ОКРЕМА ДУМКА
судді Ткача І. В.
до постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2023 у справі № 362/2707/19 (провадження № 14-21цс22)
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2023 у справі № 362/2707/19 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Скасовано постанову Київського апеляційного суду від 01.12.2020 в частині відмови в задоволенні позовних вимог про витребування із чужого незаконного володіння ОСОБА_2 по частці спірного житлового будинку та земельної ділянки, рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 15.06.2020 в цій частині змінено, викладено мотивувальну та резолютивну частини в редакції цієї постанови. Витребувано на користь ОСОБА_1 із володіння ОСОБА_2 частку будинку АДРЕСА_1 та частку земельної ділянки площею 0,1735 га з кадастровим номером 3221487002:02:009:0092, що розташована на АДРЕСА_1 .
Частково не погоджуючись із зазначеною постановою Великої Палати Верховного Суду та керуючись частиною третьою статті 35 Цивільного процесуального кодексу України викладаю окрему думку, суть якої полягає у такому.
Стисло про висновки Великої Палати Верховного Суду, відображені у постанові
Велика Палата Верховного Суду переглядала постанову апеляційної інстанції в частині позовних вимог про витребування з володіння ОСОБА_2 по частці спірного житлового будинку та земельної ділянки. Вирішуючи спір, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.06.2023 виснувала:
- належна ОСОБА_1 частка нерухомого майна, а саме житлового будинку та земельної ділянки, є майном, яке може бути витребувано від особи, яка заволоділа ним;
- зазначивши про недобросовісність ОСОБА_2, суд першої інстанції помилково зробив висновок про застосування до спірних правовідносин пункту 3 частини першої статті 388 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). До спірних правовідносин застосовуються положення статті 387 ЦК України;
- оскільки у справі, що переглядається, заявлено позов про витребування ідеальної частки спірного будинку та земельної ділянки, наслідком задоволення позову буде внесення записів про державну реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на спірного будинку та земельної ділянки, а за ОСОБА_2 права власності на цих житлового будинку та земельної ділянки;
- виділ частки та поділ майна, що є у спільній частковій власності, уможливлюється після витребування спірного нерухомого майна на користь позивача;
- Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного в постановах від 02.09.2015 у справі № 6-1168цс15 та від 16.08.2017 у справі № 6-54цс17, а також висновку Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду в постановах від 21.08.2018 у справі № 757/32440/15-ц, від 05.09.2018 у справі № 723/1983/16-ц та від 20.01.2021 у справі № 2-4440/11 про те, що витребувати можна лише індивідуально визначене майно або майно, яке виділено в натурі.
Щодо висновку Великої Палати Верховного Суду, що частка нерухомого майна, яка перебуває у спільній власності, є майном, яке може бути витребувано від особи, яка заволоділа ним
Київський апеляційний суд постановою від 16.04.2019 у справі № 362/5535/17, залишеною без змін постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.01.2020, спірні житловий будинок та земельну ділянку визнав об`єктами спільної сумісної власності подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_3 та визнав за кожним з них право власності на частку вказаного нерухомого майна в рівних частках.
Звертаючись до суду із цим позовом ОСОБА_1 просила, зокрема, витребувати із чужого незаконного володіння ОСОБА_2 по ідеальній частці спірного будинку та земельної ділянки.
Згідно зі статтею 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно), тобто право спільної власності - це право власності кількох суб`єктів на один об`єкт.
Поняття спільної часткової власності визначено у частині першій статті 356 ЦК України як власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності.
З цього слідує, що кожен учасник спільної часткової власності володіє не часткою майна в натурі, а часткою в праві власності на спільне майно в цілому. Ці частки є ідеальними й визначаються відповідними процентами від цілого чи у дробовому вираженні.
Отже, під ідеальною часткою розуміється абстрактне вираження співвідношення у обсязі прав співвласників спільної власності. У такому випадку кожному з них належить не частка у спільному майні, а частка у праві власності на це майно.
Частиною першою статті 364 ЦК України передбачено право співвласника на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 19 травня 2021 року у справі № 501/2148/17 зроблено висновок, що "відповідно до статті 367 ЦК України майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється. Виходячи з аналізу змісту наведених норм права, поняття "поділ" та "виділ" не є тотожними. При поділі майно, що знаходиться в спільній частковій власності, поділяється між усіма співвласниками, і правовідносини спільної часткової власності припиняються. При виділі частки правовідносини спільної часткової власності, як правило, зберігаються, а припиняються лише для співвласника, частка якого виділяється. Винятком з цього правила є ситуація, коли майно належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, - тоді має місце поділ спільного майна".
Таким чином, лише після поділу або виділу майна, що є у спільній частковій власності, суб`єкт набуває право власності на конкретну, фізично відособлену частину майна.
Після поділу або виділу нерухомого майна, що є у спільній частковій власності кожному із співвласників має бути визначена окрема площа, яка повинна бути ізольованою від приміщення іншого (інших) співвласників, мати окремий вихід, окрему систему життєзабезпечення (водопостачання, водовідведення, опалення тощо), тобто складати окремий об`єкт нерухомого майна в розумінні статті 181 ЦК України.
Отже, якщо об`єкт належить на праві спільної власності кільком особам, то права кожного із співвласників до поділу або виділу такого майна пов`язуються лише з часткою у праві спільної власності.
Відповідно до статті 361 ЦК України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.
Аналіз статті 361 ЦК України дозволяє зробити висновок, що об`єктом розпорядження співвласника є частка у праві спільної часткової власності, а не частка у майні. Тобто право самостійного розпорядження часткою у праві власності не тотожне розпорядженню частиною майна. Частка в праві спільної часткової власності, що належить кожному з співвласників, виступає не як частина речі й не як право на частину речі, а як частина права на всю річ як єдине ціле. Тобто право спільної часткової власності поширюється на все спільне майно, а частка в праві спільної часткової власності не стосується частки майна.
Відповідно до статті 177 ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Згідно зі статтею 190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.
Таким чином, частка нерухомого майна, яка перебуває у спільній власності, є майном у розумінні ЦК України. При цьому, у даному випадку таке поняття охоплює виключно майнові права співвласника щодо всього об`єкта, який перебуває у спільній власності, а не володіння його окремою частиною.
Велика Палата Верховного Суду, переглядаючи цю справу, виснувала, що належна ОСОБА_1 частка нерухомого майна, а саме житлового будинку та земельної ділянки, є майном.
Погоджуюсь з висновком Великої Палати Верховного Суду, що частка у спільній власності є майном. Вважаю такий висновок обґрунтованим.
ОСОБА_3 відчужив спірне нерухоме майно до визнання його спільною частковою власністю Київським апеляційним судом постановою від 16.04.2019 у справі № 362/5535/17.
Статтею 60 Сімейного кодексу України (далі - СК України) закріплено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.
За вимогами частин першої, другої статті 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом. Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена.