1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2023 року

м. Київ

cправа № 906/601/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Булгакової І.В. (головуючої), Колос І.Б., Малашенкової Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,

представників учасників справи:

позивача (відповідача за зустрічним позовом) товариства з обмеженою відповідальністю "Він Стрім" - Цуркан М.А., адвокат (ордер від 13.07.2023 №1093015),

відповідача - (позивача за зустрічним позовом) товариства з обмеженою відповідальністю "Клін Стрім" - Єгоров С.О., адвокат (ордер від 17.05.2023 №1054272),

розглянув у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Клін Стрім"

на рішення господарського суду Житомирської області від 11.10.2022 (суддя Машевська О.П.) та

постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.03.2023 (судді Маціщук А.В.(головуючий), Розізнана І.В., Мельник О.В.)

у справі №906/601/20

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Він Стрім"

до товариства з обмеженою відповідальністю "Клін Стрім"

про захист честі, гідності та ділової репутації,

та за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Клін Стрім"(далі - ТОВ "Клін Стрім", відповідач за первісним позовом, скаржник)

до товариства з обмеженою відповідальністю "Він Стрім" (далі - ТОВ "Він Стрім", позивач за первісним позовом)

про визнання недійсним договору.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

ТОВ "Він Стрім" звернулось до господарського суду Житомирської області з позовом до ТОВ "Клін Стрім" про захист честі, гідності та ділової репутації. ТОВ "Він Стрім" просило суд, зокрема: визнати інформацію, поширену на вебсайті http:www.cleanstream.com.ua/ під заголовком: "Внимание! Производят контрафактную продукцию и не являются производителями" недостовірною та такою, що порушує честь, гідність, ділову репутацію TOB "Він Стрім"; зобов`язати посадову особу (директора) ТОВ "Клін Стрім" протягом двох днів після набрання рішенням суду в цій справі законної сили спростувати недостовірну інформацію шляхом розміщення (оприлюднення) на вебсайті http:www.cleanstream.com.ua/ статтю під заголовком: "Повідомляємо, що інформація, поширена стосовно ТОВ "Він Стрім" та його посадових осіб на сайті "Клін Стрім" під назвою: "Внимание! Производят контрафактную продукцию и не являются производителями", є недостовірною, такою що вводить користувачів вебсайту в оману та такою, що порушує честь, гідність, ділову репутацію ТОВ "Він Стрім"; стягнути з ТОВ "Клін Стрім" на користь ТОВ "Він Стрім" 428 000,00 грн матеріальної шкоди за розповсюдження недостовірної інформації.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач за первісним позовом завдав шкоди честі, гідності і діловій репутації ТОВ "Він Стрім", оприлюднивши невизначеному колу осіб інформацію, яка не відповідає дійсності, принижує авторитет підприємства в очах контрагентів та необґрунтовано ставить під сумнів дотримання у діяльності товариства моральних і правових норм, чим наносить шкоду діловій репутації товариства. Зокрема, впливає на господарську діяльність товариства, спричиняючи матеріальні збитки.

Ухвалою від 16.06.2020 господарський суд Житомирської області відкрив провадження у справі №906/601/20, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання суду.

ТОВ "Клін Стрім" 03.07.2020 подано до суду зустрічну позовні заяву у справі №906/601/20 про визнання недійсним договору про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них від 16.01.2020 (далі - спірний договір), укладеного між ТОВ "Він Стрім" та ТОВ "Клін Стрім".

Зустрічні позовні вимоги обґрунтовано тим, що директор ТОВ "Клін Стрім" ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) не мав необхідного обсягу цивільної дієздатності на укладання цього договору, а спірний договір було укладено без наміру набуття цивільних прав та обов`язків. ТОВ "Клін Стрім" вказує про те, що ОСОБА_1 та інша сторона спірного правочину - ТОВ "Він Стрім" в особі директора ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) діяли недобросовісно, та, зокрема, ОСОБА_1 нерозумно і з перевищенням повноважень. Останній станом на час підписання спірного договору не був призначений на посаду комерційного директора ТОВ "Клін Стрім" та не перебував із товариством у трудових відносинах. Крім того відповідач за первісним позовом вказує про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними братами, а спірний договір укладено без наміру набуття цивільних прав та обов`язків за ним. Зокрема, за твердженням ТОВ "Клін Стрім" предмет договору (Технічні умови ТУ У20.4-39353694-001:2015 "Засоби дезінфекційні (антисептичні) для рук та шкіряних покривів "Клін Стрім" (CLEAN STREAM) у паперовому вигляді ніколи не перебували у підписанта спірного договору - ОСОБА_1 . Також позивач за зустрічним позовом стверджує, що спірний договір укладено для виправдання перед контрагентами завуальованої незаконності виготовлення ТОВ "Він Стрім" продукції на яку відсутні висновки санітарно-епідеміологічної експертизи про їх відповідність державним вимогам та стандартам.

