ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2023 року
м. Київ
cправа № 922/2344/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С. В. головуючий (доповідач), Кібенко О.Р., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,
представників:
позивача - Басарт Л.А.,
відповідача - Баранової В.І.,
третьої особи - Будника Б.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дівайс"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 12.05.2023 (головуючий суддя - Крестьянінов О.О., судді: Білоусова Я.О., Шевель О.В.) та рішення Господарського суду Харківської області від 15.03.2023 (суддя Ємельянова О.О.)
у справі №922/2344/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дівайс"
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг",
про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст позовних вимог
1.1.Товариство з обмеженою відповідальністю "Дівайс" (далі - ТОВ "Дівайс") звернулось до Господарського суду Харківської області із позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (далі - АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз") про (з урахуванням заяви про зміну предмету позову):
- визнання послуг по забезпеченню цілодобового доступу ТОВ "Дівайс" до газорозподільної системи та з розподілу газу по типовому договору №09420U9XQGST016 розподілу природного газу у березні 2022 року та у квітні 2022 року такою, що не надана АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" ТОВ "Дівайс", як споживачу на території Дворічанської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області;
- визнання права ТОВ "Дівайс" по типовому договору №09420U9XQGST016 розподілу природного газу не сплачувати за об`єм (обсяг) природного газу та не підтверджувати його в період тимчасової окупації об`ємів газоспоживання Дворічанської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області в березні 2022 року та в квітні 2022 року.
1.2.Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "Дівайс", яке є теплопостачальним підприємством і займається виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, у т.ч. на території Куп`янського району Харківської області та має у власності та в оренді газові топкові та котельні з обладнанням, що є об`єктами господарювання по договору, в результаті військової агресії російської федерації, з моменту тимчасової окупації Дворічанської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області (з 24.02.2022) не мав доступу до газорозподільної системи, не мав доступу до об`єктів газопостачання (котелень та топкових), не передавав показання приладів обліку, не мав зв`язку із своїми працівниками на цих об`єктах. З огляду на зазначені обставини позивач вважає, що надіслані йому відповідачем акти приймання-передачі природного газу за березень та квітень 2022 року є безпідставними, оскільки вказаний у них об`єм розподіленого газу не був спожитий позивачем та, відповідно, не має бути оплачений останнім. На думку позивача, відповідач безпідставно відмовляється скоригувати обсяги розподіленого газу, чим порушує права та інтереси ТОВ "Дівайс".
2.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
2.1.01.01.2016 між ТОВ "Дівайс" (споживач) та АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (оператор ГРМ) укладено типовий договір №09420U9XQGST016 розподілу природного газу.
2.2.Відповідно до пункту 1.1 договору сторони погодили, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з розподільної системи.
2.3.Пунктом 1.2 договору сторони визначили, що умови цього договору однакові для усіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494.
2.4.Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов договору є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви - приєднання за формою наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та / або сплата рахунка оператора ГРМ та / або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 1.3 договору).
2.5.За цим договором оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послуги з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (пункт 2.1 договору).
2.6.Пунктом 5.1 договору сторони визначили, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
2.7.Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві - приєднання, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором (пункт 5.2 договору).
2.8.Згідно з пунктом 5.6 договору після визначення загального об`єму розподіленого споживачу (спожитого ним природного газу) приведеного до стандартних умов, оператор ГРМ в установленому порядку здійснює переведення величини об`єму природного газу в обсяг розподіленої (спожитої) енергії, що має визначитись за трьома одиницями виміру в квт-год, в-гкал, в-мдж. Дані про об`єм (м куб) та обсяг (кВт, Гкал, МДж) розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (місяць) зазначаються оператором ГРМ в основному кабінеті споживача та /або в рахунках про сплату послуги за цим договором. Оператор ГРМ зобов`язується в установленому порядку передавати інформацію про загальний об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період оператору ГТС для можливості його використання суб`єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Споживач (крім побутового) зобов`язується довести інформацію про загальний об`єм розподіленого та спожитого природного газу за відповідний період своєму постачальнику. Визначені за умовами цього договору об`єми та обсяги розподілу та споживання природного та спожитого природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між споживачем та його постачальником. За наявності розбіжностей у частині визначення об`єму та /або обсягу розподіленого та спожитого природного газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об`єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
2.9.Відповідно до пункту 6.1 договору оплата вартості послуги оператора природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
2.10.Згідно з положеннями пункту 7.1 договору Оператор ГРМ зобов`язується забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи та передачу належних споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього договору.
2.11.При цьому, відповідно до пункту 7.4 договору споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
2.12.Відповідно до пункту 10.1 договору сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорні обставини).
