1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


УХВАЛА

16 серпня2023 року

м. Київ

Справа № 577/650/21

Провадження № 14-106зц23

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Ткачука О. С.,

суддів: Власова Ю. Л., Воробйової І. А., Григор`євої І. В., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Катеринчук Л. Й., Кравченка С. І., Крет Г. Р., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Ткача І. В., Уркевича В. Ю.

перевіривши заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які діють через законну представницю ОСОБА_3, про перегляд постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 12 травня 2022 року за виключними обставинами у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1, ОСОБА_2, які діють через законну представницю ОСОБА_3, третя особа - Служба у справах дітей Конотопської міської ради, про стягнення боргу за договором позики та

УСТАНОВИЛА:

У лютому 2021 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив стягнути з відповідачів солідарно заборгованість у розмірі 503 412,00 грн за рахунок отриманого після смерті їхнього батька - ОСОБА_5 - спадкового майна.

28 вересня 2021 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області ухвалив рішення, яким позов ОСОБА_4 задовольнив частково, стягнув із кожного відповідача по 251 706,00 грн.

30 листопада 2021 року Сумський апеляційний суд ухвалив постанову, якою скасував рішення Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 28 вересня 2021 року й ухвалив нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Постановою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду 12 травня 2022 року постанову апеляційного суду скасовано та залишено без змін рішення суду першої інстанції.

14 липня 2022 року відповідачі надіслали до Великої Палати Верховного Суду заяву у якій просили скасувати постанову Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 12 травня 2022 року та залишити без змін постанову апеляційного суду.

Ухвалою від 21 липня 2022 року Велика Палата Верховного Суду відмовила у прийнятті до розгляду заяви про перегляд постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 12 травня 2022 року.

28 липня 2023 року на адресу Великої Палати Верховного Суду надійшла заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які діють через законну представницю ОСОБА_3, про перегляд постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 12 травня 2022 року за виключними обставинами, у якій просять скасувати постанову Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 12 травня 2022 року та залишити в силі постанову Сумського апеляційного суду від 30 листопада 2021 року.

Велика Палата Верхового Суду вважає, що у прийнятті заяви необхідно відмовити та повернути її відповідачам.

Відповідно до частини першої статті 423 ЦПК України рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.

Перегляд рішень, постанов або ухвал за нововиявленими або виключними обставинами є особливим видом провадження в цивільному судочинстві. На відміну від перегляду судового рішення в порядку апеляційного та касаційного оскарження, підставою такого перегляду є не недоліки розгляду справи судом (незаконність та (або) необґрунтованість судового рішення чи ухвали, неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права), а те, що на час ухвалення рішення суд не мав можливості врахувати істотну обставину, яка могла суттєво вплинути на вирішення справи, оскільки учасники справи не знали про неї та, відповідно, не могли надати суду дані про неї.

Тобто перегляд справи за нововиявленими або виключними обставинами має на меті не лише усунення судових помилок, а й перегляд вже розглянутої справи з урахуванням обставини, про існування якої стало відомо після ухвалення судового рішення.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 423 ЦПК України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і могли бути відомі особі, яка звертається із заявою на час розгляду справи.


................
Перейти до повного тексту