ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 120/17879/21-а
адміністративне провадження № К/990/11710/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., судді Коваленко Н.В., судді Стрелець Т.Г., розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27
до Козятинської міської ради Вінницької області,
третя особа Селянське (фермерське) господарство "Ольга"
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою Селянського (фермерського) господарства "Ольга"
на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року ухвалене у складі головуючого судді Яремчука К.О.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2023 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Білої Л.М., суддів: Матохнюка Д.Б. Гонтарука В. М.),
У С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
1. До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Козятинської міської ради Хмільницького району Вінницької області звернувся ОСОБА_28 (далі - представник) в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27 (далі - позивачі), у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо нерозгляду клопотань про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею по 2 гектари кожному з позивачів;
- зобов`язати Козятинську міську раду на найближчій сесії міської ради прийняти рішення, яким затвердити поданий проект землеустрою.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч приписам частини дев`ятої статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) не прийняв жодного рішення за результатами розгляду клопотань позивачів. Представник позивачів вказав, що така бездіяльність органу місцевого самоврядування порушує права позивачів на безоплатне отримання у власність земельних ділянок.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Козятинської міської ради Хмільницького району Вінницької області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду клопотань позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність площею по 2 гектари кожному для ведення особистого селянського господарства на території Сокілецької сільської ради (Козятинської територіальної громади) Хмільницького району Вінницької області та зобов`язано Козятинську міську раду Хмільницького району Вінницької області розглянути клопотання позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність площею по 2 гектари кожному для ведення особистого селянського господарства на території Сокілецької сільської ради (Козятинської територіальної громади) Хмільницького району Вінницької області та за результатами розгляду таких прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою або про відмову у його затвердженні. В іншій частині позовних вимог судом першої інстанції відмовлено.
4. Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що за результатами розгляду клопотань позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Козятинською міською радою Хмільницького району Вінницької області не прийнято жодного із передбачених ЗК України рішень (або рішення про затвердження проекту землеустрою, або рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою), що суперечить вимогам статті 118 ЗК України та свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності. Крім того, оцінивши доводи третьої особи у справі, суд першої інстанції вказав, що матеріали адміністративної справи не містять достовірних доказів, на підставі яких можливо було б дійти однозначного висновку про накладання земельних ділянок, які позивачі бажають отримати у власність, на ділянку, яка надана у постійне користування ОСОБА_29 . Також вказав, що аргументи третьої особи не стосуються предмету доказування, яким є обставини, що підтверджують або спростовують допущення бездіяльності Козятинською міською радою Хмільницького району Вінницької області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду клопотань позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
5. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2023 року апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Ольга" (далі - СФГ "Ольга") задоволено частково. Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27 до Козятинської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Селянське (фермерське) господарство "Ольга" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії змінено в мотивувальній частині рішення суду з підстав, викладених в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду. В решті рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року залишено без змін.
6. Ухвалюючи таке рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що висновки суду першої інстанції щодо оцінки аргументів третьої особи слід виключити зі змісту мотивувальної частини оскаржуваного рішення, оскільки останні не стосуються предмету доказування, яким є обставини, що підтверджують або спростовують допущення бездіяльності Козятинською міською радою Хмільницького району Вінницької області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду клопотань позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
7. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, Селянське (фермерське) господарство "Ольга" (далі - третя особа, скаржник) звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду, у якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким провадження у справі закрити.
8. В обґрунтування касаційної скарги зазначено, що судами попередніх інстанцій ухвалено оскаржувані судові рішення з неправильним застосуванням статті 19 КАС України, у зв`язку із чим порушено правила адміністративної юрисдикції. Вказане скаржник обґрунтовує тим, що земельні ділянки, на які претендують позивачі накладаються на земельну ділянку, яка перебуває у власності СФГ "Ольга". Таким чином, через прийняття судами оскаржуваних судових рішень порушуються речові права однієї зі сторін спірних правовідносин, що свідчить про наявність цивільно-правового спору та про необхідність закриття провадження у адміністративній справі.
9. Скаржник звертає увагу на те, що висновки стосовно необхідності розгляду спорів, що виникають у подібних правовідносинах, за правилами Цивільного процесуального кодексу України, висловлені, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 04 квітня 2018 року у справі № 439/1593/16-а, від 29 серпня 2018 року у справі № 623/2207/16-а та у постанові Верховного Суду від 20 вересня 2022 року у справі № 120/8882/21-а.
10. Крім того, скаржник вказує на неправильному застосуванні статті 55 Господарського кодексу України та положень Закону України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 року № 973-IV (далі - Закон № 973-IV), у зв`язку з неврахуванням висновків Верховного Суду від 03 березня 2021 року у справі № 917/1982/19 та Великої Падати Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 320/5724/17. У цих постановах Суд зазначив, зокрема те, що, враховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства земельна ділянка в силу свого правового режиму є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб. Суб`єктом такого використання може бути особа - суб`єкт господарювання.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
11. Касаційна скарга надійшла до Суду 03 квітня 2023 року.
12. Ухвалою Верховного Суду від 20 червня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі №120/17879/21-а, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.
13. Ухвалою Верховного Суду від 12 вересня 2023 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 13 вересня 2023 року.