2.13.Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього договору. Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин (пункт 10.2 договору).
2.14.Згідно з пунктом 10.3 договору сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом 14-ти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства.
2.15.Також, між сторонами було підписано до даток 2 до договору, а саме: заяву - приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовими) №09420U9XQGST016 від 01.01.2016.
2.16.Звертаючись з позовом до Господарського суду Харківської області позивач зазначав таке.
2.17.ТОВ "Дівайс" є теплопостачальним підприємством і займається виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, у т.ч. на території Куп`янського району Харківської області та має у власності та в оренді газові топкові та котельні з обладнанням, що є об`єктами господарювання по договору. Позивач в результаті військової агресії російської федерації з моменту тимчасової окупації Дворічанської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області (з 24.02.2022) всупереч пунктам 7.2 та 7.3 договору не мав доступу до газорозподільної системи, не мав доступу до об`єктів газопостачання (котелень та топкових) не передавав показання приладів обліку, не мав зв`язку із своїми працівниками на цих об`єктах.
2.18.Відповідачем у серпні 2022 року було надано позивачу копії актів приймання - передачі природного газу, а саме: №ХА00050118 від 31.03.2022 за березень 2022 року, у якому об`єм розподіленого газу та виробничо-технічних втрат по договору на об`єктах газоспоживання в 9-ти котельнях та топкових Дворічанської селищної територіальної громади складає 14819,82 м3 газу; №ХА00050955 від 30.04.2022 за квітень 2022 року, у якому об`єм розподіленого газу та виробничо - технічних втрат по договору на об`єктах газоспоживання в 9-ти котельнях та топкових Дворічанської селищної територіальної громади складає 677,82 м3 газу.
2.19.Проте, на думку позивача, надані відповідачем акти не підтверджені документально звітами з приладів обліку газу, оскільки останній, як споживач, не мав змоги їх надати та не надавав, вказаний відповідачем у актах за березень та квітень 2022 року розподілений газ не був спожитий споживачем із-за тимчасової окупації Дворічанської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області в результаті військової агресії російської федерації проти України.
2.20.Також позивач зазначає, що у нього, як у споживача, не було доступу до таких адрес газоспоживання (9 об`єктів) на території Дворічанської селищної територіальної громади Куп`янського району Харківської області: смт. Дворічна, вул. Слобожанська, 33; смт. Дворічна, пров. Спортивний, 14; смт. Дворічна, вул. Слобожанська, 14; с. Новоєгорівка, вул. Шкілька 12А; с. Лиман Другий, вул. Центральна, 73; с. Колодязне, вул. Центральна 8Б; с. Кам`янка, вул. Поштова, 38А; ст. Тополі, пл. Центральна, 6; с. Рідкодуб, вул. Чкалова, 12, оскільки вказані території з 24.02.2022 були під окупацією.
2.21.У зв`язку із чим, за твердженнями позивача, відповідач не виконав вимоги пунктів 7.2 та 7.3 договору розподілу природного газу по забезпеченню цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи та наданню послуги з розподілу природного газу.
2.22.Про форс-мажорні обставини та військову агресію сторонам договору стало відомо 24.02.2022, тому саме з цього моменту позивач вважає, що відповідач, як оператор ГРМ, міг та повинен був припинити газопостачання на тимчасово окупованих територіях та вжити усіх заходів для припинення роботи газорозподільної системи. Проте, відповідачем вищевказані дії вчинені не були.
2.23.За твердженням позивача, дії відповідача по покладенню зайвого об`єму розподілу газу на тимчасово окупованих територіях на позивача, нав`язування не спожитих ним обсягів суттєво впливають на розмір зобов`язань позивача перед постачальником газу, що є третьою особою.
2.24.Так, позивач зазначає, що отримав від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" копії актів приймання-передачі відповідно до договору від 25.08.2021 №7319-НГТ-32 імпортованого природного газу, що ввезений на митну територію України, в яких встановлено завищений обсяг газу на тимчасово окупованих територіях, а саме в Дворічанській селищній територіальній громаді.
2.25.03.06.2022 позивач на адресу відповідача та ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" направив лист вих. №22 щодо узгодження обсягів природного газу в період воєнного стану та підписання актів приймання-передачі постачання та наданих послуг з розподілу, в якому просив вжити заходів для проведення звіряння обсягів спожитого газу із споживачем, та направити для підписання скориговані акти за лютий - квітень 2022 року з обсягом спожитого та розподіленого природного газу на підконтрольних територіях з розшифрування по населеним пунктам.
