ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2023 року
м. Київ
справа № 826/4894/18
провадження № К/9901/23755/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Державної авіаційної служби України
на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2021 року (головуючий суддя Вербицька Н.В., судді Джабурія О.В., Кравченко К.В.)
у справі № 826/4894/18
за позовом Державної авіаційної служби України
до Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Одеській області, Товариства з обмеженою відповідальністю "СТІКОН", Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, Одеської міської ради,
за участю третіх осіб: Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, Державної архітектурно - будівельної інспекції України
про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльності, скасування дозволу, скасування містобудівних умов та обмежень, зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У березні 2018 року Державна авіаційна служба України звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Одеській області (відповідач-1), Товариства з обмеженою відповідальністю "СТІКОН" (відповідач-2), Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (відповідач-3), Одеської міської ради (відповідач-4), у якому просила:
- зобов`язати Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Одеській області виконати рішення Державіаслужби від 13 лютого 2018 року № 82;
- зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "СТІКОН" виконати рішення Державіаслужби від 13 лютого 2018 року № 86;
- визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради в частині непогодження об`єкта будівництва за адресою м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, з Державіаслужбою та зобов`язати вчинити дії щодо погодження вищезазначеного будівництва;
- визнати протиправними дії Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради щодо видачі дозволу на будівельні роботи № ІУ 115163572950 та скасувати його;
- визнати протиправними дії Одеської міської ради щодо видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по об`єкту будівництва за адресою м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, та скасувати їх.
2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року у задоволенні позову Державної авіаційної служби України відмовлено.
3. Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року залучено до участі у справі № 826/4894/18 в якості третіх осіб на стороні відповідачів: Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради та Державну архітектурно - будівельну інспекцію України.
4. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2021 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року скасовано та прийнято нову постанову про відмову Державній авіаційній службі України в задоволенні позовних вимог.
5. Позивач із вказаним судовим рішенням суду апеляційної інстанції не погодився, тому звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції в частині відмови у задоволенні апеляційної скарги та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позов Державіаслужби в частині зобов`язання Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Одеській області та Товариства з обмеженою відповідальністю "СТІКОН" виконати рішення Державіаслужби від 13 лютого 2018 року № 82 та № 86; в іншій частині позовних вимог направити справу на новий розгляд.
6. Від Товариства з обмеженою відповідальністю "СТІКОН" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить суд відмовити у задоволенні касаційної скарги. Від Одеської міської ради надійшли письмові пояснення.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 02 листопада 2017 року Державіаслужбою, відповідно до статті 5 Повітряного кодексу України, Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 №520 (далі - Положення №520), пункту 7 Правил сертифікації цивільних аеродромів України, наказом № 833 "Про проведення позапланових інспекційних перевірок" створено комісію, якій доручено у листопаді-грудні 2017 року провести позапланові інспекційні перевірки приаеродромних територій, зокрема КП "Міжнародний аеропорт Одеса".
8. На підставі зазначеного наказу Державною авіаційною службою України з метою виявлення порушень вимог щодо погодження будівництва об`єктів на приаеродромній території 14-15 грудня 2017 року проведено позапланову інспекційну перевірку приаеродромної території КП "Міжнародний аеропорт Одеса" (м. Одеса), за результатом якої 15 грудня 2017 року складено акт.
9. Відповідно до акту позапланової інспекційної перевірки приаеродромної території аеродрому "Одеса" КП "Міжнародний аеропорт Одеса" від 15 грудня 2017 року на момент перевірки вказаної території були виявлені об`єкти будівництва, що не погоджені з експлуатантом аеродрому та Державіаслужбою, зокрема за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, які виконуються Товариством з обмеженою відповідальністю "СТІКОН".
10. Об`єкти будівництва, в тому числі і об`єкт будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, знаходяться у радіусі 10 км від контрольної точки аеродрому "Одеса" КП "Міжнародний аеропорт Одеса", проте Державіаслужбою не здійснювалось погодження вибору майданчика для проектування, будівництва, розширення, реконструкції і технічного переобладнання, не надавався висновок щодо погодження місця розташування та висоти об`єктів на приаеродромних територіях та об`єктів діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації.
11. У висновках акту перевірки зазначено, що КП "Міжнародний аеропорт "Одеса" необхідно посилити контроль за станом приаеродромної території, проводити щоквартально обстеження, за результатами яких складати відповідні акти обстеження приаеродромної території. У випадку виявлення непогоджених з експлуатантом аеродрому об`єктів будівництва та/або діяльності, передбаченої частиною другою статті 69 Повітряного кодексу України невідкладно інформувати Державіаслужбу. Враховуючи те, що непогоджене будівництво впливає на безпеку польотів, безпеку цивільної авіації, тим самим може створити загрозу життю членів екіпажів повітряних суден та їх пасажирів, а згодом, введення в експлуатацію таких об`єктів самочинного будівництва можуть створити загрозу життю та здоров`ю осіб, які в них проживатимуть або перебуватимуть поряд з ними чи у них, а також, може привести до обмеження роботи аеродрому та закриття курсу для виконання польотів, рекомендувати Голові Державіаслужби винести рішення про припинення будівництва за вищевказаними адресами.