Ухвалою від 23.07.2020 господарський суд прийняв до розгляду зустрічний позов ТОВ "Клін Стрім" та постановив об`єднати його в одне провадження з первісним позовом у справі №906/601/20.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Справа розглядалась судами неодноразово.

Постановою Верховного Суду від 15.07.2021 касаційну скаргу ТОВ "Він Стрім" задоволено частково. Рішення господарського суду Житомирської області від 29.01.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.03.20201 зі справи №906/601/20 скасовано. Справу передано на новий розгляд до господарського суду Житомирської області.

Зокрема, Верховним Судом зазначено про те, що місцевий та апеляційний господарські суди встановивши обставини, що ОСОБА_1 станом на час укладання спірного договору мав право на вчинення таких дій від імені ТОВ "Клін Стрім" не надали оцінки доводам позивача та не дослідили того, чи є обставина наявності родинних зв`язків між підписантами спірного договору тією самою обставиною, яка може свідчити про недобросовісність директора ТОВ "Клін Стрім" та таких, що вчинені з особистою заінтересованістю зі зловживанням останнім своїми посадовими обов`язками, що в силу положень частини першої статті 232 Цивільного Кодексу (далі - ЦК України) є підставою для визнання його недійсним.

Судами першої та апеляційної інстанцій належним чином не з`ясовано й не перевірено усіх обставин справи, що є порушенням вимог статей 86, 236 ГПК України щодо прийняття судового рішення на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, включаючи дослідження обставин щодо виконання юридичними особами договору про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них, керуючись законом.

За наслідками нового розгляду справи рішенням господарського суду Житомирської області від 11.10.2022 у справі № 906/601/20, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 02.03.2023, у справі № 906/601/20:

- у задоволенні зустрічного позову ТОВ "Клін Стрім" до ТОВ "Він Стрім" про визнання недійсним договору про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них від 16.01.2020 - відмовлено;

- первісний позов ТОВ "Він Стрім" до ТОВ "Клін Стрім" про спростування недостовірної інформації задоволено частково;

- визнано інформацію, поширену ТОВ "Клін Стрім" на веб-сайті https://www.cleanstream.com.ua/ під заголовком: "Внимание! Производят контрафактную продукцию и не являются производителями" недостовірною;

- ТОВ "Клін Стрім" протягом двох днів після набрання рішенням суду у цій справі законної сили спростувати недостовірну інформацію щодо ТОВ "Він Стрім" шляхом розміщення (оприлюднення) на веб-сайті ://www.cleanstream.com.ua/ статті під заголовком: "Повідомляємо, що інформація, поширена стосовно ТОВ "Він Стрім" та його посадових осіб на сайті Клін Стрім під назвою: "Внимание! Производят контрафактную продукцию и не являются производителями", є недостовірною";

- в решті вимог первісного позову ТОВ "Він Стрім" до ТОВ "Клін Стрім" в частині визнання інформації, поширеної ТОВ "Клін Стрім" на веб-сайті https://www.cleanstream.com.ua/ під заголовком: "Внимание! Производят контрафактную продукцию и не являются производителями" такою, що порушує честь, гідність, ділову репутацію ТОВ "Він Стрім" та в частині розміщення (оприлюднення) на веб-сайті ://www.cleanstream.com.ua/ у статті під заголовком: "Повідомляємо, що інформація, поширена стосовно ТОВ "Він Стрім" та його посадових осіб на сайті Клін Стрім під назвою: "Внимание! Производят контрафактную продукцию и не являются производителями", є недостовірною частини речення в наступній редакції:" такою, що вводить користувачів веб-сайту в оману та такою, що порушує честь, гідність, ділову репутацію ТОВ "Він Стрім" - відмовити;

- у первісному позові ТОВ "Він Стрім" до ТОВ "Клін Стрім" про стягнення матеріальної шкоди за розповсюдження недостовірної інформації в розмірі 428 000,00грн - відмовлено.

