Постанова
Іменем України
30 cерпня 2023 року
м. Київ
справа № 754/311/23
провадження № 61-7239св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
заявники: Товариство з обмеженою відповідальністю "БРСМ", Товариство з обмеженою відповідальністю "БРСМ-НАФТА", Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР"
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "БРСМ", Товариства з обмеженою відповідальністю "БРСМ-НАФТА", Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" на ухвалу Деснянського районного суду м. Києва від 16 січня 2023 року у складі судді Таран Н. Г. та постанову Київського апеляційного суду від 13 квітня 2023 року у складі колегії суддів: Мельника Я. С., Матвієнко Ю. О., Гуля В. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст заяви
У січні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "БРСМ" (далі - ТОВ "БРСМ"), Товариство з обмеженою відповідальністю "БРСМ-НАФТА" (далі - ТОВ "БРСМ-НАФТА"), Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" (далі - ТОВ "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР") на підставі частини четвертої статті 277 Цивільного кодексу України звернулись до суду із заявою, в якій просили встановити факт недостовірності та спростувати інформацію, поширену в мережі Інтернет на веб-сайті: "bihus.info" за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_1 у відео-сюжеті під назвою "ІНФОРМАЦІЯ_2", про тіньове фінансування "БРСМ", брендом "БРСМ-НАФТА" політичної партії "ОСОБА_2", а саме, що викладена у фразах:
- з 28 хв 29 сек. по 28 хв 43 сек.: "Нині джерело фінансування, ну знаєте, могло б, робити це легально і публічно, це великий гравець, відомий навіть бренд, в нього точно є гроші, але він чомусь вирішив робити це з тіні, розкидаючи готівку".
- з 30 хв 24 сек. по 30 хв. 35 сек.: "Справжній володар кешу ОСОБА_2 увесь цей час теж був у переписці. Пам`ятаєте контролерку фінансів ОСОБА_1? Вона не лише контролює фінанси, во їх і видає".
- з 31 хв 01 сек. по 31 хв 31 сек.: " ОСОБА_1 є керівником цілої низки компаній, назви яких не суттєві, адже за ними стоїть один відомий бренд "БРСМ-НАФТА". Простими словами вона топ-менеджерка БРСМу. Гроші в чаті теж йдуть від неї. Паливо для ОСОБА_2 теж від БРСМу . Про те, це навіть не іронія, але гроші від БРСМу ОСОБА_2 цінують більше, ніж паливо БРСМу".
- з 33 хв 35 сек. по 33 хв 40 сек.: "Ми хотіли запитати як давно група БРСМ спонсорує Партію ОСОБА_2 і на яку суму загалом".
Заява мотивована тим, що поширена інформація про "тіньове" фінансування партії " ОСОБА_2" є такою, що порушує ділову репутацію заявників, є негативною для них, а відео-сюжет з веб-сайту " bi hus.i nfo" у невизначено великій кількості глядачів формує негативне сприйняття суб`єктів господарювання зі спільною назвою " БРСМ". Автор даного відео невідомий, відомості щодо реєстранта доменного імені (власника веб-сайту) "bihus.info" в службі WHOIS є знеособленими, тобто також невідомими. Єдиним законним способом відновити порушені права є встановлення факту недостовірності поширеної інформації та її спростування.
Посилаючись на викладене, заявники просили задовольнити заяву.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 16 січня 2023 року відмовлено у відкритті провадження у справі.
Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що на підставі частини четвертої статті 277 Цивільного кодексу в порядку окремого провадження встановлення факту недостовірності інформації та її спростування за заявою юридичних осіб не передбачено, тому у відкритті провадження за заявою слід відмовити.
Не погодившись із вказаною ухвалою, ТОВ "БРСМ", ТОВ "БРСМ-НАФТА", ТОВ "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" звернулись до суду з апеляційною скаргою.
Постановою Київського апеляційного суду від 13 квітня 2023 року апеляційну скаргу ТОВ "БРСМ", ТОВ "БРСМ-НАФТА", ТОВ "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" залишено без задоволення, а ухвалу Деснянського районного суду м. Києва від 16 січня 2023 року - без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, зазначивши, що вони відповідають встановленим обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а передбачених законом підстав для скасування рішення місцевого суду при апеляційному розгляді не встановлено.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
11 травня 2023 року ТОВ "БРСМ", ТОВ "БРСМ-НАФТА", ТОВ "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" засобами поштового зв`язку подали до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Деснянського районного суду міста Києва від 16 січня 2023 року та постанову Київського апеляційного суду від 13 квітня 2023 року.
В касаційній скарзі заявники просять скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи, та без урахування правових висновків Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах.
Заявники вказують, що за змістом статті 277 Цивільного кодексу України право на спростування недостовірної інформації належить не лише фізичним, а й юридичним особам у передбачених законом випадках, у тому числі, як спосіб судового захисту проти поширення інформації, що шкодить діловій репутації.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 25 травня 2023 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою та витребувано матеріали цивільної справи.
08 червня 2023 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 18 серпня 2023 року справу призначено до судового розгляду.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до частини другої статті 2 ЦПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону оскаржувані ухвала суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції відповідають.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до статей 15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.