ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2023 року
м. Київ
справа №400/1681/20
адміністративне провадження № К/9901/9406/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 (суддя Малих О.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2021 (колегія у складі суддів Федусика А.Г., Бойка А.В., Шевчук О.А.)
у справі № 400/1681/20
за позовом Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради
про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
І. РУХ СПРАВИ
1. У квітні 2020 року Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства "Первомайський міський водоканал" Первомайської міської ради, в якому просило стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 127815,88 гривень.
2. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.11.2020, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2021, у задоволенні позову відмовлено.
3. У касаційній скарзі позивач просить скасувати судові рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
4. Ухвалою Верховного Суду від 06.04.2021 відкрито касаційне провадження.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно поданого відповідачем звіту форми №10-ПІ за 2019 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства у 2019 році становить 116 осіб, з яких: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 3 особи; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України № 875, - 5 осіб.
6. У зв`язку з не виконанням нормативу по працевлаштуванню двох осіб з інвалідністю, згідно поданого звіту форми №10-ПІ, позивач застосував до відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 127586,20 грн, а у зв`язку із не сплатою вказаної суми до 17.04.2020 позивач нарахував пеню в сумі 229,68 гривень. Загальна сума боргу становить 127815,88 гривень.
7. З метою стягнення вказаних сум позивач звернувся до суду.
8. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, покликаючись на те, що підприємство було зареєстровано в МОВ ФСЗІ 31.01.2020, а тому відповідач вважає, що він не повинен був виконувати норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2019 році, так як не був зареєстрований у 2019 році у Фонді. Крім того, фактично відповідач розпочав свою діяльність з 01.07.2019, тому у період з липня по грудень 2019 року кількість працівників на підприємстві щомісяця збільшувалась. При цьому, правильність розрахунку розміру санкцій відповідач не заперечував.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач вживав заходів, спрямованих на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та недопущення правопорушення у сфері господарювання.
При цьому, відповідно до правової позиції, викладеної в постановах Верховного Суду від 14.02.2018 по справі № 820/2124/16, від 04.07.2018 по справі №818/521/16, від 11.09.2018 у справі № 812/1135/18, обов`язок підприємства зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком займатися пошуком таких осіб для працевлаштування. У зв`язку з наведеним, на відповідача не може бути покладено відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для їх працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
10. За висновком суду апеляційної інстанції новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.
КП "Первомайськводоканал" створено 13.12.2018 на підставі рішення Первомайської міської ради від 29.11.2018 №11, водночас лише з червня 2019 року проводився набір працівників (червень - 1 працівник, липень - 47 працівників, серпень - 217 працівників), що, з огляду на п. 3 Порядку, свідчить про наявність у КП обов`язку по реєстрації у ФСЗ в строк до 01.02.2020 (рік збільшення кількості працюючих до восьми і більше осіб - 2019 рік).
Враховуючи те, що обов`язок з подання відповідної звітності виник у підприємства лише після проведення його реєстрації у ФСЗ, відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. У касаційній скарзі позивач покликається на порушення судами норм матеріального права.
12. Скаржник зазначає, що:
(а) суди першої та апеляційної інстанцій вирішили спір без врахування висновків щодо застосування ч. 3 ст. 18, ст. 19, ст. 20 Закону України від 21.03.1991 № 875-XII "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні (далі - Закон № 875-XII)", п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення", Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 № 316, викладених у постановах Верховного Суду від 07.02.2018 у справі № П/811/693/17, від 02.05.2018 у справі № 804/8007/16, від 13.06.2018 у справі № 819/639/17, від 26.06.2018 у справі № 806/1368/17, від 20.05.2019 у справі № 820/1889/17, від 16.06.2020 у справі № 813/3047/18, від 13.07.2020 у справі № 804/4097/18, від 22.10.2020 у справі №1.380.2019.003187.
У цих постановах викладався правовий висновок про те, що закон не покладає на підприємство обов`язок здійснювати самостійний пошук працівників - інвалідів. Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є наказ по підприємству стосовно створення відповідного робочого місця, звіт форми №3-ПН, що подається у порядку, визначеному наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №316;
(б) суд першої інстанції встановив, що КП "Первомайський міський водоканал" протягом 2019 року мало 2 робочих місця, не зайняті особами з інвалідністю, проте дійшов висновку про виконання відповідачем нормативу робочих місць; не врахував та не дослідив лист від 20.03.2020 № 52-01-06/197 Первомайської міськрайонної філії Миколаївського обласного центру зайнятості щодо не звернення КП "Первомайський міський водоканал" у 2019 році до центру зайнятості з метою пошуку працівників з інвалідністю. Оскільки відповідач не повідомив центр зайнятості про наявність вакантних посад для працевлаштування осіб з інвалідністю, не вжив інших дій, спрямованих на заповнення вакансій, застосування до нього адміністративно-господарської санкції є обґрунтованим;
(в) суд апеляційної інстанції фактично сформулював висновок, що роботодавець звільняється від відповідальності за невиконання нормативу, передбаченого ст. 19 Закону № 875-XII, з тієї підстави, що обов`язок з подання звітності форми № 10-ПІ у відповідача виникає лише після реєстрації в ФСЗІ до 01 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих. Такий висновок П`ятого апеляційного адміністративного суду може призвести до формування на рівні судів апеляційної інстанцій практики щодо звільнення роботодавців від сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю на підставі норм матеріального права, якими врегульована процедура реєстрації суб`єктів господарювання у відділеннях Фонду та процедура подання звіту;
(г) суд апеляційної інстанції не дослідив довідку від 28.01.2020 № 5735 щодо реєстрації КП "Первомайський міський водоканал" у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів;
(ґ) Верховний Суд не висловлював правову позицію щодо застосування ч. 3 ст. 18, ст. ст. 19, 20 Закону № 875-XII у розрізі положень п. 3 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70.
13. У відзиві відповідач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
15. Спірним питанням у цій справі є виконання обов`язку стосовно забезпечення середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.
16. Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 №129, передбачено, що Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.