Судами на підставі доказів у справі не встановлено зловмисної домовленості ОСОБА_1 при укладенні оспорюваного договору від імені ТОВ "Клін Стрім" з директором ТОВ "Він Стрім" Вірьовкіним М.І., який є його рідним братом, а також не встановлено настання несприятливих наслідків саме внаслідок укладання і виконання оспорюваного договору. Тому суди дійшли висновку про те, що недоведеність зустрічного позову є самостійною та достатньою підставою для відмови у його задоволенні.

Окрім того, в межах даної справи встановлено, що ТОВ "Він Стрім" за договором про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них одержало право користування технічними умовами та виключні права на технічні умови. Правомірність набуття прав встановлена судом.

Суди дійшли висновку про те, що поширена ТОВ "Клін Стрім" недостовірна інформація порушує особисті немайнові права ТОВ "Він Стрім" та негативно впливає на ділову репутацію позивача.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ТОВ "Клін Стрім" викладеній у новій редакції, з посиланням на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить суд касаційної інстанції судові рішення попередніх судових інстанцій зі справи скасувати в частині відмови у задоволенні зустрічного позову про визнання договору про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них від 16.01.2020 та постановити нове рішення про задоволення зустрічного позову.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 1частини другої статті 287 ГПК України, посилається на неврахування судами попередніх інстанцій висновку Великої Палати Верховного Суду викладеного у постанові від 22.10.2019 у справі №911/2129/17 про те, що правочин, вчинений керівником юридичної особи внаслідок зловмисної домовленості з представником іншої сторони, може бути визнаний недійсним на підставі частини першої статті 232 ЦК України.

Також, як на підставу оскарження судових рішень у справі, скаржник посилається на пункт 4 частини другої статті 287 ГПК України, та зазначає про те, що суд апеляційної інстанції послався як на підставу для відмови у задоволенні позову, на правовідносини які не існували на момент укладення оспорюваного договору, зокрема, факт надіслання листа від 04.05.2020 №28 в той час, як оспорюваний договір укладено 16.01.2020, тобто суд встановив обставини, що має суттєве значення, на підставі недопустимих доказів.

Доводи інших учасників справи

Від ТОВ "Він Стрім" надійшов відзив на касаційну скаргу з обґрунтуванням необхідності відмови у задоволенні касаційної скарги та проханням залишити рішення господарського суду Житомирської області від 11.10.2022 та постанову Північного-західного апеляційного господарського суду від 02.03.2023 без змін. При цьому відповідач наголошує на правильності доводів судів попередніх інстанції та відсутності підстав для їх скасування.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Одним з напрямків діяльності ТОВ "Він Стрім" та ТОВ "Клін Стрім" є виробництво мила та мийних засобів, засобів для чищення та полірування (код КВЕД 20.41).

ТОВ "Він Стрім" (покупець в особі директора Вірьовкіна М.І.) та ТОВ "Клін Стрім" (постачальник в особі директора Коцюби І.М.) 02.07.2018 уклали договір поставки № 02/07/18, за умовами якого постачальник зобов`язується передати, а покупець - прийняти та оплатити продукцію, яку виготовляє постачальник на умовах, визначених в цьому договорі. У додатку № 1 до договору поставки № 02/07/18 наведено перелік товару - дезінфеційних засобів в асортименті.

Також ТОВ "Він Стрім" та ТОВ "Клін Стрім" 01.10.2019 укладено додаткову угоду до договору поставки № 02/07/18 відповідно до пункту 1 якої покупець зобов`язаний купувати у постачальника товар не менше 5 тон на місяць. За умовами пункту 2 додаткової угоди постачальник реалізує свою продукцію виключно через покупця. У випадку порушення даного пункту постачальник відшкодовує покупцю понесені збитки у розмірі вартості товару, який проданий третій особі.

На підтвердження виконання сторонами договору поставки суду надані видаткові накладні та акт звірки взаєморозрахунків за січень 2020 року.

