ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 523/16340/22
провадження № 51-2081км23
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
представника користувача майна ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу адвоката ОСОБА_6, який діє в інтересах користувача майна ОСОБА_7, на ухвалу Одеського апеляційного суду від 16 лютого 2023 року, постановлену у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022162490001421.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Суворовського районного суду м. Одеси від 5 січня 2023 року задоволено клопотання прокурора про арешт майна та накладено арешт шляхом позбавлення права відчуження, розпорядження та користування до скасування арешту у встановленому КПК порядку на транспортний засіб - автомобіль "Hyundai Sonata" (який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_8, яким фактично володіє та користується ОСОБА_7 ).
Ухвалою апеляційного суду відмовлено у задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_7 про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Суворовського районного суду м. Одеси від 5 січня 2023 року. Апеляційну скаргу повернуто особі, яка її подала.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі адвокат ОСОБА_6, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у цьому суді. Вказує, що висновок апеляційного суду про те, що строк на апеляційне оскарження необхідно відраховувати від 5 січня 2023 року є необґрунтованим, оскільки повний текст ухвали слідчого судді Суворовського районного суду м. Одеси не проголошувався, копію оскаржуваного рішення стороною захисту було отримано лише 9 січня 2023 року і вже 11 січня 2023 року було подано апеляційну скаргу, тобто в межах строку на апеляційне оскарження. Зазначає, що твердження апеляційного суду про те, що апелянтом, згідно розписки на обкладинці справи, копію ухвали слідчого судді було отримано 6 січня 2023 року не відповідають дійсності, оскільки він (адвокат ОСОБА_6 ) будь яких розписок не залишав. Вказує на те, що в матеріалах справи відсутні будь які дані про те, що повний текст ухвали було проголошено 5 січня 2023 року.
Позиції учасників судового провадження
Представник користувача майна - адвокат ОСОБА_6 підтримав касаційну скаргу та просив її задовольнити. Прокурор підтримала касаційну скаргу.
Мотиви Суду
Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права при ухваленні судових рішень у тій частині, в якій їх було оскаржено.
Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 412 КПК істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Доводи, викладені в касаційній скарзі адвоката ОСОБА_6, щодо істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які допустив суд апеляційної інстанції при розгляді клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді, є необґрунтованими з огляду на нижченаведене.
Так, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК апеляційна скарга, якщо інше не передбачено цим Кодексом, може бути подана на ухвалу слідчого судді - протягом п`яти днів з дня її оголошення. Згідно з ч. 3 ст. 395 КПК, якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Тобто, ст. 395 КПК розмежовує строки апеляційного оскарження ухвали суду або слідчого судді для осіб, які викликалися судом, та ухвали, постановленої судом без виклику особи, яка її оскаржувала. Для особи, яка оскаржує ухвалу суду або слідчого судді, постановлену за її викликом, але без її участі, кримінальне процесуальне законодавство пов`язує початок перебігу строку апеляційного оскарження такої ухвали з моменту її оголошення, а не з часом отримання копії судового рішення.
З огляду на положення пунктів 5, 7 ст. 115 КПК, при обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк; якщо закінчення строку, що обчислюється днями або місяцями, припадає на неробочий день, останнім днем цього строку вважається наступний за ним робочий день.
Згідно ч. 1 ст. 117 КПК пропущений із поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою слідчого судді, суду.
Під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК апеляційна скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
На думку колегії суддів, наведених вимог закону апеляційний суд дотримався.
Як вбачається з матеріалами провадження, ухвалою слідчого судді Суворовського районного суду м. Одеси від 5 січня 2023 року задоволено клопотання прокурора про арешт майна та накладено арешт шляхом позбавлення права відчуження, розпорядження та користування до скасування арешту у встановленому КПК порядку на транспортний засіб - автомобіль "Hyundai Sonata" (який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_8, яким фактично володіє та користується ОСОБА_7 ).