14. Під час розгляду цієї справи в касаційному порядку від ОСОБА_18 та ОСОБА_5 надійшли клопотання про відмову від заявлених ними позовних вимог та про закриття провадження у цій частині.
15. З касаційною скаргою скаржником подано клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, у задоволенні якого було відмовлено ухвалою Верховного Суду від 12 вересня 2023 року.
16. Іншими учасниками справи клопотань заявлено не було.
Позиція інших учасників справи
17. Від учасників справи відзиву на касаційну скаргу третьої особи не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду рішення суду апеляційної інстанції. При цьому колегія суддів зазначає, що Козятинською міською радою Вінницької області отримано ухвалу Верховного Суду про відкриття касаційного провадження 28 червня 2023 року. Крім того, ухвалу Верховного Суду про відкриття касаційного провадження 28 червня 2023 року оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень 22 червня 2023 року.
Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
18. Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що 30 квітня 2021 року ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_27, ОСОБА_19, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_26, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_20, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_25, ОСОБА_18, ОСОБА_6 та ОСОБА_15 звернулися через центр надання адміністративних послуг "Прозорий офіс" до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею по 2 гектари кожному на території Сокілецької сільської ради Козятинського району Вінницької області (за межами села Сокілець) Козятинського району Вінницької області.
19. Як свідчить витяг із інформаційної бази, такі клопотання прийнято та повідомлено про кінцевий термін їх розгляду Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області - 31 травня 2021 року.
20. Станом на 07 червня 2021 року Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області не прийнято жодного з передбачених частиною 7 статті 118 ЗК України рішень: або про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або про відмову в його наданні.
21. Оскільки Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області в місячний термін не розглянуло клопотання позивачів про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, керуючись частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент подання клопотань позивачами), позивачі 07 червня 2021 року звернулися до фізичної особи-підприємця ОСОБА_30 із заявами щодо розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Сокілецької сільської ради Козятинського району Вінницької області (за межами населеного пункту).
22. 09 червня 2021 року позивачами направлено на адресу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області та Козятинської міської ради Хмільницького району Вінницької області повідомлення про застосування принципу мовчазної згоди відповідно до частини 7 статті118 ЗК України (в редакції, чинній на момент звернення із відповідними клопотаннями).
23. Після виготовлення проекту землеустрою 20 серпня 2021 року ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_27, ОСОБА_19, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_26, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися до Козятинської міської ради Хмільницького району Вінницької області із клопотаннями про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність орієнтовною площею по 2 гектари кожному для ведення особистого селянського господарства на території Сокілецької сільської ради (Козятинської територіальної громади) Вінницької області.
24. 04 жовтня 2021 року з такими ж клопотаннями до Козятинської міської ради Хмільницького району Вінницької області звернулися ОСОБА_20, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_25, ОСОБА_18, ОСОБА_6 та ОСОБА_15 .
25. Зі змісту протоколу засідання 15 сесії 8 скликання Козятинської міської ради Хмільницького району Вінницької області, що відбулося 10 вересня 2021 року, слідує, що питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_27, ОСОБА_19, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_26, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства обговорювалось депутатами міської ради. Проте за результатами голосування за затвердження такого проекту землеустрою такий проект рішення не набрав необхідної кількості голосів депутатів ради, що з огляду на абзац 2 частини 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" свідчить про неприйняття рішення з цього питання.
26. Зі змісту протоколу засідання 16 сесії 8 скликання Козятинської міської ради, що відбулося 29 жовтня 2021 року, слідує, що питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_20, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_25, ОСОБА_18, ОСОБА_6 та ОСОБА_15 земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства обговорювалось депутатами ради. Проте за результатами голосування за затвердження такого проекту землеустрою рішення такий проект рішення також не набрав необхідної кількості голосів депутатів ради, відтак рішення з цього питання не прийнято.
27. Наведені обставини стали підставою для звернення позивачів до суду з даним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи
28. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає таке.
29. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
30. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
31. Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
32. Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року та постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2023 року не відповідають, а доводи касаційної скарги є частково обґрунтованими з огляду на таке.
33. Відповідно до частини другої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
34. Відповідно до частини першої статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
35. Згідно з частиною першою статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
36. Відповідно до частини першої статті 44 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов`язки.
37. Відповідно до частини третьої статті 44 КАС України учасники справи мають право: ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
38. Тобто, позивач має право користуватися правами, визначеними, зокрема, частиною третьою статті 44 КАС України.
39. Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
40.Європейський Суд з прав людини у справі ANDERSENA v. LATVIA визнав обґрунтованим аргумент заявниці про те, що представництво адвоката в Ризькому окружному суді не було оформлено відповідно до вимог внутрішнього законодавства і, отже, не могло вважатися дійсним. Суд зазначив, що неподання заявниці інформації про доводах іншої сторони і її нездатність відповісти на ці доводи призвели до того, що вона не могла брати участь в розгляді її справи в Ризькому окружному суді відповідно до принципу рівності та змагальності сторін. Таким чином, ЄСПЛ у вказаній справі встановив порушення статті 6 Конвенції (рішення Європейського Суду з прав людини у справі "ANDERSENA v. LATVIA", заява № 79441/17 від 19 вересня 2019 року, пункти 87-98).