2.26.Листом від 20.06.2022 №125/3/1-2434 ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" повідомило позивача, що для вирішення питання щодо коригування обсягів природного газу, використаних у лютому-квітні 2022 року, позивачу потрібно звернутись до Оператора ГРМ.
2.27.Листом від 22.06.2022 №610-Сл-7367-0622 відповідач повідомив, що йому відомо про наявність відкритого листа ТПП України від 28.02.2022 та вказано, що зазначення самого факту форс-мажорних обставин, які виникли внаслідок військової агресії російської федерації проти України, без документального підтвердження не достатньо. Також повідомлено, що після отримання товариством доступу до тимчасово окупованих територій, усі випадки безпосереднього впливу форс-мажорних обставин на об`єкти споживача будуть зафіксовані разом із органами місцевого самоврядування, а також буде проведено перерахунок вартості річної замовленої потужності за період ненадання послуг розподілу природного газу відповідно до вимог пункту 9 глави 6 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, у разі його документального підтвердження працівниками товариства.
2.28.04.07.2022 позивач звернувся до відповідача з листом вих. №29, в якому, зокрема, зазначив, що споживачі теплової енергії на території Дворічанської селищної територіальної громади не здійснили розрахунки за спожиту теплову енергію навіть за лютий 2022 року із-за окупації. У зв`язку із чим, у позивача немає джерела коштів для розрахунку та повторно просив оформити належним чином обсяг споживання та розподілу природного газу за лютий - квітень 2022 року окремо на підконтрольних територіях; направити (надати) для підписання скориговані акти за лютий - квітень 2022 року.
2.29.Листом від 20.07.2022 №610-Сл-8746-0722 відповідач повідомив позивача, зокрема, що АТ "Харківгаз", як оператор газорозподільної системи, здійснює нарахування вартості послуг розподілу природного газу позивачу у відповідності до розділу VI Кодексу ГРМ. Також відповідач зазначив, що позивач не зобов`язаний оплачувати вартість послуги з розподілу природного газу за договором протягом періоду відсутності цілодобового доступу підприємства до газорозподільної системи АТ "Харківгаз" у випадку якщо форс-мажорні обставини об`єктивно унеможливили виконання зобов`язання АТ "Харківгаз" перед ТОВ "Дівайс" в частині забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи АТ "Харківгаз" (у зв`язку з наданням оператором газорозподільної системи ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" до АТ "Харківгаз" повідомлення про виникнення аварійних ситуацій та загрози безпеки постачання природного газу, та/або з настанням аварійних ситуацій, внаслідок дії яких відбулося пошкодження чи руйнування газорозподільної системи АТ "Харківгаз" та/або з припиненням (обмеженням) подання природного газу до газорозподільної інфраструктури товариства). Також зазначено, що АТ "Харківгаз" здійснило перерахунок вартості річної замовленої потужності по відповідним об`єктам позивача та направлено на електронну адресу відповідні коригуючі акти наданих послуг за весь період ненадання послуг розподілу природного газу. Крім того, відповідач звернув увагу на те, що представник ТОВ "Дівайс" щомісяця до 06 числа місяця, що настав за розрахунковим місяцем, передавав до представника АТ "Харківгаз" показання лічильників газу, встановлених на об`єктах, зазначених у договорі, що свідчить про здійснення ТОВ "Дівайс" споживання (відбору) природного газу з газорозподільної системи АТ "Харківгаз" протягом періоду, що зазначений у листі позивача від 04.07.2022. Таким чином, позивач повинен здійснювати оплату послуг розподілу природного газу відповідно до умов договору та кодексу ГРМ.
2.30.Позивач зазначає, що в результаті неправомірних дій відповідача по покладенню на ТОВ "Дівайс" обсягів газу, які ним не споживались, порушуються законні права та інтереси останнього. При цьому, на розрахунки з АТ "Харківгаз" спірна ситуація по обсягам газу не впливає, враховуючи особливість системи розрахунків згідно Кодексу ГРС та типового договору, згідно з якою 1/12 частина запланованого обсягу у будь-якому випадку сплачується протягом року на підставі розподілених та спожитих обсягів газу в 2021 році. Однак, оскільки ці об`єми газу включені, як спожиті позивачем, на інформаційну платформу, то постачальник газу ТОВ "ГК "Нафтогазтрейдинг" використовує ці відомості. В такому випадку майнові втрати ТОВ "Дівайс" за неспожитий ним газ становлять 269 619,07 грн (з ПДВ) за березень 2022 року, 11 210,53 грн (з ПДВ) за квітень 2022 року, всього 280 829,60 грн. Також, ці обсяги можуть вплинути на розрахунки річної суми оператору ГРМ до сплати на 2023 рік.