ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2023 року
м. Київ
cправа № 924/90/22
Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду: Рогач Л. І. - головуючої, Банаська О. О., Булгакової І. В., Васьковського О. В., Дроботової Т. Б., Кібенко О. Р., Малашенкової Т. М., Чумака Ю. Я.,
розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу Фізичної особи - підприємця Майорової Катерини Валентинівни (далі - ФОП Майорової К. В. )
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.01.2023
за скаргою на дії державного виконавця
за позовом Хмельницької міської ради
до ФОП Майорової К. В.
про стягнення коштів,
за участю Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст обставин справи
1.1. Хмельницька міська рада звернулася з позовом до суду, в якому просила стягнути з ФОП Майорової К. В. 129 797,96 грн безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за земельну ділянку.
1.2. Господарський суд Хмельницької області рішенням від 31.05.2022 задовольнив позов частково та стягнув з відповідачки на користь позивача 113 570,22 грн безпідставно збережених коштів, а також 2170,88 грн витрат зі сплати судового збору. Відмовив у позові в частині стягнення безпідставно збережених коштів в сумі 16 227,74 грн.
1.3. Господарський суд Хмельницької області на виконання рішення від 31.05.2022 видав відповідні накази 21.06.2022.
1.4. Головний державний виконавець Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - Шевченківський ВДВС) Савчук Костянтин Петрович відкрив виконавче провадження ВП 69370058 рішенням від 11.07.2022; старший державний виконавець Шевченківського ВДВС Полінкевич Олександр Васильович відкрив виконавче провадження ВП 69380194 рішенням від 12.07.2022.
1.5. Водночас ще 24.06.2022 від відповідачки до Північно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга, датована 20.06.2022, на рішення суду першої інстанції, у зв`язку з чим апеляційний господарський суд листом від 27.06.2023 витребував справу № 924/90/22.
1.6. Ухвалою від 07.07.2022 апеляційну скаргу було залишено без руху, а апеляційне провадження у справі після усунення недоліків відкрито ухвалою від 28.07.2022.
1.7. В подальшому Північно-західний апеляційний господарський суд постановою від 28.09.2022 залишив рішення суду першої інстанції без змін.
2. Короткий зміст скарги та судових рішень
2.1. Відповідачка 02.09.2022 звернулася до господарського суду із заявою про визнання наказу у цій справі таким, що не підлягає виконанню, в порядку статті 328 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
2.2. Також відповідачка 02.09.2022 звернулася до місцевого господарського суду зі скаргою на дії державного виконавця, у якій просила суд:
1) визнати неправомірним рішення (дії) головного державного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - Шевченківський ВДВС) Савчука Костянтина Петровича про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2022 ВП 69370058;
2) визнати неправомірним рішення (дії) старшого державного виконавця Шевченківського ВДВС Полінкевича Олександра Васильовича про відкриття виконавчого провадження від 12.07.2022 ВП 69380194;
3) скасувати постанову державного виконавця Шевченківського ВДВС Савчука Костянтина Петровича про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2022 ВП 69370058 та похідні від неї постанови;
4) скасувати постанову старшого державного виконавця Шевченківського ВДВС Полінкевича Олександра Васильовича про відкриття виконавчого провадження від 12.07.2022 ВП 69380194 та похідні від неї постанови;
5) стягнути на користь боржниці усі безпідставно одержані кошти за виконавчими документами, виданими Господарським судом Хмельницької області 21.06.2022 у справі № 924/90/22, Шевченківським ВДВС і стягувачем.
2.3. На обґрунтування відповідачка зазначила, що державні виконавці на підставі частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" повинні були повернути без виконання накази господарського суду Хмельницької області, видані 21.06.2022, з таких підстав: 1) рішення не набрало законної сили; 2) виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю; 3) у виконавчому документі невірно зазначено боржника.
2.4. Господарський суд Хмельницької області ухвалою від 27.07.2021 визнав накази таким, що не підлягають виконанню; скаргу відповідачки на рішення (дії) державних виконавців Шевченківського ВДВС про відкриття виконавчих проваджень та скасування постанов про відкриття виконавчих проваджень задовольнив частково.
Визнав неправомірним рішення (дії) головного державного виконавця Шевченківського ВДВС Савчука Костянтина Петровича про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2022 ВП 69370058.
Визнав неправомірним рішення (дії) старшого державного виконавця Шевченківського ВДВС Полінкевича Олександра Васильовича про відкриття виконавчого провадження від 12.07.2022 ВП 69380194.
Скасував постанову державного виконавця Шевченківського ВДВС Савчука Костянтина Петровича про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2022 ВП 69370058.
Скасував постанову старшого державного виконавця Шевченківського ВДВС Полінкевича Олександра Васильовича про відкриття виконавчого провадження від 12.07.2022 ВП 69380194.
В іншій частині скарги відмовив.
2.5. Зазначив, що в порушення вимог пункту 1 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" від 05.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закону № 1404-VIII) 11.07.2022 головний державний виконавець Савчук К.П. і 12.07.2022 старший державний виконавець Полінкевич О. В. відкрили виконавчі провадження 69370058, 69380194, незважаючи на те, що рішення Господарського суду Хмельницької області від 31.05.2022 у цій справі не набрало законної сили. Такі дії державних виконавців та самі постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2022 ВП 69370058, від 12.07.2022 ВП 69380194 є неправомірними, оскільки винесені з порушенням вимог Закону № 1404-VIII.
