Постанова
Іменем України
23 серпня 2023 року
м. Київ
справа № 185/8512/21
провадження № 61-8887св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є. (суддя-доповідач),
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля",
відповідачі: Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, правонаступником якого є Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки" Тернівської міської ради, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Дніпропетровській області,
третя особа - ОСОБА_1,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційні скарги Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" на постанову Дніпровського апеляційного суду від 09 лютого 2023 року у складі колегії суддів: Биліна Т. І., Зайцевої С. А., Максюти Ж. І. та додаткову постанову Дніпровського апеляційного суду від 06 червня 2023 року у складі колегії суддів: Никифоряка Л. П., Гапонова А. В., Новікової Г. В.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2021 року Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля" (далі - ПрАТ "ДТЕК Павлогравугілля") звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпраці (далі - ГУ Держпраці) у Дніпропетровській області, Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки" (далі - КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки") Тернівської міської ради, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, - ОСОБА_1, про визнання акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 відносно ОСОБА_1 від 04 березня 2021 року незаконним, скасування акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 відносно ОСОБА_1 від 04 березня 2021 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відомості, викладені в акті розслідування причин хронічного професійного захворювання ОСОБА_1 від 04 березня 2021 року, не відповідають дійсності, а сам акт складений з істотними порушеннями вимог Порядку розслідувань та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі - Порядок № 337).
Вказував, що Комісія з розслідування на виконала вимоги пункту 112 Порядку № 337, зокрема не розробила Програму розслідування причин виникнення професійного захворювання; не провела розподіл функцій між членами комісії; не проводила засідання комісії; не проводила оцінку умов праці працівника за матеріалами результатів обстежень і досліджень Протоколу важкості та напруженості праці, раніше проведеної атестації робочих місць; не одержала письмові пояснення посадових осіб, інших працівників з питань, пов`язаних з розслідуванням причин виникнення професійного захворювання.
Крім того, Комунальне некомерційне підприємство "Тернівська центральна міська лікарня" Тернівської міської ради не приймало відповідних заходів щодо не допущення виникнення у ОСОБА_1 профзахворювання при наявності перших ознак професійного захворювання, що підтверджується даними щорічних медичних оглядів за 2015- 2019 роки.
Посилаючись на наведене, ПрАТ "ДТЕК Павлогравугілля" просило позов задовольнити.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 листопада 2022 року позовні вимоги ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" задоволено у повному обсязі.
Визнано акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) ОСОБА_1 від 04 березня 2021 року за формою П-4 незаконним та скасовано.
Суд першої інстанції виходив із доведеності позивачем обставин, на які він посилався як на підставу для задоволення своїх вимог. Суд дійшов висновку про те, що розслідування випадку професійного захворювання (отруєння) ОСОБА_1, оформлене актом за формою П-4 від 04 березня 2021 року, проведено з істотними порушеннями вимог Порядку розслідувань та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 09 лютого 2023 року за наслідками розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 листопада 2022 року скасовано.
Провадження у справі за позовною заявою ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" закрито.
Апеляційний суд виходив із того, що предметом цього спору є оскарження позивачем акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 відносно ОСОБА_1 від 04 березня 2021 року та процедури його прийняття, як рішення відповідача, який у рамках здійснення своєї господарської діяльності уповноважений здійснювати відповідні розслідування та складати відповідні акти за наслідками таких розслідувань, отже це безпосередньо відноситься до здійснення відповідачем його господарської діяльності, а тому цей спір належить розглядати в порядку господарського судочинства.
Додатковою постановою Дніпровського апеляційного суду від 06 червня 2023 року вирішено питання про розподіл судових витрат.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
16 червня 2023 року представник ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" - адвокат Корнієнко А. Г. звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення апеляційними судом норм процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду, справу передати на новий апеляційний розгляд.
Підставами касаційного оскарження заявник зазначає неправильне застосування матеріального права та порушення норм процесуального права.
Окрім того, 16 червня 2023 року представник ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" - адвокат Селіванова О. В. звернулася до Верховного Суду із касаційною скаргою на додаткову постанову Дніпровського апеляційного суду від 06 червня 2023 року.
Підставою касаційного оскарження постанови апеляційного суду заявник зазначає неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
Аргументи учасників справи
Доводи особи, які подали касаційну скаргу
Касаційна скарга аргументована тим, що апеляційний суд неповно дослідив обставини справи, не надав їм належної правової оцінки та дійшов помилкових висновків про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 255 ЦПК України.
Апеляційний суд дійшов неправильного висновку про те, що оскаржуваний акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 прийнято відповідачем в рамках здійснення господарської діяльності. Внаслідок цього суд неправильно встановив зміст спірних правовідносин та помилково відніс спір до юрисдикції господарського суду.
Оскарження актів розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання(отруєння) за формою П-4 не стосується ведення господарської діяльності учасників справи та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки спір виникає із трудових правовідносин та стосується здоров`я фізичної особи, що є її особистим немайновим правом, права на відшкодування шкоди внаслідок заподіяння шкоди здоров`ю.
Доводи інших учасників справи
Відзив/заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалами Верховного Суду від 29 червня 2023 року поновлено Приватному акціонерному товариству "ДТЕК Павлоградвугілля" строк на касаційне оскарження постанови Дніпровського апеляційного суду від 09 лютого 2023 року.
Відкрито касаційне провадження у даній справі.
Витребувано з Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області справу № 185/8512/21 за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Тернівки" Тернівської міської ради, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Дніпропетровській області, третя особа - ОСОБА_1, про скасування акту розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання.
Ухвалою Верховного Суду від 09 серпня 2023 року справу № 185/8512/21 призначено до судового розгляду.
Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Суди встановили, що з 11 червня 2012 року до 03 липня 2020 року ОСОБА_1 працював машиністом гірничих виїмкових машин 5 розряду на дільниці з видобутку вугілля № 3 на ВСП "Шахтоуправління Тернівське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля".
Протягом 2015-2019 років ОСОБА_1 щорічно проходив періодичний медичний огляд у Комунальному підприємстві "Тернівська Центральна міська лікарня" Тернівської міської ради, за результатами якого був визнаний придатним до роботи за своєю професією.
Наказом ВСП "Шахтоуправління Тернівське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" від 03 липня 2020 року № 125.15 ОСОБА_1 звільнений з роботи, у зв`язку з виявленою невідповідністю виконуваній роботі за станом здоров`я, на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП України.
10 лютого 2021 року Український науково-дослідний інститут промислової медицини в м. Кривий Ріг склав повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) за формою П-3, згідно з яким у ОСОБА_1 виявлено хронічне обструктивне захворювання легень другої стадії, пиловий бронхіт другої стадії, емфізема легень другої стадії, група В. ЛН другого ступеня, остеоартроз у поєднанні з періартрозом ліктьових суглобів (ПФ першого-другого ступеня), двобічний плечолопатковийперіартроз (ПФ другого ступеня), нейросенсорна приглухуватість першого ступеня (з легким зниженням слуху).
На підставі зазначеного повідомлення наказом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 19 лютого 2021 року № 212-ПЗ було створено комісію з проведення розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння).
За наслідками розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) складено відповідний акт за формою П-4 від 04 березня 2021 року, згідно з яким у ОСОБА_1 виявлено та встановлено ряд професійних захворювань. Зазначено, що хронічне професійне захворювання виникло внаслідок тривалої дії шкідливих факторів виробничого середовища та трудового процесу на організм хворого.
Межі та підстави касаційного перегляду
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).
Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу (пункт четвертий частини другої статті 389 ЦПК України).