Рішенням господарського суду міста Києва від 22.02.2022 р. (яке набрало чинності 15.03.2022 р.) у справі № 910/21641/21 встановлено, що припинення взаємовідносин сторін за договором поставки від 02.07.2018 № 02/07/18 відбулось внаслідок розірвання договору з ініціативи ТОВ "Клін Стрім", яке надіслало лист від 04.05.2020 № 28 ТОВ "Він Стрім" і з березня 2020 року між сторонами правовідносини з поставки відсутні.

Таким чином, спростовані пояснення скаржника ТОВ "Клін Стрім", що співпраця між товариствами на підставі договору поставки раптово припинилась в 2020 році через відсутність оплати за вже поставлену продукцію та внаслідок передачі у користування технічних умов.

Також судами встановлено, що 16.01.2020 ТОВ "Клін Стрім" (власник в особі комерційного директора (підписанта) Вірьовкіна О.І.) та ТОВ "Він Стрім" (користувач в особі директора Вірьовкіна М.І.) уклали договір про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них.

Відповідно до пункту 1.1 цього договору власник передає у тимчасове платне користування користувачу Технічні умови ТУ У 20.4-39353694-001:2015 "Технічних умов ТУ У 20.4-39353694-001:2015 "Засоби дезінфекційні (антисептичні) для рук та шкірних покривів "КЛІН СТРІМ (CLEAN STREAM)" та виключні права на них (об`єкт користування), а користувач приймає об`єкт користування у тимчасове користування та зобов`язується сплачувати власнику винагороду за користування ним.

За змістом умов пункту 1.2, 1.3 спірного договору під передачею ТУ та виключних прав на них розуміється передача власником користувачеві копій, зроблених з оригіналів, засвідчених оригінальною печаткою власника. Приймання-передача об`єкту користування здійснена сторонами одночасно з підписанням цього договору без підписання будь-яких додаткових документів. Під користуванням ТУ в договорі розуміється право користувача виробляти самостійно та/або шляхом розміщення замовлень на виготовлення у третіх осіб та право розповсюджувати продукцію, виготовлену за ТУ (пункт 1.4. спірного договору). Під виключними правами в цьому договорі розуміється термін, визначений Законом України "Про авторське право і суміжні права" від 23.12.1993 №3792-ХІІ (пункт 1.4.1 спірного договору).

Відповідно до пункту 5.1 спірного договору ТОВ "Він Стрім" має право на користування предметом договору протягом терміну дії цього договору. Договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами та діє протягом 20 років з дати його підписання, тобто - до 16.01.2040. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення його строку, договір вважається продовженим щоразу на 5 календарних років на визначених цим договором умовах.

Згідно з пунктом 2.1 спірного договору за використання об`єкту власнику сплачується 1 000,00 грн за кожен рік. Оплата здійснюється у безготівковому порядку не пізніше 31 грудня кожного календарного року.

18.01.2020 ТОВ "Клін Стрім" в особі комерційного директора Вірьовкіна О.І. та ТОВ "Він Стрім" в особі директора Вірьовкіна М.І. уклали додаткову угоду № 1 до спірного договору, згідно з пунктом 1 якої сторони погодили зміни до пункту 1.1 у такій редакції: "За цим договором власник передає у тимчасове платне користування користувачеві Технічні умови ТУУ 20.4-39353694-001:2015 "Гелі косметичні Антисептичні для рук "Клін Стрім" (Clean Stream)" та Технічні умови ТУ У 20.4-39353694-001:2015 з урахуванням змін № 1 від 01.02.2017 "Гелі косметичні Антисептичні для рук "Клін Стрім" (Clean Stream)" (далі - технічні умови) та виключні права на них (далі - об`єкт користування), а користувач приймає об`єкт користування у тимчасове користування та зобов`язується сплачувати власнику винагороду за користування ним".

Судами встановлено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що засновниками ТОВ "Він Стрім" є ОСОБА_2 (керівник з 08.06.2018 р.), ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а засновниками ТОВ "Клін Стрім" - ОСОБА_5 (керівник з 14.08.2014 р.) та ОСОБА_1 підписант (комерційний директор).

Відповідно до положень пунктів 15.11, 15.12, 15,16 статуту ТОВ "Клін Стрім" директор відповідає як за діяльність дирекції товариства в цілому, так і за виконання покладених на нього окремих завдань. Директором та членами дирекції товариства можуть бути особи, які перебувають з товариством у трудових відносинах. Для забезпечення діяльності товариства призначається комерційний директор з повноваженнями директора товариства.