12. На підставі акту позапланової інспекційної перевірки приаеродромної території аеродрому Одеса КП "Міжнародний аеропорт Одеса" від 15 грудня 2017 року, затвердженого в.о. першого заступника Голови Державіаслужби, 13 лютого 2018 року винесені рішення: № 82 про припинення будівництва з моменту винесення такого рішення за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, що здійснюється управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Одеській області; № 86 про припинення будівництва з моменту винесення такого рішення за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, що здійснюється Товариством з обмеженою відповідальністю "СТІКОН".
13. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 17 жовтня 2016 року №210, видані за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, мають наміри забудови - будівництво 4-секційного 24-поверхового житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення, технічним поверхом, даховою котельнею та підземним паркінгом. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надані замовнику будівництва - управлінню Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Одеській області управлінням архітектури.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Відмовляючи у позові, суд першої інстанції керувався тим, що позивачем не доведено та не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження створення оскаржуваними діями потенційної небезпеки. При прийнятті рішення судом також враховано, що Товариство з обмеженою відповідальністю "СТІКОН" здійснює будівництво на підставі відповідних дозвільних документів, які станом на момент прийняття рішень від 13 лютого 2018 року № 82 та № 86 та час ухвалення рішення є дійсними та не скасованими. Механізму погодження будівництва органами місцевого самоврядування (направлення звернення, надання відповіді на звернення, розгляд поданих на її адресу документів щодо погодження будівництва тощо) з Державіаслужбою нормами чинного законодавства не передбачено.
15. Суд першої інстанції також дійшов висновку, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 17 листопада 2016 року № 210 по об`єкту будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6, надані відповідно до вимог чинного на той час законодавства з урахуванням намірів забудови земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні. Також судом зазначено про законність видачі Товариству з обмеженою відповідальністю "СТІКОН" дозволу на виконання будівельних робіт № ІУ 115163572950.
16. Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та прийняв нове рішення про відмову у позові, яке мотивував тим, що Державіаслужба наділена контролюючими функціями зокрема і щодо порядку будівництва на приаеродромній території, прийняті Державною авіаційною службою України рішення, в тому числі і щодо припинення будівництва на приаеродромній території, є обов`язковими для органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб незалежно від форми власності, які допустили відповідні порушення. Тобто перевірка об`єкту будівництва проведена позивачем у межах наданих Державіаслужбі повноважень.
17. Колегія суддів керувалася тим, що з огляду на підтвердження належними доказами обставин прийняття об`єкту будівництва до експлуатації оскаржувані у цій справі рішення Державіаційної служби України не спрямовані на досягнення мети, для якої таке будівництво забороняється.
18. Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Одеської міської ради щодо непогодження об`єкта будівництва за адресою м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55/6 з Державіаслужбою, зобов`язання вчинити дії щодо погодження вищезазначеного будівництва та визнання протиправними дії Одеської міської ради щодо видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, судова колегія зазначила, що Одеська міська рада не є належним відповідачем за заявленими Державіаслужбою позовними вимогами, що підтверджується і самим позивачем. Так, під час розгляду справи в суді першої інстанції позивачем заявлялись неодноразові клопотання про заміну неналежного відповідача Одеську міську раду - на належного - Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, однак зазначені клопотання не розглянуті судом першої інстанції.
19. Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради щодо видачі дозволу на будівельні роботи № ІУ 115163572950 та його скасування, судова колегія зазначила, що в їх задоволенні також необхідно відмовити з огляду на те, позовні вимоги також заявлені до неналежного відповідача - управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради. Під час розгляду справи в суді першої інстанції позивачем заявлялись неодноразові клопотання про заміну неналежного відповідача управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - на належного - ДАБІ України, однак зазначені клопотання не розглянуті судом першої інстанції.
20. Судова колегія вважала, що дозвіл на виконання будівельних робіт вичерпав свою дію шляхом видачі ДАБІ України сертифікату серії ІУ № 163193612211, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта (черги, окремого пускового комплексу) проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації: "Будівництво багатоповерхового 4-х секційного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом за адресою м. Одеса, Київський район, Люстдорфська дорога 55/6", що є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог Державіаслужби в цій частині.