2.6. Північно-західний апеляційний господарський суд постановою від 20.01.2023 скасував ухвалу суду першої інстанції в частині задоволення заяви про визнання наказів такими, що не підлягають виконанню та відмовив у задоволенні заяви в цій частині, а також скасував ухвалу суду першої інстанції в частині задоволення скарги про:
- визнання неправомірним рішення (дії) головного державного виконавця Шевченківського ВДВС Савчука Костянтина Петровича про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2022 ВП 69370058;
- визнання неправомірним рішення (дії) старшого державного виконавця Шевченківського ВДВС Полінкевича Олександра Васильовича про відкриття виконавчого провадження від 12.07.2022 ВП 69380194;
- скасування постанови державного виконавця Шевченківського ВДВС Савчука Костянтина Петровича про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2022 ВП 69370058;
- скасування постанови старшого державного виконавця Шевченківського ВДВС Полінкевича Олександра Васильовича про відкриття виконавчого провадження від 12.07.2022 ВП 69380194.
Відмовив в задоволенні скарги у цій частині. В іншій частині ухвалу залишив без змін.
2.7. Вказав, що стягувач звернув до примусового виконання накази в період до вирішення апеляційним судом питання про відкриття апеляційного провадження. З огляду на те, що державні виконавці під час винесення постанов про відкриття виконавчих проваджень № 69370058 та № 69380194 діяли у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчими документами і Законом № 1404-VIII, відсутні підстави для скасування постанов про відкриття виконавчого провадження.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування
3.1. 20.02.2023 відповідачка подала до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.01.2023, в якій просила її скасувати, залишивши без змін ухвалу суду першої інстанції.
3.2. У касаційній скарзі скаржниця не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про правомірність дій державних виконавців та зазначає про те, що вона в межах строку на апеляційне оскарження направила апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції, а тому на момент видачі наказів у справі та на час винесення постанов про відкриття виконавчого провадження рішення не набрало законної сили, що свідчить про помилковість видачі наказів. Отже, у державних виконавців були наявні підстави повернути накази стягувачу без прийняття до виконання.
3.3. Також були наявні підстави для повернення наказів у зв?язку з тим, що виконавчі документи видані судом за неправильною адресою і пред?явлені стягувачем не за належним місцем виконання (не за підвідомчістю) та у виконавчих документах невірно зазначено боржника (по батькові).
3.4. Крім того, суд апеляційної інстанції не врахував висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 16.11.2022 у справі № 910/7310/20, оскільки безпідставно зазначив, що норми процесуального права не передбачають повноважень суду на скасування рішень органів державної виконавчої служби.
5. Позиція інших учасників справи
5.1. До Верховного Суду не надходили відзиви на касаційну скаргу.
6. Рух касаційної скарги
6.1. Верховний Суд ухвалою від 24.04.2023 відмовив у відкритті касаційного провадження щодо оскарження судового рішення в частині розгляду заяви про визнання наказів такими, що не підлягають виконанню; відкрив касаційне провадження в частині розгляду скарги на дії державного виконавця в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
6.2. Верховний Суд ухвалою від 24.05.2023 передав справу № 924/90/22 на розгляд Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду.
6.3. Верховний Суд у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду ухвалою від 06.06.2023 призначив розгляд касаційної скарги ФОП Майорової К. В. на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.01.2023 у справі № 924/90/22 у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
7. Підстави передачі справи на розгляд об`єднаної палати
7.1. Колегія суддів зазначила, що наразі підхід до застосування пункту 1 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" у подібних правовідносинах за практично ідентичних фактичних обставин справ є неоднозначним.
7.2. Так, у постанові від 19.04.2021 у справі № 908/1099/19 Верховний Суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення скарги на дії приватного виконавця, зокрема, щодо відкриття виконавчого провадження, за практично аналогічних умов видачі судом першої інстанції наказу на виконання рішення, яке ще не набрало законної сили. В основу наведеної постанови Верховного Суду покладені висновки про те, що на момент відкриття виконавчого провадження у приватного виконавця була наявна інформація, зазначена у самому виконавчому документі, щодо дати набрання рішенням законної сили, іншої інформації щодо передчасності видачі такого наказу сторони приватному виконавцю не надали, а у останнього була відсутня можливість іншим чином перевірити інформацію щодо дати набрання рішенням законної сили.
7.3. Натомість у постанові від 17.08.2020 у справі № 910/7204/19 Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції щодо наявності підстав для задоволення скарги на дії державного виконавця в частині прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження, оскільки на момент відкриття виконавчого провадження рішення не набрало законної сили, а тому державний виконавець всупереч вимогам пункту 1 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" не повернув без прийняття до виконання стягувачу виконавчий документ протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення. Апеляційний господарський суд, з яким погодився і Верховний Суд, виходив із того, що саме на державного виконавця покладено обов`язок щодо перевірки інформації про набрання законної сили рішенням, на підставі якого стягувач звертається до виконавчої служби.
7.4. З метою з`ясування необхідності відступу від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 19.04.2021 у справі № 908/1099/19, колегія суддів вирішила передати справу № 924/90/22 на розгляд Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду.
8. Позиція Верховного Суду
8.1. Відповідно до частини першої статті 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
8.2. За приписами частин першої, третьої статті 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Наказ, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Наказ, судовий наказ, ухвала суду мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
8.3. Відповідно до статті 339 ГПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
8.4. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8.5. Питання, пов`язані з примусовим виконанням судових рішень і рішень інших органів, врегульовані Законом № 1404-VIII. Указаний Закон є спеціальним законом, яким державний та приватний виконавці керуються при примусовому виконанні рішень суду та інших органів (посадових осіб).
8.6. Згідно із частиною першою статті 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
8.7. Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
8.8. Пункт 1 частини другої статті 18 Закону № 1404-VIII встановлює обов`язок виконавця здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
8.9. За умовами пункту 1 частини першої статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
8.10. Стаття 4 Закону № 1404-VIII містить вимоги до виконавчого документа; так, за частиною першою цієї статті у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);