Отже, відповідно до статуту ТОВ "Клін Стрім" визначено, що повноваження комерційного директора є тотожними повноваженням директора товариства. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що засновник ТОВ "Клін Стрім" Вірьовкін О.І. є підписантом і комерційним директором. Про будь-які обмеження для засновника, зокрема, про необхідність укладення засновником товариства трудового договору не визначено ні статутом, ні у Єдиному державному реєстрі. Тому відповідно до норм частини третьої статті 92 ЦК України та з урахуванням положень пунктів 15.11, 15.12, 15,16 статуту ТОВ "Клін Стрім" і відомостей з Єдиного державного реєстру повноваження Вірьовкіна О.І. як комерційного директора у відносинах з іншими особами є підтвердженими.

Суди визнали безпідставними доводи ТОВ "Клін Стрім" про те, що у підписанта зі сторони ТОВ "Клін Стрім" Вірьовкіна О.І. не було необхідного обсягу цивільної дієздатності для укладання договору від 16.01.2020 про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них та додаткову угоду № 1 від 18.01.2020 до цього договору.

На виконання вказівок Верховного Суду викладених у постанові від 15.07.2021 у цій справі судами встановлено, що ТОВ "Клін Стрім" жодними належними та допустимими доказами відповідно до статей 74, 76-78 ГПК України не доведено настання несприятливих наслідків для довірителя внаслідок укладення договору від 16.01.2020 про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них. Такими доказами могли б бути фінансові звіти за спірний період, аудиторський висновок щодо фінансових результатів господарської діяльності товариства, а також результатів різних господарських операцій і виконаних договорів, що дозволило б суду встановити зв`язок фінансових результатів діяльності товариства та конкретного правочину. Тому доводи позивача за зустрічним позовом про те, що спірний договір суперечить інтересам ТОВ "Клін Стрім", перешкоджає господарській діяльності та завдавав матеріальної шкоди товариству, є необґрунтованими.

Врахована при цьому судами досліджена у справі обставина про те, що припинення взаємовідносин сторін за договором поставки відбулося не внаслідок передачі у користування технічних умов, а внаслідок розірвання договору в односторонньому порядку шляхом надіслання ТОВ "Клін Стрім" листа від 04.05.2020 № 28 про розірвання договору поставки з 04.05.2020, що підтверджується судовим рішенням у справі № 910/21641/21, і про що зазначено вище.

Отже суди дійшли висновку про те, що сама по собі та обставина, що підписантами за спірним договором були афільовані особи не є підставою для визнання договору недійсним.

Суди попередніх інстанцій на підставі доказів у справі не встановили ані факту зловмисної домовленості ОСОБА_1 при укладенні оспорюваного договору від імені ТОВ "Клін Стрім" з директором ТОВ "Він Стрім" Вірьовкіним М.І., який є його рідним братом, а також не встановили настання несприятливих наслідків саме внаслідок укладання і виконання оспорюваного договору.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Джерела права та акти їх застосування. Оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій

Звертаючись з касаційною скаргою ТОВ "Клін Стрім", просить суд касаційної інстанції судові рішення попередніх судових інстанцій зі справи скасувати в частині відмови у задоволенні зустрічного позову про визнання договору про передачу у тимчасове користування технічних умов та виключних прав на них від 16.01.2020 та постановити нове рішення про задоволення зустрічного позову.

Отже судові рішення в частині задоволення позовних вимог про визнання інформації поширеної на вебсайті http:www.cleanstream.com.ua/ недостовірною та такою, що порушує честь, гідність, ділову репутацію TOB "Він Стрім" в касаційному порядку не оскаржуються.

В обґрунтування доводів касаційної скарги ТОВ "Клін Стрім" посилається, зокрема, на пункт 1 частини другої статті 287 ГПК України, зазначаючи про те, що суд апеляційної інстанції не застосував норму права (статтю 232 ЦК України), яка підлягала застосуванню у подібних правовідносинах чим не врахував висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.10.2019 у справі № 911/2129/17 про те, що правочин, вчинений керівником юридичної особи внаслідок зловмисної домовленості з представником іншої сторони, може бути визнаний недійсним на підставі частини першої статті 232 ЦК України.


................
Перейти до повного тексту