.В., Ганечко О.М., Василенка Я.М.)
у справі № 640/14205/21
за позовом ОСОБА_1
до Національної поліції України в особі Сектору з питань пенсійного забезпечення,
третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області,
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. 24.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Національної поліції України в особі Сектору з питань пенсійного забезпечення, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оформленої листом від 06.04.2021 №332/48-2021;
- зобов`язати відповідача підготувати та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (за формою, встановленою чинним законодавством України) за посадою заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України за грудень 2019 року із зазначенням усіх його складових (посадового окладу; окладу за спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції України та був звільнений за п.п. 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) в званні підполковника поліції з посади заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з 23.09.2017.
3. Позивач є пенсіонером та з 02.11.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
4. Як убачається з автоматизованої системи розрахунку пенсії по пенсійній справі 2313009557 для ОСОБА_1, пенсію йому обчислено із сум грошового забезпечення за посадою заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у розмірі 13847,58 грн, у тому числі: посадовий оклад - 3350,00 грн; оклад за військове звання - 2200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 35% - 1942,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 6355,08 грн, а саме: надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 (15%); надбавка за специфічні умови проходження служби (65%); премія %.
5. У березні 2021 року позивач звернувся до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із заявою, у якій просив повідомити розмір грошового забезпечення заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України за грудень 2019 року із зазначенням усіх його складових (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; також просив виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за посадою заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України за грудень 2019 року із зазначенням усіх його складових грошового забезпечення.
6. Листом від 26.03.2021 №28зі/42-05ЦА/04-2021 Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомлено, що розгляд питання щодо надання заявнику довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не належить до компетенції Департаменту та відповідно до частини 3 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", копію запиту надіслано для розгляду в цій частині за належністю до Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України.
7. Одночасно повідомлено інформацію про складові та розмір грошового забезпечення за посадою заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України за грудень 2019 року, відповідно до якої грошове забезпечення начальника відділу моніторингу та зонального контролю Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України за грудень 2019 року складалось з: посадового окладу - 3350,00 грн; окладу за спеціальним званням - 2200,00 грн; надбавки за стаж служби (35%) - 1942,50 грн; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%) - 335,00 грн; надбавки за специфічні умови проходження служби (75%) - 5619,38 грн; премії (180%,087) - 24216,08 грн, індексація - 929,08 гривень.
8. Згодом листом Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 06.04.2021 №332/48-2021 відмовлено позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, оскільки інформація стосовно перерахунку пенсії до Національної поліції не надходила.
9. Позивач, вважаючи відмову відповідача у підготовці та видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення протиправною, звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
10. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що з 05.03.2019 до правовідносин, пов`язаних з оформленням і видачою уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, повинні застосовуватися правила Порядку № 45, що діяли до 21.02.2018, тобто до внесення змін.
Вважає, що положення Закону № 2262-ХІІ, Порядку №45 та Порядку № 3-1 не містять обмежень для видачі уповноваженим органом на звернення пенсіонера відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
11. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, покликаючись на відсутність рішень Кабінету Міністрів України про підвищення розмірів грошового забезпечення та не надходження до Пенсійного фонду України та Національної поліції України інформації щодо наявності підстав для перерахунку пенсії.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.08.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2021, позов задоволено.
13. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому позивач має право на отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
14. Національна поліція України подала касаційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
15. Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що суди безпідставно посилались на постанову Великої Палати Верховного суду від 24.06.2020 у справі № 160/8324/19, оскільки правовідносини не є подібними, так як у справі № 160/8324/19 суб`єктом подання був колишній військовослужбовець Збройних сил України. Натомість у справі, що розглядається, позивач є пенсіонером органів поліції.
16. Крім того, у наведеній судами зразковій справі № 160/8324/19 відбулися зміни видів грошового забезпечення, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було збільшено посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років.
17. Натомість, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не змінювалася в частині посадового окладу, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції з моменту прийняття по даний час.
18. Надбавки за специфічні умови проходження служби та премії носять щомісячний характер, їх розмір не є сталою величиною і встановлюються відповідними наказами, а тому щомісячна зміна їх розміру не є підставою для щомісячного перерахунку пенсії та видачі відповідної довідки.
19. Таким чином, судами попередніх інстанцій невірно застосовано ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, оскільки встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби та премії керівником органу поліції не є зміною видів грошового забезпечення чи введення нових, а тому не є підставою для видачі довідки про перерахунок пенсії чи її перерахунку.
20. У відзиві позивач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
21. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
22. У справі, яка розглядається, спір виник щодо відмови Національної поліції України виготовити та направити до органу Пенсійного фонду нової довідки про розмір грошового забезпечення за грудень 2019 року, визначеного у відповідності до статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, із врахуванням положень Порядку № 45 та постанови № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премії, для проведення перерахунку пенсії позивача.
23. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
24. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
25. Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
26. Наведена норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
27. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
28. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
29. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
30. Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
31. Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
32. Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
33. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
34. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.