1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2023 року

м. Київ

справа № 755/16174/20

провадження № 51-2082км23

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального

суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового

засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 на ухвалу Київського апеляційного суду від 11 січня 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020105040000818, за обвинуваченням

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уроджеця та жителя АДРЕСА_1, раніше неодноразово судимого, останнього разу за вироком Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2018 року за ч. 2 ст. 186 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років, на підставі ст. 75 КК звільненого від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 і ч. 2 ст. 185 КК.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Дніпровського районного суду м. Києва від 5 жовтня 2022 року ОСОБА_7 засуджено за ч. 2 ст. 15 і ч. 2 ст. 185 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки. На підставі ст. 71 КК за сукупністю вироків до призначеного покарання за цим вироком, частково приєднано невідбуту частину покарання за попереднім вироком, та визначено ОСОБА_7 остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років.

Згідно з вироком суду 23 серпня 2020 року ОСОБА_7, діючи повторно, перебуваючи в приміщенні магазину ("ПУЛ ЕНД БЕА УКРАЇНА", ТРЦ "SkyMall"), взяв з полиці та поклав до свого рюкзака туфлі вартістю 599 грн і направився на вихід з магазину. Пройшовши антикрадіжні рамки, ОСОБА_7 намагався зникнути з місця вчинення кримінального правопорушення, проте був помічений працівниками охорони і в подальшому затриманий.

Апеляційний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу захисника, а вирок суду - без зміни.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у цьому суді. Зазначає, що апеляційний розгляд кримінального провадження здійснено за його відсутності, у зв`язку з чим було порушено право засудженого на захист, котрий також вказував, що інкримінованого злочину не вчиняв. Вказане порушення, на думку захисника, ставить під сумнів законність і обґрунтованість рішення апеляційного суду, що є підставою для його скасування.

Позиції учасників судового провадження

Захисник підтримав касаційну скаргу та просив її задовольнити. Прокурор заперечував проти задоволення цієї скарги.

Мотиви Суду

Відповідно до 1 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Статтею 438 КПК визначено, що предметом перегляду справи в касаційному порядку може бути, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону,

Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

За змістом норм ст. 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. При цьому законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом, обґрунтованим - є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу, а вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Ухвала апеляційного суду - це рішення суду вищого рівня стосовно законності, обґрунтованості та вмотивованості рішення суду першої інстанції, що перевіряється в апеляційному порядку, тому, безумовно, повинна відповідати вимогам ст. 370 КПК.

Однак, на думку колегії суддів, рішення апеляційного суду не відповідає в повному обсязі вказаним вимогам закону.

Так, згідно зі ст. 405 КПК апеляційний розгляд здійснюється згідно з правилами судового розгляду в суді першої інстанції з урахуванням особливостей, передбачених гл. 31 цього кодексу.

Статтею 22 КПК передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.


................
Перейти до повного тексту